34|spor1 8 Oranje ontloopt meeste toplanden Handsbal Henry wordt mogelijk toch bestraft GROEPSHOOFD BIJ WK-LOTING Nederland is morgen een van de acht groeps- hoofden bij de loting voor het WK voetbal. Dat geeft vertrouwen, zegt Bert van Marwijk. Iverson toch terug bij Philadelphia 76ers Arsenal wil vervanger voor Robin van Persie Li Jiao en Li Jie zeker van plaats op Top-12 Wereldvoetbalbond schakelt Interpol in Wielrenster Melchers tekent bij Cervélo Ajax contracteert jeugdspeler Boilesen donderdag 3 december 2009 De 32 deelnemende landen worden morgen tijdens de loting voor het WK over 8 poules verdeeld. 'Ik reken me niet rijk, want op een WK tref je geen makkelijke tegenstanders' Bondscoach Bert van Marwijk door Jaco Kaijen Vlak voor een poster die het WK voetbal aanprijst, houdt een Zuid-Afrikaanse arbeider zich bezig met de rode loper. Morgen wordt in Kaapstad geloot en weet Oranje welke drie tegenstanders het treft. foto Kim Ludbrook kaapstad - Het Nederlands elftal ontloopt in de groepsfase van het wereldkampioenschap voetbal in ieder geval de topfavorieten. De wereldvoetbalbond Fifa heeft Oranje bij de loting een plek in pot gegeven, met daarin verder gastland Zuid-Afrika, Brazilië, Spanje, Italië, Duitsland, Argenti nië en Engeland. De ploeg van bondscoach Bert van Marwijk heeft die 'beschermde' status te danken aan zijn hoge positie op de wereldranglijst. De Fifa heeft de ranking van okto ber dit jaar aangehouden bij het aanwijzen van de groepshoofden. Nederland neemt op deze lijst de derde plaats in. Oranje heeft die hoge positie mede te danken aan de foutloze WK-kwalificatiereeks, waarin de ploeg van bondscoach Bert van Marwijk alle wedstrijden won. „Ik ben blij dat onze uitste kende plaatsingsreeks niet onopge merkt is gebleven", aldus Van Mar wijk. Vier jaar geleden, bij de loting voor het WK van 2006 in Duits land, was de derde plek op de we reldranglijst niet voldoende voor een plek in pot 1. De wereldvoet balbond baseerde de potindeling destijds op basis van de resultaten bij de laatste WK's, de kwalificatie duels en de Fifa-ranking. Neder land ontbrak op het WK 2002 en daarom was de verwachting dat Oranje ook dit keer geen groeps- hoofd zou zijn. De Fifa besloot ech ter toch voor een ander criterium te kiezen. „Dit stemt zeker tot te vredenheid en geeft vertrouwen. Maar ik reken me niet rijk, want op een WK tref je nu eenmaal geen makkelijke tegenstanders", al dus Van Marwijk. Jéröme Valcke, secretaris-generaal van de Fifa, sprak gisteren in Kaap stad lovende woorden over de ploeg van Van Marwijk. „Neder land had een geweldige kwalifica tiereeks, net als Spanje, door al zijn wedstrijden te winnen. Daar om zit Nederland in pot 1." Valcke weersprak dat Frankrijk niet bij de groepshoofden hoort vanwege de controversiële hands bal van Thierry Henry in de beslis sende play-offwedstrijd tegen Ier land. Volgens Valcke heeft de Fifa al voor de play-offs besloten de we reldranglijst aan te houden bij de potindeling. De verliezend finalist van het laatste WK in Duitsland was in oktober de nummer negen van de wereld en moet het net als onder meer Portugal doen met een plek in pot 4. Pot 2 bestaat uit landen uit Azië, Oceanië, Noord- en Midden-Ame- rika en het Caribisch gebied. Dat zijn Australië, Japan, Noord-Korea, Zuid-Korea, Honduras, Mexico, Verenigde Staten en Nieuw-Zee- land. In de derde pot bevinden zich enkel deelnemers uit Zuid- Amerika en Afrika: Chili, Para guay, Uruguay, Nigeria, Kameroen, Ivoorkust, Ghana, Algerije. De laatste pot wordt gevormd door acht ploegen uit Europa (De nemarken, Frankrijk, Griekenland, Servië, Portugal, Slovenië, Slowa kije en Zwitserland). Zuid-Afrika wordt morgen auto matisch in groep A geplaatst. De andere zeven groepshoofden krij gen door loting een plek in de pou les B tot en met H. De Fifa maakte gisteren ook be kend dat bij de loting rekening wordt gehouden met geografische criteria. Dat betekent bijvoorbeeld dat Zuid-Afrika uit pot 3 een Zuid-Amerikaanse tegenstander krijgt en geen Afrikaanse. Het gast land opent het eerste WK op Afri kaanse bodem op 11 juni met een wedstrijd in Johannesburg. kaapstad - De controversiële handsbal van de Franse voetballer Thierry Henry in de play-offwed- strijd tegen Ierland blijft mogelijk toch niet onbestraft. De wereld voetbalbond Fifa maakte gisteren in Kaapstad bekend dat de tucht- commissie zich over de zaak gaat buigen. Frankrijk kwam in de verlenging van de beslissende wedstrijd voor WK-deelname op gelijke hoogte met Ierland nadat Henry de bal met de hand had meegenomen. Hij stelde ploeggenoot William Gallas in staat om te scoren (1-1), waardoor Frankrijk zich uiteinde lijk plaatste voor het WK. Scheidsrechter Martin Hansson keurde het doelpunt goed omdat hij en zijn assistenten het incident niet hadden gezien. Henry gaf na afloop direct toe dat hij hands had gemaakt. De tuchtcommissie van de Fifa zou Henry kunnen schorsen voor één van de eerstvolgende officiële wedstrijden van het Franse elftal. In dat geval mist Thierry Henry de start van Frankrijk op het WK in Zuid-Afrika. Ierland tekende na afloop protest aan bij de Fifa en wilde de wed strijd over laten spelen. De wereld voetbalbond wees dat verzoek ech ter af. De Ieren zagen ook een op roep om als 33e land toegelaten te worden tot het WK stranden. Blat ter bood Ierland gisteren zijn excu ses aan voor het openbaar maken van die wens. De Ierse assistent-trainer Liam Bra dy had de bestuurder in dat kader een 'schande voor de Fifa' ge noemd. Sepp Blatter betuigde gis teren spijt voor het naar buiten brengen van de vertrouwelijke in formatie. PHILADELPHIA Basketballer Allen Iverson keert te rug bij de Philadelphia 76ers. Iver son vierde tussen 1996 en 2006 zijn grootste successen bij de ploeg uit Philadelphia. Hij gaf vorige week aan te stoppen met basketbal na zijn vertrek bij de Memphis Grizz lies. Door de blessure van guard Lou Williams besloten de 76ers Iverson terug te vragen. LONDEN Arsenal wil in de komende trans ferperiode een vervanger aantrek ken voor de zwaargeblesseerde Ro bin van Persie. Manager Arsène Wenger liet op de website van de Engelse club weten niet anders te kunnen. „We moeten de markt nu wel op", aldus de Fransman, die zo'n vier tot vijf maanden niet kan beschikken over zijn spits, die on langs drie enkelbanden afscheurde. ZOETERMEER Tafeltennissters Li Jiao en Li Jie hebben zich geplaatst voor de Euro pese Top-12. Het evenement vindt op 6 en 7 februari 2010 plaats in het Duitse Düsseldorf. De klasseringen van beide speelsters op de wereld ranglijst geven recht op deelname aan het prestigieuze toernooi. Li Jiao bezet daarop de derde plaats en Li Jie is de nummer zeven. KAAPSTAD De Fifa heeft Interpol ingeschakeld om het illegaal gokken op voetbal wedstrijden te bestrijden. De inter nationale politieorganisatie gaat sa men met de Fifa een taskforce op zetten om de voetbalwereld te vrij waren van omkoping. Naar ver luidt heeft de gokmafia miljoenen euro's verdiend op de Aziatische markt met door hen gemanipuleer de uitslagen. LA CHAUX-DE-FONDS Wielrenster Mirjam Melchers heeft een contract voor één jaar gete kend bij Cervélo. Bij het vrouwen team van de in Zwitserland geves tigde wielerploeg stonden al drie andere Nederlanders onder con tract: Regina Bruins, Iris Slappen- del en Kirsten Wild. Melchers (34) won in de afgelopen elf jaar onder meer vijf nationale titels. AMSTERDAM Ajax heeft de Deense jeugdspeler Nicolai Boilesen gecontracteerd. Dat maakte de Amsterdamse club gisteren bekend. De zeventienjari ge verdediger ondertekende een contract tot medio 2013. Boilesen wordt toegevoegd aan de jeugdop leiding van Ajax. De linkspoot is af komstig van Brondby IF en zal vrij wel zeker in de Ai gaan samenspe len met Terneuzenaar Tom Boere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78