zeeland I31 Solland Solar is klaar voor de opleving Zeven HZ-studies blinken uit Hulpverlening voor scheepvaart geregeld ZONNE-ENERCIE Delta-dochter zal nieuw type zonnecel in de markt zetten Fabricage van zonnecellen donderdag 3 december 2009 door Ben Jansen Bezoekers dragen een licht groene jas, eigen perso neel een witte en onder houdsmedewerkers van externe bedrijven zijn in het licht blauw gekleed. Het gaat er bij zon necellenfabrikant Solland Solar pal op de Nederlands-Duitse grens bij Heerlen overzichtelijk aan toe. De dochter van energiebedrijf Del ta begint op te krabbelen na de die pe val als gevolg van de economi sche crisis. November 2008 was Solland Solar nog de grootste groeier in de verkiezing die het Fi- nancieele Dagblad met een schier onvoorstelbare omzetgroei van 2819 procent. Een paar maanden la ter was de zonnecellenproducent een van de eerste die wegens stag natie van de omzet werktijdverkor ting moest aanvragen en negentig arbeidsplaatsen schrappen. Het herstel is ingezet. Geen werk tijdverkorting of deeltijd-ww meer, de dagdienst draait op volle toeren. „We beginnen weer voor zichtig aan uitbreiding van perso neel te denken", zegt directeur marketing en verkoop, Jan-Willem Hendriks. Maar er is nog een lange weg te gaan: twee productielijnen liggen nog stil en de uitbreiding van de capaciteit met een vierde lijn - een investering van bijna 100 miljoen euro, waarmee de aandeel houders van Delta vorig jaar in stemden - staat nog even op een laag pitje. Hendriks: „Begin dit jaar was er nog sprake van giga-voorraden bij onze afnemers. Die beginnen zo langzamerhand op te raken. En de vraag trekt weer aan." De periode van stagnatie heeft Sol land Solar in elk geval de tijd gege ven intern wat zaken op een rijtje te zetten. Bijvoorbeeld de vraag hoe het nieuwe type zonnecel, de Sunweb, zal worden geproduceerd en in de markt gezet. Hendriks: „Toen de vraag zo groot was dat we nauwelijks genoeg konden pro duceren, hadden we eigenlijk niet genoeg tijd daar goed over na te denken." Van die Sunweb-cel hebben ze bij Solland Solar hoge verwachtingen. Met zijn patroon van zestien struc turen die aan kristallen doen den ken en de afvoer van de opgewek te stroom aan de achterkant van de cel, is de Sunwebcel vernieu wend en efficiënter. Bovendien is ze makkelijker in'een zonnepaneel te verwerken. Van dat laatste zijn alleen de fabrikanten van zonnepa nelen niet zo makkelijk te overtui gen. Hendriks: „Dat is - in alle vriendelijkheid gezegd - een nogal conservatieve branche. Begrijpe lijk, want' die fabrikanten moeten hun producten 25 jaar garanderen bij de klant. Logisch dat ze nieuwe zonnecellen met enig argwaan be kijken." Om de zonnepanelensec tor te overtuigen van de voordelen en de betrouwbaarheid van de Sunweb-cel overweegt Solland So lar zelf op een bescheiden schaal panelen te gaan maken. Die wor den niet rechtstreeks aan de bouw wereld geleverd, maar aan de pane lenfabrikanten. In de periode waarin Europese fa brikanten van zonnecellen de cri I In de strijd om milieuvriendelijker vormen van energieop- I wekking te vinden, neemt zonne-energie een belangrijke plek in. Delta-dochter Solland Solar maakt een nieuw type cellen dat efficiënter is en goedkoper te produceren. 2) Biokkën De basisplaat voor zonnecellen wordt met een draadzaag van een blok silicium gezaagd. sis moesten zien door te komen, hebben Chinese producenten de Westerse markt betreden. Hen driks is er niet bevreesd dat die Chinese zonnecellen blijvertjes zul len blijken te zijn. „Als de wereld economie aantrekt, zullen ze in China al hun productiecapaciteit nodig hebben voor hun eigen markt." Een ander plan waar Solland Solar op broedt, is de vestiging van een eigen zonnecellenfabriek in de Ver enigde Staten. Dat is wenselijk om middenin eén kansrijke markt te produceren. Voorlopig gebeurt dat nog op de grens van Nederland en Duits land, met ongeveer evenveel Duit sers als Nederlanders op de loon lijst. En met Bratwurst op het me nu in de kantine. Monokristallijn silicium is iets efficiënter in het omzetten van licht naar elektriciteit dan multikristallijn. Hgü Rolant Quist bron Soland Solaren Energieonderzoek Centrum Nederland middelburg - „We hebben nu wat, we kunnen nu wat", sprak commissaris van de koningin, Kar- la Peijs, trots. Na zes jaar voorberei ding is de aanpak van ongelukken op de Deltawateren geregeld. De burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten besloten gisteren vanaf 2013 structureel 3,5 ton (maxi maal) uit te trekken voor het opzet ten van deze specifieke hulpverle ning door de Veiligheidsregio. Ook de provincie heeft hiervoor op de valreep ruim 3 miljoen beschik baar gesteld, waarmee de laatste ga ten zijn gedicht. De twee schepen die bij Hansweert over de Wester- schelde zullen waken, krijgen bij stand van een Vlaamse blusboot. Het budget wordt ook gebruikt voor toezicht op de Oosterschelde en het overige Zeeuwse vaarwater. vlissingen - Zeven opleidingen van de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen zijn de beste van het land. Dat staat in de hbo-keuzegids, die gisteren verscheen. Het gaat om de opleidingen Aqua- tische Ecotechnologie, Civiele Techniek, Algemene Operationele Technologie, Bedrijfskundige Infor matica, Commerciële Economie en International Business 8c Lan guages. Deze opleidingen stonden vorig jaar ook al op nummer één. Communicatie staat met de hoge school in Ede op een gedeelde eer ste plek. Verpleegkunde is de één na beste van het land. De opleidingen Management, Eco nomie en Recht (MER) en Werk tuigbouwkunde horen bij de min ste van het land, zo oordeelt de keuzegids. Dat was vorig jaar ook al zo, al zijn de hz-opleidingen wel wat gestegen op de ranglijst. In de keuzegids krijgt elke oplei ding een score-, gebaseerd op pres taties en beoordelingen van stu denten. Bij MER zit de lage score 'm vooral in de studentenoordelen over orga nisatie en de baanvoorbereiding. De studenten werktuigbouwkun de zijn kritisch over het studiepro gramma, de docenten en de baan voorbereiding. De uitblinkende opleidingen sco ren goed op groepsgrootte en facili teiten. Ook halen relatief veel hz-studenten tijdig hun diploma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75