61 inland 'AOW-plan eerder in laten gaan' Onderzoek overlijden baby's na griepvaccinatie 'Granieten bestand in bijstand onder de loep' PENSIOENLEEFTIJD Kabinet negeert advies Sneldichten met letters van eerliike chocolade Veel handtekeningen tegen luchthaven Goede doelen geven bijna 3 miljard uit Door crisis stop op bouw afvalovens donderdag 3 december 2009 Raad van State vindt dat de AOW-leeftijd veel eerder naar 67 jaar moet om de lasten eer lijker te verdelen. Kabinet verandert niets aan oorspronkelijk plan en legt ad vies Raad van State naast zich neer. den haag - De Raad van State heeft forse kritiek op de kabinets plannen voor de verhoging van de AOW-leeftijd. De AOW-leeftijd moet sneller naar 67 jaar om de las ten eerlijker te verdelen, aldus het advi'esorgaan. Minister Piet Hein Donner en staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken) leggen de kritiek naast zich neer. Zij hebben het wetsvoorstel gisteren naar de TWee- de Kamer gestuurd. De Raad van State heeft twee prin cipiële bezwaren. Zo vreest het ad viesorgaan dat de solidariteit tus sen de generaties onder druk komt te staan als ouderen (55-plus- sers) worden ontzien. Als de AOW-leeftijd al vanaf 2011 met een maand per jaar verhoogd wordt, worden de lasten veel eerlij ker verdeeld, aldus de Raad. Het andere bezwaar betreft de mo gelijkheid om toch eerder te stop pen voor mensen die ten minste 42 jaar hebben gewerkt. Dat tast het karakter van de volksverzeke ring die de AOW nu is aan. Tot nu toe heeft iedereen recht op AOW op zijn 65ste, los van de vraag of ie mand gewerkt heeft of niet. Donner en Klijnsma houden vast aan de verhoging van de AOW-leeftijd in twee grote stap pen (2020 en 2025). Een snellere in voering levert volgens Donner nau-; welijks of geen extra geld op, maar wel grote uitvoeringsproblemen De Raad van State bestudeert elk wetsvoorstel voordat het naar de Tweede Kamer gaat. Er wordt voor al gekeken naar de juridische haal baarheid en of het voorstel niet in strijd is met de grondwet. De adviezen van de Raad van State zijn zwaarwegend, maar een kabi net hoeft zich er niet aan te hou den. Dat geldt met name als er be langrijke politieke redenen zijn voor een wetsvoorstel. Zo heeft het kabinet onlangs ook de bezwaren van de Raad van State tegen het voorstel van rekeningrij den niet geheel overgenomen. ENSCHEDE Ruim zestienduizend handtekenin gen zijn gezet voor een ontwikke ling van de voormalige vliegbasis Twenthe zonder luchthaven. De ac tie was op touw gezet door Natuur monumenten. De ondertekenaars zijn fel tegen de komst van een Twentse luchthaven. Natuurmonumenten bood de peti tie gistermiddag aan de Provinciale Staten van Overijssel aan. AMSTERDAM Goede doelen als KWF Kankerbe strijding en Unicef hebben vorig jaar een recordbedrag van 2,9 mil jard euro uitgegeven. Dit is 2,3 pro cent meer dan in 2007. Het Cen traal Bureau Fondsenwerving (CBF) maakte dit bekend op basis van de gegevens van 836 organisa ties. Het geld is onder meer be steed aan onderzoek naar ziektes en de bescherming van het milieu. DEN HAAG Tot 2020 komt er geen afvaloven meer bij. Minister Jacqueline Cra mer van Milieu is dat gisteren over eengekomen met de afvalverbran- dende bedrijven. Door de economische crisis is het aanbod van afval gedaald. Daar door is er volgens het ministerie van Vrom met de huidige en in aan bouw zijnde verbrandingsinstalla ties voldoende capaciteit. voor werkgevers, de' fiscus en de pensioenfondsen. Bovendien moe ten mensen en bedrijven de kans krijgen om zich voor te bereiden op de verhoging van de AOW-leef tijd, aldus de bewindslieden. WD en D66 zijn niet verbaasd over de bezwaren van de Raad van State. Die komt volgens beide op positiepartijen overeen met hun ei gen kritiek. D66-leider Alexander Pechtold noemt het 'kwalijk dat het kabinet het precaire draagvlak voor de verhoging van AOW-leef tijd op de tocht zet door de kritiek goeddeels te negeren en het wets voorstel naar de Kamer te sturen'. Volgens WD-Kamerlid Stef Blok is het 'schandalig dat zo'n groot plan doodleuk over de schutting van de Kamer wordt gekieperd, ter wijl nu ook de Raad van State be vestigt dat het onuitvoerbaar is'. PvdA, CDA en Christenunie scha ren zich achter het voorstel dat nu naar de Kamer is gestuurd. De vakcentrales FNV, CNV en MHP zijn 'zeer teleurgesteld'. Vol gens de vakcentrales ontbreekt de menselijke kant van het verhaal. Raad van State teren de eerste supermarktketen die een harde datum noemt: uiter lijk in 2015 is alle huismerkchocola de gemaakt van duurzame cacao. Andere grote ketens volgen, zegt di recteur Peter d'Angremond van keurmerkorganisatie Max Havelaar. „Vrijwel alle grote ketens praten met ons over verduurzaming van hun hele chocoladeassortiment." Ook Frank Mechielsen van Oxfam Novib Spreekt van een doorbraak: „De uitspraak van AH is belangrijk. Nu weten de cacaoboeren dat de vraag groeit en zij hun duurzame ca cao kunnen verkopen." ROTTERDAM - Op een trap in het centrum van Rotterdam wordt een gedicht van Fairtrade chocoladelet ters gelegd. Na meer dan honderd jaar van uitbuiting maakt de chocola de-industrie schoon schip. Duur zaam geproduceerde cacao breekt definitief door. Albert Heijn was gis- den haag - GroenLinks wil het zo genoemde granieten bestand in de bijstand laten doorlichten. 1\veede Kamerlid Ineke van Gent van de oppositiepartij vindt dat alle men sen die sinds jaar en dag in de bij stand zitten, een aanbod moeten krijgen om te gaan werken, voor scholing en/of werkervaring. Dat voorstel gaat ze volgende week doen bij de behandeling van de be groting Sociale Zaken. Van Gent wees op een onlangs ge publiceerde monitor van Divosa, vereniging van directeuren van so ciale diensten, waaruit blijkt dat 40 procent van de mensen met een uitkering volgens gemeenten nau welijks participeert in de samenle ving. Ruim een op de vijf krijgt echt het stempel van 'geïsoleerd'. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden eind september ongeveer 275.000 bij standsuitkeringen verstrekt. Van Gent vindt dat nu geprobeerd moet worden deze mensen te acti veren, zodat ze inzetbaar zijn als de crisis voorbij is en straks met de vergrijzing iedereen nodig is. Het GroenLinks-Kamerlid vindt dat te veel gemeenten de afgelopen jaren bijstandsgeld dat is bedoeld om werklozen te activeren, hebben opgepot. Ze begrijpt het ook dat staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken) heeft besloten het pot je niet-benutte re-integratiegeld bij gemeenten af te romen. Maar dat geld moet volgens Van Gent wel alsnog worden ingezet om de men sen in de bijstand te activeren. den bosch - Het centrum voor bij werkingen Lareb heeft na de eer ste vaccinatieronde tegen de Mexi caanse griep twee meldingen ge had van kinderen die vlak na de in enting zijn overleden. In beide ge vallen wordt nader onderzoek ver richt, liet het centrum gisteren we ten. Eén kind van drie jaar had een ern stige hartafwijking en overleed vijf dagen na vaccinatie. „Er is geen aanwijzing voor een relatie met het vaccineren", stelt het centrum, dat het geval toch nader onder zoekt. Het tweede kind, uit het Gelderse Loil, kreeg na de griepprik koorts en stierf een dag na toediening van het vaccin. „Behalve koorts had het tweejarige kind geen ande re verschijnselen die wijzen op een relatie met het toedienen van het griepvaccin, maar er is ook geen duidelijke andere oorzaak voor het overlijden gevonden", stelt Lareb. Lateb heeft na de eerste vaccinatie ronde tegen de Mexicaanse griep 4271 meldingen van mogelijke bij werkingen binnengekregen. Het merendeel van de meldingen be trof milde reacties, zoals pijn of roodheid op de prikplaats en lich te spierpijn. Bijna negentienhonderd meldin gen hadden betrekking op het vac cin Focetria, 2373 meldingen op het vaccin Pandemrix. Lareb on derzoekt of de gemelde bijwerkin gen inderdaad het gevolg waren van de vaccinatie. Ruim 80 procent van het verzor gend personeel van de verschillen de universitaire medische centra in Nederland heeft afgelopen we ken een griepprik gehaald. Van al le andere ziekenhuizen in Neder land is ruim 60 procent van het zorgpersoneel komen opdagen. Nog voor de vaccinatieronde maak te verplegend personeel bekend dat nog niet de helft zich zou laten vaccineren tegen de Mexicaanse griep. www.allesoverdegriep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6