41 binnenland Nederland telt heden achttien Partij voor de Dieren wil jachtvrije zone Het Loo Twee bier Iedereen weet per dag al te veel voor 55-plussers AIVD waarschuwt voor misbruik door gemanipuleerde USB-sticks peter van straaten Het aantal 55-plussers met alcoholproblemen stijgt. Volgens het Trimbos Instituut is inmiddels een op de vier cliënten in de zorg ouder dan 55 jaar. In 1999 was dat een op de zeven. donderdag 3 december 2009 DEN HAAG - De Partij voor de Die ren (PvdD) wil dat er op het kroondomein rond paleis Het Loo bij Apeldoorn een proef komt met een jachtvrije zone. Kamerlid Ma rianne Thieme (PvdD) legde dit verzoek gisteren tijdens de begro tingsbehandeling neer bij minister Gerda Verburg (LNV). Thieme wil een proef met een jachtvrije zone in het kroondo mein en een onafhankelijk onder zoek naar het effect ervan. Het ge bied is ïo.ooo hectare groot en om rasterd en volgens Thieme kan daar worden aangetoond dat er een natuurlijk evenwicht kan wor den bereikt zonder te jagen. De jacht op wilde zwijnen op de Veluwe zorgde de afgelopen jaren herhaaldelijk voor heftige discus sies. In 2008 werden meer dan jooo zwijnen gedood. Het gebied is officieel maar berekend op onge veer 8oo wilde zwijnen. Dieren die elders voedsel zoeken, veroor zaken schade en overlast in de om geving en belanden soms op de openbare weg. Volgens dierenorga- nisaties biedt de Veluwe echter ge noeg leefruimte voor duizenden zwijnen. De PvdD vroeg ook aandacht voor de muskusrat Marianne Thieme onderschrijft dat er onderzoek moet worden gedaan naar de bes te manier om het knaagdier te be strijden. Maar ze vindt het onno dig dat elk jaar 35 miljoen euro wordt uitgegeven om muskusrat ten te vangen terwijl dat volgens haar ook nog eens op een manier gebeurt die 'inhumaan en ineffec tief is. Eerder pleitte Thieme er al voor te stoppen met het bejagen van deze dieren, omdat afschieten er juist toe zou leiden dat de mus kusratten zich massaal blijven voortplanten. Thieme wil het geld dat nu elk jaar wordt uitgetrokken voor veehou ders die 'luchtwassers' aanbrengen in hun stallen, zo'n 19 miljoen eu ro anders gebruiken. De luchtwas sers, apparaten die de lucht uit het bedrijf zuiveren voordat die naar buiten gaat, zijn volgens haar een schijnoplossing, waardoor 'nog meer dieren binnen worden ge houden en nooit meer in de bui tenlucht komen'. „Die apparaten zijn bovendien energieverslindend in een tijd dat iedereen aan de spaarlamp en de ledlamp moet", constateert Thie me. LEIDSCHENDAM - Inlichtingen dienst AIVD waarschuwt op basis van eigen onderzoek voor de risi co's van het gebruik van USB-sticks. Uit een gisteren vrijgegeven studie naar de risico's voor landelijke overheidsorganisaties blijkt dat er incidenten zijn geweest waarbij ge manipuleerde sticks zijn gebruikt om systemen te besmetten en ge- DRANKPROBLEEM OUDEREN door Frank Hermans gevens te stelen. Behalve tot het verlies van (gevoelige) informatie of infectie van systemen, kunnen dergelijke incidenten ook tot ima goschade leiden, zo waarschuwt de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD). Om deze dreiging weg te nemen, moet de functie om de stick auto matisch te activeren, volgens de AIVD worden uitgezet. NIJMEGEN - Honderdduizenden 55-plussers in Nederland hebben problemen met geheugen, plan nen van activiteiten en initiatief nemen, doordat ze te veel drinken zonder dat ze dit zelf in de gaten hebben. „Ze drinken dagelijks twee of drie consumpties, omdat ze dat al jaren zo gewend zijn. Het besef ont breekt dat dit er vanaf hun 55e veel harder inhakt dan wanneer ze dat doen op hun veertigste, omdat het lichaam de alcohol minder snel kan afbreken", aldus hoogle raar Verslaving en Verslavingszorg Cor de Jong van de Nijmeegse Rad boud Universiteit. De Jong is hoofdopleider in de tweejarige opleiding voor versla vingsartsen, vooralsnog uniek in Europa. Vandaag halen de eerste zestien hun masterdiploma. De postacademische studie is volgens De Jong nodig om onwetendheid te bestrijden en zorg naar een ho ger niveau te tillen. Onschuldig twee of drie biertjes drinken per dag is er niet meer bij? „Niet als je dit vijf dagen in de week of vaker doet. Er is een dui delijk verband tussen langdurig al coholgebruik en cognitieve achter uitgang. Aftakeling op je 65e gaat veel minder hard bij mensen die voor hun 55e niet of weinig ge dronken hebben. Er is ook een dui delijke relatie tussen vroegtijdig veel drinken en dementie." Niet jongeren, maar ouderen drin ken te veel? „Het is een probleem van alle bevolkingsgroepen. Toch tasten ook een paar drankjes per dag op den duur het brein aan en leiden sluipenderwijs tot lever stoornis, maagklachten en andere lichamelijke ongemakken die uit eindelijk levensbedreigend zijn." Toenemende drankzucht bij 55-plussers zorgt ook voor problemen op het werk. „Het gaat om keurige mens en die hun werk doen en in een rijtjeshuis wonen." door Arjen de Boer en Mayke Calis Op een ochtend was het spel uit voor Karei (61). Bij de fabrieks- poort waar hij werkte, hield de bewaker hem staande om dat hij iets vreemds rook: een scherpe drankwalm. Karei moest wegens zijn drankgebruik op het matje komen bij de bedrijfsarts. „Toen werd duidelijk dat deze man in een scheiding lag en al lan ger te veel drinkt", vertelt direc teur Erik Stofferis van de Helder heid Stichting, die Karei helpt. Karei is niet de enige 55-plusser met een drankprobleem. Inmid dels is één op de vier cliënten in een afkickkliniek 55 jaar of ouder, bleek gisteren tijdens het natio naal alcoholcongres. Problemen op het werk worden veelal niet herkend door leidinggevenden, al dus Susanne Weingart, onderzoek ster bij het Trimbos-instituut: „Pra ten over drankmisbruik is nog ta boe, er zal dus niet zo snel iets van worden gezegd." Volgens gezondheidsinstituut NIGZ heeft drie tot zes procent van de beroepsbevolking proble men op het werk door alcoholge bruik. Het ziekteverzuim van pro bleemdrinkers ligt twee tot zes keer hoger dan gemiddeld. Alco hol leidt tot minder sociale contac ten, slecht werk, moeite met uit voeren van ingewikkelde taken, slechte concentratie en meer ruzie. „Het probleem wordt grof onder schat of in de doofpot gestopt", is de ervaring van hulpverlener Stof feris. Jaarlijks behandelen hij en zijn collega's zeker honderd pro bleemdrinkers die op het werk niet functioneren. De hulp aan se nioren noemt Stofferis „een hele klus. Ze hebben goed geleerd om het verborgen te houden. Het gaat het niet om slordige, vieze, verwar de mannen. Dat is het beeld dat ie dereen nog heeft van alcoholisten. Nee, het zijn keurige mensen die hun werk doen en in een rijtjes huis wonen." De drinker zelf ontkent vaak dat hij een probleem heeft, aldus on derzoekster Weingart. Net als zijn omgeving. „Die denkt: we drinken allemaal, dus waarom hem er wel op aanspreken? Toch wordt er ach ter iemands rug wel over gespro ken. Pas als er grove fouten wor den gemaakt, wordt er wat van ge zegd", aldus Weingart. Maar dan is het al te laat, terwijl bedrijven pro- kUtfNE- H A PJ Bs\ L I £V£RD f De wensdroom van stamboommakers het Meertens Insti tuut lanceerde giste ren een website waarin alle 314.000 familienamen staan vermeld die in Nederlandse bevolkingsregisters geregistreerd staan. Van al die familienamen is te zien hoeveel leden in Neder land wonen en waar ze wonen. Van achternamen die door minder dan vijf personen worden gebruikt is verder geen informatie te vin den. Van ruwweg een derde van de na men is ook aanvullende informa tie beschikbaar. Zo kan worden doorgeklikt naar de uitslagen van de volkstelling uit 1947, zodat beke ken kan worden hoe de familie zich de afgelopen 63 jaar heeft ont wikkeld. Ook wordt van honderdduizend namen een korte analyse gegeven, waaronder betekenis of afkomst, verwijzingen in literatuur en va rianten op de naam. Als laatste is een link naar de catalogus van het Centraal Bureau voor Genealogie beschikbaar, waar meer (betaalde) informatie is te vinden. Uit de databank blijkt dat De Jong de meestvoorkomende familie naam is - ruim 86.000 Nederlan ders dragen die naam - gevolgd door Jansen (75.699). Aardig is ook dat niet alleen op een specifieke naam gezocht kan worden, maar ook op onderdelen van familienamen. Zo kleuren op de kaart van Nederland Friese ge meenten gitzwart als gezocht wordt op familienamen die op -sma eindigen. In de Achterhoek is -ink goed vertegenwoordigd. En er blijken toch nog 806 familiena men te zijn die op een x eindigen, terwijl er maar 122 met die letter beginnen. Ook leuk: er wonen in Amster dam negen mensen die Amster dam heten, maar in Rotterdam moeten dertien mensen met die naam door het leven. Daarentegen woont er geen Rotterdam in Rot terdam, maar wel een paar in Am sterdam. En, weer een jeugddroom aan dig gelen: er zijn geen mensen met Zwaar drinken: Minimaal een dag per week zes of meer, standaardglazen alcohol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4