Aan de planten en dieren zie 22 zeelaro Onderzoek recreanten Grevelingen Praktijkschool Zierikzee scoort goed bij inspectie 15% tot 50% Oud en nieuw op kieslijst van Leefbaar Forse boete voor veroorzaken van ongeval letsel donderdag 3 december 2009 PODO - POINT Kortingen van ssasawwsfi PROJECTONDERWIJS Basisscholen adopteren sloot of vijver en houden drie jaar lang de kwaliteit Robbert Lavën SEGEERSSTRAAT 29 MIDDELBURG www.podolaven.nl door David Duijnmayer door Piet Kleemans zonnemaire - Natuur- en recreatie schap De Grevelingen zal volgend jaar een recreantenonderzoek doen. Doel is om inzicht te krijgen in het bezoek, de bezoekers en hun waardering van de recreatiege bieden. In 2006 is voor het eerst een uitge breid recreantenonderzoek gehou den. Na literatuuronderzoek werd toen een telefonische enquête ge houden onder drieduizend men sen. De gegevens die dat opleverde werden gecombineerd met een en quête onder driehonderd passan ten en interviews met experts op verschillende terreinen. Dat onder zoek wordt nu gezien als nulme ting. Door in 2010 opnieuw onderzoek te doen door middel van een en quête hoopt het Grevelingenschap ontwikkelingen in waardering en beleving helder te krijgen. Uit het recreantenonderzoek 2010 moet onder meer blijken met wel ke recreatiemotieven de mensen de natuur- en recreatiegebieden be zoeken. Ook hoopt het Grevelin genschap antwoord te krijgen op vragen als welke voorzieningen ge bruikt worden en welke activitei ten de recreant onderneemt. Centrale vraag waar een antwoord op gezocht wordt is in hoeverre het aanbod in het Grevelingenge- bied aansluit op de recreatiemotie ven. De uitkomsten van het onder zoek worden gebruikt om het be leid zonodig bij te stellen en bij voorbeeld bepaalde voorzieningen te plaatsen of iets aan de inrich ting van het gebied te veranderen. Het Grevelingenschap trekt in to taal 16.000 euro uit voor het onder zoek. Het was koud en nat, gis terochtend aan de rand van Zierikzee. Dat weer hield groep 8 van basis school 't Kofschip er echter niet van vol enthousiasme in de sloot langs de Boerenweg te speuren naar beestjes en plantjes. De kinde ren deden veldonderzoek naar de waterkwaliteit in de sloot. Het onderzoekje is onderdeel van het project 'iedere klas zijn eigen plas' van het Natuur- en Mi lieu-Educatiecentrum (NME), waar acht Schouwen-Duivelandse basisscholen aan meedoen. Behalve 't Kofschip, zijn dat De Zonnewijzer in Zonnemaire, 't Staepel 'of in Renesse, OBS Dui- veland in Sirjansland en Nieuwer- kerk, 't Meetje in Ellemeet, Bin nen de Veste in Zierikzee, 't Stoof je in Ouwerkerk, en De Stove in Noordwelle. Elke school 'adopteert' een sloot of vijver, en de leerlingen houden drie jaar lang in de gaten hoe het is gesteld met de waterkwaliteit en de flora en fauna in het water. Er wandelt en zwemt nog heel wat rond in zo'n sloot, bleek giste ren al snel: met schepnetjes visten de kinderen aasgarnaaltjes, zeepis sebedden, larven van de water- vlieg, en zeeduizendpoten uit het water. „Er kunnen zelfs stekelbaar zen en aal in de sloot zitten", vol gens scholier Hessel Persch, „maar die hebben we niet gevonden." Behalve naar beestjes, werd er ook gekeken naar planten in de sloot en eventuele vervuiling. Een vier de groep onderzocht de waterkwa liteit: zij maten de zuurgraad, het zoutgehalte, de helderheid en de hoeveelheid zuurstof in het water. „Het doel", vertelt projectcoördina tor Ada Schreurs van NME, „is om op een aansprekende manier aan te sluiten bij de normale lesstof Volgens ons leren kinderen sneller en vinden ze het leuker als ze zelf in het veld bezig zijn. Daarnaast hopen we dat de kinderen affini teit krijgen met het watertje dat ze volgen." Voorafgaand aan het veldonder zoek hebben de kinderen op school instructies gekregen voor de metingen en hebben ze geleerd wat er allemaal gevonden kan wor den in een sloot. „Een brakwater- sloot, in dit geval", vertelt natuur- ouder Camilla Veld, die 't Kofschip ondersteunt bij de uitvoering van het project. „Dat het brak water is, kunnen de leerlingen nu zelf ook zien, bijvoorbeeld aan de zeekraal en de zeeaster die er groeit, en aan de diertjes die er leven." Elke klas zijn eigen plas 'Elke klas zijn eigen plas' is een pro ject van Natuur- en milieu-educa tie (NME) Schouwen-Duiveland. Acht basisscholen op Schou wen-Duiveland doen aan het pro ject mee. De scholen volgen drie jaar lang de waterkwaliteit in hun 'eigen'sloot of vijver. Twee keer per jaar voeren leerlin gen een veldonderzoekje uit. Dit jaar vindt de nulmeting plaats en wordt een logboek aangelegd met gegevens. De onderzoeksgegevens worden ook ingevuld op de landelijke web site www.watchweb.nl, waar scho len uit het hele land gegevens kun nen vergelijken. De sloot in kwestie, aan het eind van de Boerenweg ten westen van Zierikzee, is onderdeel van Plan Tureluur. De weilanden eromheen worden momenteel ingericht als natuurgebied. „Het is voor ons-in teressant om te zien wat dat voor het leven in de sloot betekent", zegt Veld. „We zijn nu in feite be zig met de nulmeting. In de ko mende jaren kunnen de leerlingen dan zien of er iets verandert." Alle gegevens worden drie jaar lang bij gehouden in een logboek. Natuurmonumenten, dat Plan Tu reluur beheert, is erg blij met het project. Niet alleen omdat kinde ren zo kennis maken met de na tuur in Plan Tureluur, maar ook omdat Natuurmonumenten moge lijk baat heeft; bij de bevindingen. Beheerder Arjan Boon: „De resul taten geven informatie over hoe het gebied het beste beheerd kan worden." De groep 8-leerlingen die nu de sloot onderzoeken, doen dat in het voorjaar nog een keer. Maar over een jaar zitten ze op de mid delbare school, en dan neemt de volgende lichting kinderen het stokje over. Toch hoopt Veld dat ook de huidige leerlingen betrok ken blijven bij 'hun' sloot. Aan de hand van een kaart met alle dieren die er in een brakwatersloot kun nen leven, proberen leerlingen te achterhalen wat ze nu eigenlijk uit het wa ter hebben opgevist. Behalve beestjes als aasgarnalen, zeeduizendpoten en zeepissebedden, vonden ze ook schelpen en palingbrood (ook wel 'levend steen' genoemd): een koraal waar mosdiertjes in leven. Aan ai dat leven is te merken dat de sloot brak water heeft en in verbinding staat met de Oos- terschelde. Het project 'elke klas zijn eigen plas' is een project van het Natuur- en Mi lieu-Educatiecentrum (NME) Schouwen-Duiveland. NME gebruikt daarvoor het landelijke Watch, een lespakket over water voor kinderen van 8 tot 14 jaar. Het idee is dat kinderen in heel Nederland water in hun eigen omge ving onderzoeken en die gegevens op de website www.watchweb.nl zetten. Daar kunnen de leerlingen dan zien hoe de kwaliteit van hun eigen water is ten opzichte van het water in andere regio's. zierikzee - Op de lijst van Leef baar Schouwen-Duiveland staan voor de komende verkiezingen oudgedienden en nieuwkomers. De eerste drie plaatsen worden be zet door het huidige trio raadsle den: Wim Stouten (lijsttrekker en kandidaat-wethouder), Jacqueline van Burg (2) en Robbert Lievense (3). De eerste nieuwkomer is Cori- ne Hoogerheide uit Bruinisse op vier. Corine kreeg samen met Ma- riska Jumelet in maart 2008 lande lijke bekendheid tijdens de mossel protesten. De vijfde plaats is bezet door Adriaan van den Berge uit Bruinisse. Hij is ook voorzitter van het Hospice. door Piet Kleemans zierikzee - De onderwijsinspectie is zeer te spreken over de resulta ten, organisatie en de door de school geïntroduceerde Individue le Ontwikkelingsplannen van de Praktijkschool in Zierikzee. Dat blijkt uit een recente beoorde ling van de inspectie. De kleinscha lige praktijkschool met klassen van zeven leerlingen blijkt volgens de inspectie keer op keer goed in staat leerlingen aan een vaste baan of een vervolgopleiding te helpen. De school verlaten zonder baan of vervolgopleiding wordt door de di rectie niet toegestaan. Aan het nog verder ontwikkelen van de kwaliteit van het onderwijs op de praktijkschool wordt onder tussen onverdroten verder ge werkt. De provincie heeft eerder 316.000 euro subsidie beschikbaar gesteld aan de (zes) Zeeuwse Prak tijkscholen om de toeleiding naar arbeid verder te ontwikkelen. Er wordt onder meer gekeken of het opzetten van een avondschool voor ex-leerlingen haalbaar is. Ook de mogelijkheden voor oprichting van een pro-bureau - een mini-ar beidsbureau voor (ex)leerlingen - worden onderzocht. De school houdt 16 maart 2010 open avond. Aanvang 19.30 uur. middelburg - De rechtbank heeft gisteren een 41-jarige inwoner van Zierikzee een boete van 500 euro en een voorwaardelijke rijontzeg ging van drie maanden opgelegd. Op 14 mei vorig jaar reed de zeer vermoeide man met de stiefzoon van zijn baas over de Delingsdijk bij Brouwershaven. In plaats van een flauwe bocht naar rechts te ne men reed hij knikkebollend recht door. Het gevolg was dat hij vrij wel frontaal tegen een tegemoetko" mende vrachtwagen botste. Zijn passagier liep daarbij gebit- schade en wonden in het gezicht op. Hijzelf kwam er met een ver brijzeld bovenbeen en een gebro ken neus van af. MEEST CELEZEN 1Verbod bouw schuur in Kerkwerve 2. Schuur bij brand zwaar beschadigd 3. Alleen de kaart ontbrak (foto) WEBLOGS Niet in de krant, wel op de site: weblogs over Indonesiëreis en sportstatistiek, pzc.nl/b8ogs TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 38