sport 137 'Dopingbestrijders aan winnende hand' Tung tevreden over test in F1 -bolide Renault Groene Ster verliest spannende topper Duovolleybaltoernooi op 2 januari in Hulst Alleen Van Dam wint voor Pearle Opticiens Wada akkoord met biologisch paspoort GRATIS voor alle abonnees... Kijk vanaf 8 december in de krant! donderdag 3 december 2009 VUSSINGEN De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen slikten gisteren voor de tweede keer dit seizoen een neder laag. In eigen huis verloor de koplo per de topper tegen directe concur rent CFE/TOL Groep 4 met 8-10. Bij rust leidde Groene Ster met 4-2. De bezoekers bogen de achterstand om in een 5-6-voorsprong en liepen weg naar 6-9. Groene Ster toonde veerkracht, kwam terug tot 8-9, maar kon de partij niet meer win nen. Voor Groene Ster scoorden Abdoe Abdenbi (2x), Salim Ben Sellam (2x), Said Bouzambou (2x), Khalid El Hattach en André Siereveld. HULST In navolging van zeven succesvolle edities in Sas van Gent wordt op za terdag 2 januari in sporthal Den Dullaert in Hulst een duovolleybal toernooi gehouden. Het toernooi, dat ook open staat voor niet bij een club aangesloten volleyballers, wordt daags na nieuwjaar tussen 13.00 uur tot 17.00 uur afgewerkt. In de categorieën mannen, vrou wen en gemengd kan op twee ni veaus tot 24 december worden in geschreven bij Ronnie Winne in Sas van Gent of via het mailadres duohulst@zeelandnet.nl. ZUNDERT De driebanders van Pearle Op ticiens leden een zware 6-2-ne- derlaag in de subtop van de tweede divisie. Bpttles/De Parel haalde een divisie lager een punt uit de ontmoeting met 't Tapperij- ke: 4-4. Het duel om de derde plaats viel Pearle Opticiens zwaar op de maag. Alleen Jens van Dam wist zijn partij te winnen. De jonge Sassenaar kwam tot 1.025 gemid deld. De thuiswedstrijd van Bottles/de Parel was niet groots. Het team kwam met 't Tapperijke een remi se overeen. gers worden steeds vaker gepakt. Het gaat steeds beter", aldus Rog ge. De IOC-baas wees erop dat de bloed- en urinestalen van olympi sche atleten tegenwoordig acht jaar worden bewaard, zodat ze in een later stadium nogmaals kun nen worden getest. Afgelopen maand moest 1500-meterloper Rashid Ramzi (Bahrein) zijn in 2008 gewonnen goud inleveren en vier andere atleten konden wor den gediskwalificeerd als gevolg van retroactieve tests. „We be- Het mondiale antidopingbureau Wada heeft de gebruikmaking van het biologisch paspoort, waarin een aantal urine- en bloedwaarden van atleten worden bijgehouden gedurende langere tijd, en de te volgen procedures gisteren goedge keurd. Een onafhankelijke en anonieme commissie van deskundigen kan op grond van opvallende afwijkin gen concluderen dat er sprake moet zijn van doping en de betref fende sportbond adviseren tot schorsing over te gaan. De Duitse schaatsster Claudia Pech- stein overkwam dat onlangs als eer ste. Tijdens een van de controles bleek haar bloedmonster een onge woon groot percentage reticulocy- ten (jonge, nog onvolgroeide rode bloedlichaampjes) te bevatten. Spo ren van verboden middelen als epo of cera, die dat kunnen bewerkstel ligen, werden evenwel niet gevon den. „Dit is een grote stap voorwaarts", zei Wada-voorzitter John Fahey. „Het is niet het einde van al onze problemen, maar het is wel een extra instrument." Zijn organisatie zal het biologisch paspoort niet verplicht stellen, om dat veel federaties financieel niet in staat zijn deze dure methode in te voeren. De wielrenunie UCI en schaats bond ISU werken er al enige tijd mee. STOCKHOLM - De sportautoriteiten zijn aan de winnende hand in de strijd tegen „het ondermijnende kwaad van de doping." Dat ver klaarde IOC-voorzitter Jacques Rogge gisteren in Stockholm op het congres van Wada, het wereld- antidopingagentschap. Volgens Rogge trekken de do pingbestrijders aan het langste eind als gevolg van veranderde wetgeving en verbeterde testpro cedures. „Atleten die de boel pro beren te flessen en hun handlan- driegt kan er niet langer van uit gaan dat het geheim blijft." - Het congres in Stockholm mar keert de tiende verjaardag van Wa da. De organisatie zal daar bekend maken dat er een wereldwijd pro gramma komt waarbij de bloed waarden van de atleten worden vergeleken, om aldus al te grote schommelingen op te sporen. Op die manier werd de Duitse schaats ster Claudia Pechstein veroordeeld tot een schorsing van twee jaar, zonder ooit positief te zijn gecon troleerd. „Wada heeft een bijdrage geleverd in de veranderde houding ten opzichte van doping. Het is een ondermijnend kwaad dat de integriteit van de sport bedreigt", aldus Rogge. Volgens de Belgische IOC-baas is de strijd nooit gewonnen: „Bedrie gers gaan altijd zoeken naar midde len om op onsportieve wijze voor deel te krijgen. En wij zoeken al tijd naar middelen om hen te stop pen. Het volgende slagveld is dat van de genetische doping." Rogge wil dat coaches en artsen die hun atleten aanmoedigen om doping te gebruiken net zo hard moeten worden aangepakt als de bedriegende sporters zelf IOC-voorzitter Jacques Rogge: „Atleten die de boel proberen te flessen en hun handlangers worden steeds vaker gepakt." foto Yuri Kochetkov/EPA UIT BADMINTON Johor Bahru (Mal). Super Series Masters Fin als, vrouwen. Groep B: Yao Jie (Ned) - Ponsa- na (Tha) 21-14 21-11, Schenk (Dui) - Grether (Dui) 21-17 21-14. BASKETBAL New York. NBA. Boston Celtics-Charlotte Bobcats 108-90, Was hington Wizards-Toronto Raptors 106-102, New York Knicks-Phoenix Suns 126-99, Miami Heat-Portland Trailblazers 107-100, Los Ange les Lakers-New Orleans Hornets 110-99. BILJARTEN Driebanden. Tweede divisie. Team Rasenberg-Pearle Opti ciens 6-2: Paul Bruneel-Jens van Dam 37-40, 39; Roger Spijkers-Tony Dobbelaere 40-20, 44; Charles Mekes-Etienne van Damme 35-9, 32; Michel Christiane-Eddie van Goethem 35-27, 55. Derde divisie. De Stene Brug-Wellse Vaert 1 6-2: Piet Kock-Piet van Steen 35-17, 27; Wim de Kok-Mark Reijnders 35-33, 56; Arjo Holle- stelle-Frans Lijmbach 29-30, 47; Rob van Lin- den-René Pijnen 30-13, 40. Bottles/De Parel-'t Tapperijke 4-4: Theo Plat- jouw-Johan Embregts 35-25, 60; Cor de Jon- ge-Cees Broos 24-35, 62; Peter Snelders-Johan van Ginneken 30-26, 59; Cees Baumgarte- René Dam 22-30, 54. GOLF Girona. Finale Qualifying School Europese Tour, na vijf ronden: 1. Khan (Eng) -22, 2. Hutsby (Eng) -16, 3. Carranza (Arg), Gallacher (Sch) -15, 5. Canizares (Spa) -14, 6. Elson (Eng), Haastrup (Den), O'Hara (Sch) -13, 55. Besseling -4, 67. Muntz -1. JEREZ - Ho-Pin Tung kijkt tevre den terug op zijn test in de Formu le i-bolide van Renault op het cir cuit van Jerez. De 26-jarige cou reur, in het bezit van een Neder lands en een Chinees paspoort, be leefde gisteren zijn eerste testses sie in de hoogste raceklasse van de autosport. Tung reed in 2003 wel al eens in een Williams op de zelfde baan in Spanje. „Het was mijn eerste echte test in een Formule r-wagen en het was een geweldige ervaring", reageer de Tung na afloop. De rijder testte onderdelen voor de auto van Renault in het seizoen 2010. Tung reed 67 ronden in de Franse boli de. „Er zat een goede progressie in de rondetijden, hoewel het testen niet was gericht op het rijden van recordronden. Ik was snel thuis in de auto, we hebben het hele pro gramma kunnen afwerken, de au to en onderdelen getest met het oog op volgend jaar." Ook Alan Permane, hoofdtech nicus van Renault, was content met de prestaties van Tung: „Ik ben onder de indruk van hem. Zijn rijstijl past goed in de Formu le 1." Tung: „Mijn leercurve was heel steil, ik heb constant kunnen ver beteren. Ik hoop dat deze goede test betekenis heeft voor mijn toe komst, want een wedstrijdstoeltje in de Formule 1, als eerste Chine se coureur ooit, dat is nog steeds mijn doel." De wel in Velp (nabij Arnhem) ge boren Tung, die morgen 27 wordt, rijdt dit jaar als eerste coureur voor Ai Grand Prix Team China. Eerder kwam hij al uit in onder meer de GP2 en het Duitse Formu le 3-kampioenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33