Godshuis geeft geheimen prijs zee a^f 25 Raadskandidaten van WD Sluis allemaal nieuw Brede steun voor plan kunst en cultuur Kramen met brocante op kerstmarkt Geen afscheid van dirigent De Kort Hennepkwekerij in loods aan Oudestad BOUWHISTORIE Opknapbeurt legt ingang Waalse kerk en muurversieringen bloot UW FAVORIETE KOFFIEMELK IN HANDIGE KLEINE PAKJES! Friesche Vlag donderdag 3 december 2009 Z SLUIS - De leden van de afdeling Sluis van de WD hebben de kan didatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen vastgesteld. De leden volgden de voordracht van het be stuur, dat allemaal nieuwe raads kandidaten voordroeg. Dat provin cieambtenaar Stan Lauret lijsttrek ker is, werd al eerder bekend. De 38-jarige IJzendijkenaar krijgt ge zelschap van een aantal generatie genoten op de verkiesbare plaat sen. Marjon de Wilde (43) uit Bres- kens, Philip Thomaes (46) uit Hoofdplaat, Tessie Haverbeke (25) uit IJzendijke en EIco Tieleman (32) uit Sint Kruis staan op 2 tot en met 5. „We komen met jonge krachten om nieuw elan in de ge meenteraad te brengen. We zetten in op vier zetels", meldt voorzitter Jan de Ridder. Het huidige raads lid Johan Provoost (67) heeft eer der aangekondigd niet meer terug te willen keren. Hij duwt de lijst. TERNEUZEN Het actieplan Kunst en Cultuur krijgt brede steun van de Terneu- zense gemeenteraad, bleek in de commissie samenleving. Al vond Peter Clijssen (GroenLinks) een jaarlijks budget van 30 mille nogal mager. „We hebben in Terneuzen op cultuurgebied echt al een enor me inhaalslag gemaakt", reageerde wethouder Jaap Bos. „We staan na Middelburg op de tweede plaats." KLOOSTERZANDE Voor het eerst staan er dit jaar tij dens de kerstmarkt in Kloosterzan- de kraampjes met brocante. De markt vindt plaats op zondag 13 de cember van 12.00 uur tot 19.00 uur op het Hof té Zandeplein. Diverse orkesten verzorgen de muzikale omlijsting. Mensen die zelf met een kraampje op de markt willen staan, kunnen contact opnemen via 06 223 875 31. HULST In het bericht over de opbrengst van het concert van de Cantorij der Basiliek in Hulst is abusievelijk ge meld dat dit concert plaatsvond bij gelegenheid van het afscheid van dirigent Anton de Kort. Het optreden van de Cantorij ka derde in de viering van het veertig jarig jubileum van De Kort als kerk musicus. De dirigent denkt nog lang niet aan een afscheid. OOSTBURG De politie heeft maandagmiddag een grote hennepkwekerij ontman teld in een loods aan de Oudestad in Oostburg. Agenten troffen daar meer dan 15.000 stekjes aan. Twee mannen, van 25 en 29 jaar, uit Delft en-een 54-jarige inwoner van de ge meente Hulst zijn aangehouden als verdachte. De stekjes en de appara tuur zijn door de gemeente Sluis vernietigd. Een boog, die bij de restauratie tevoorschijn kwam. En ook deze nis werd door de restaurateurs herontdekt, foto's Peter Nicolai geconserveerd dienden te worden, kostten wat meer tijd, verklaart di recteur Stijn Guilliet van aanne mingsbedrijf Leenhouts. Van vertraging is volgens Guilliet ook nauwelijks sprake. „Rond kerst missen we twee werkweken, maar het eind van de restauratie werkzaamheden is bij aanvang van het nieuwe jaar in zicht. Wan neer het godshuis weer in gebruik wordt genomen, is afhankelijk van het definitieve inrichtingsplan. Daarvoor moeten nog enkele kno pen worden doorgehakt." De aannemer had ook te maken met een door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed gefinancierd onderzoek. Het Leidse Bureau voor Bouwhistorie, Dröge, deed verrassende ontdekkingen tijdens dat onderzoek. Zo kwam in de zuidgevel een oude ingang tevoor schijn. Die dichtgemetselde ingang Er mogen al twee jaar lang geen diensten meer worden gehouden. Maar de herrijze nis van de hervormde kerk van Groede is in volle gang. door René Hoonhorst moet van de zeventiende tot de ne gentiende eeuw de toegangsdeur zijn geweest voor bezoekers van de Waalse kerk, constateerden on derzoekers Jan Dröge en John Veer man. Aan de noordkant van het gods huis kerkten destijds de leden van de Nederduits Gereformeerde Kerk. De muur tussen beide kerk ruimten maakte de kerk in het midden erg donker. De gerefor meerden plaatsten daarom, enkele decennia na de herbouw van het godshuis in 1638, extra ramen in het dak aan de noordkant. Om de overkapping te stutten, werden extra slankere pilaren neergezet, laat Dröge zien. Onder het pleisterwerk van de muur aan de noordkant kwamen ook originele muurversieringen van het oorspronkelijke uit de veer tiende eeuw daterende kerkge- Kerstmis komt iets te vroeg, maar komend voorjaar kunnen de ge meenteleden weer diensten houden in de Nederlands hervormde kerk van Groede. De restauratie van de kerk duurt iets langer dan voor-zien, maar dat komt niet door vertragin gen bij de herstelwerkzaamheden. Beslissingen over hoe muren moes ten worden opgeknapt of hoe ze bouw te voorschijn. „De kerk heeft dik een halve eeuw in het water gestaan, na diverse overstro mingen eind zestiende eeuw. Op de funderingen van de oude kerk is in de zeventiende eeuw een nieuw bedehuis gebouwd. Aan muurdelen als deze is nog goed te zien dat de kerk onder water heeft gestaan", legt architect Erik-Jan Brans uit. De aannemer had de oude muren natuurlijk gewoon weer op kunnen vullen en hier en daar opnieuw metselen. Guiliet, onder instemmend geknik van ar chitect en bouwhistorici: „Maar het is natuurlijk veel mooier om die oude muurdelen te bewaren en te integreren in de restauratie. We hebben heel wat discussies ge voerd over de wijze waarop we oude muren, versieringen en door gangen tussen de diverse kerkge- deelten zouden conserveren." CtASi) Op CU O «t» (KOStt\r- b<K(K\T lÖTWi £BHf,:* Klein formaat, afgestemd op uw gebruik. Bij aankoop van één friesche Vlag Goudband, Halvamel of Balance 185 ml pakje ontvangt u het aankoop bedrag retour op uw rekening. Hoe Ontvangt u uw aankoopbedrag retour? Vul deze bon in en stuur deze samen met de originele kassabon (aankoopbedrag omcirkelen) in een gesloten envelop naar: Friesche Vlag geld terug actie Antwoordnummer 10022 6200 XP Maastricht (geen postzegel nodig) Uiterste inzenddatum: 1 februari 2010 Graag met blok/etters invullen. Naam:Dhr./Mw. Adres: Postcode: Woonplaats: Bank- of gironummer: Ik wil door Friesche Vlag op de hoogte worden gehouden Het aankoopbedrag van 1 pakje zal binnen G weken op uw rekening worden gestort. Maximaal 1 inzending per adres/rekeningnummer. T*0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27