zeeland 123 gezicht met beeldmerk Graaf Jan D Hg f H Inwoners Westdorpe kiezen zelf hun beeld Bewoners Driewegen voelen zich beduveld door gemeente Terneuzen donderdag 3 december 2009 'De nieuwe website moet een portaal worden naar de sites van de verenigingen. Noem het de huiskamer van Westdorpe' 'Onze kerk is een monument en een blikvanger. We stellen alles in het werk om de kerk te behouden voor ons dorp' Z? c door Frank van Cooten Zes plaatselijke kunste naars (vijf uit Westdor pe en één uit Over slag) lieten zich inspi reren door Graafjan. Hun ontwerpen staan momenteel in Westdorpe. De winnaar maakt een beeltenis om het dorp een ei gen gezicht te geven. De kunstenaarswedstrijd is een ini tiatief van de begin dit jaar opge richte projectgroep Thematisering Westdorpe. De gemeente Teriieu- zen wil de dorpen met deze thema donderdag 24 december in de rooms-katholieke kerk. Na de nachtmis van 21.00 uur wordt het winnende kunstontwerp bekend gemaakt. De winnaar krijgt naast de roem ook een geldbedrag van vijfhonderd euro. Hans van Bokhoven, voorzitter van de projectgroep, hoopt dat het kunstwerk daarna snel gerealiseerd kan worden. Kunst in de openbare ruimte realiseren betekent echter een heel traject van vergunningen. Voordeel in Westdorpe is wel dat de meeste inwoners achter het kunstwerk staan. Zij kiezen im mers zelf de winnaar. Het blijft overigens niet alleen bij Graafjan. De projectgroep stelt alles in het werk om de leefbaar heid en het plezier van het wonen in Westdorpe in stand te houden. Wat de leefbaarheid betreft, zit het in Westdorpe wel snor. Het dorp telt maar liefst vijftig vereni gingen. 'Door het samenhorigheidsgevoel in ons dorp bieden we tegengas aan de individualisering' tisering meer een eigen karakter ge ven. Voor de projectgroep was het niet moeilijk een thema voor West dorpe te bedenken. De Graafjans- dijk loopt immers door het dorp. „Het moest daarom Graafjan wor den. De rest was binnenkoppen", zegt Maurice de Vleeschouwer van de projectgroep. Om de deelnemende kunstenaars inspiratie te geven, ging De Vlee schouwer op speurtocht naar het ware verhaal achter Graafjan. Dat bleek niet eenvoudig te zijn, omdat diverse verhalen over deze graaf de ronde doen. Er waren immers in de middeleeu wen diverse Graaf Jannen. Zoals Jan I van Namen (1267-1330), zoon van Gwijde van Dampierre, en Jan zonder Vrees (1371-1419), hertog van Bourgondië. „Ook de geschied kundigen van de Stichting Oud Westdorpe weten niet wie nou de echte Graafjan voor Westdorpe was. Is ook niet erg. Het moet een beetje een mysterie blijven." De zes kunstenaars gingen met de opdracht aan de slag. Het resultaat is tot en met 13 december te zien in de Baeckermat. De inwoners kunnen met behulp van stembiljet ten, gemaakt door de gemeente Terneuzen, aangeven welk ont werp ze de mooiste vinden. Om iedere inwoner de gelegenheid te bieden te kunnen stemmen, staan de ontwerpen, vijf beelden en een schilderij, van maandag 14 tot en met woensdag 23 december ook_in supermarkt Attent en op et 'gezicht' van Westdorpe bestaat niet alleen uit een kunstwerk. „Graafjan moet echt het beeldmerk van ons dorp worden", zegt Van Bokho ven. „Zo willen we het beeldmerk digitaliseren en verwerken in het kaartmateriaal van de wandeling 'Ommetje Westdorpe'. En de West- dorpenaar van het jaar krijgt een beeldje van Graafjan als trofee." e projectgroep Thematise ring Westdorpe gaat ook de contacten tussen de ver schillende verenigingen aanhalen. Dat kan via een gezamenlijke web site en het samen organiseren van activiteiten. Een moeilijke klus zal dat niet wor den, aangezien de leden van de projectgroep ook in de verenigin gen zitten, zoals die van de onder nemers, dorpsraad, Oranjevereni ging, Stichting Graaf Jansfeesten, Oud Westdorpe en de parochie. De projectgroep stelt ook alles in het werk de kerk te behouden. Maurice de Vleeschouwer: „We we ten dat het bisdom een aantal ker ken wil afstoten. Onze kerk is ech ter een monument en een blikvan ger. Waar mogelijk zullen wij het parochiebestuur helpen de kerk te behouden." door Frank van Cooten WESTDORPE - Graaf Jan is met de Graaf Jansdijk onlosmakelijk ver bonden aan Westdorpe. De Graaf Jansdijk liep van Duinker- ke tot Sas van Gent en doorkruist Nord-Pas-de-Calais in Frankrijk, de Belgische provincies West- en Oost-Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan- deren. De nieuwe waterkering omstreeks het midden van de dertiende eeuw was het werk van graaf Jan van Namen. Alle buitendijkse schorren in de Vier Ambachten wa ren van deze graaf Dat was ook het gebied ten zuiden van de dijk, de tegenwoordige Canisvlietpolder. De bestaande dijken kregen in de dertiende en veertiende eeuw door overstromingen een aaneen gesloten karakter. De Bourgondi sche hertog Jan zonder Vrees gaf hiervoor in 1402 de opdracht. De verbintenis tussen Graafjan en Westdorpe maakt het voor de pro jectgroep Thematisering Westdor pe meer dan logisch de graaf het beeldmerk van Westdorpe te laten zijn. Wat de mossel is voor Philip pine en Willem Beukelszoon voor Biervliet, wordt Graafjan dan voor Westdorpe. De inwoners bepalen hoe de beel tenis van Graaf Jan er uit komt te zien. Ze kiezen uit zes ontwerpen van plaatselijke kunstenaars. Die hebben ieder hun eigen draai gege ven aan Graaf Jan. Variërend van klassieke tot eigentijdse vormen. De kunstenaars presenteren hun ontwerp op dinsdag 8 december vanaf 19.30 uur in de Baeckermat. den haag - Bewoners van de Drie- wegenweg bij Biervliet voelen zich beduveld door de gemeente Ter neuzen en de provincie Zeeland in een conflict rond een zestig meter hoge antennemast voor BNR- Nieuwsradio. Dat bleek tijdens een zitting bij de Raad van State. Aan de Driewegenweg staat al ja ren een omstreden mast van 42 meter hoog. Die wil Broadcast Ne- wCo TWo BV vervangen door een mast van ruim 60 meter. De ge meente heeft een locatie op twin tig, dertig meter verderop aangewe zen. De omwonenden zijn daar woedend over. Volgens hun raads man had Terneuzen eerst een loca tie aan één van de doorgaande we gen moeten zoeken, bijvoorbeeld langs de N61 in een weiland of ak ker. Maar volgens een gemeente woordvoerder ligt die weg te ver naar het zuiden, waardoor het be reik van BNR niet optimaal is. Om wonende Jos Heerkens, die pal te genover de locatie woont, vreest dat de mast uiteindelijk ook zal worden volgehangen met UMTS- zenders. De kans dat de Raad van State de bouwvergunning en vrijstelling af schiet, is niet zo groot. Volgens staatsraad Dick Slump lijkt er geen sprake van afwijking van het pro vinciale beleid. „Volgens het Zeeuws beleid moet eerst gekeken worden of een antenne op of bij hoge gebouwen kan, in tweede in stantie bij bestaande bebouwing, in derde instantie langs de hoofd wegen, maar nergens staat dat ze het beste in open akker- of wei land geplaatst moeten worden." De omwonenden vinden de gang van zaken te gek voor woorden. Heerkens: „Eerst weigerde de pro vincie de kleine mast in het be stemmingsplan op te nemen en nu opeens vindt Zeeland een veel hogere mast geen probleem meer." De Raad van State doet over en kele weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25