zeggen bijna niks toe van 'beschermde' getuigen 9 Zuid-Afrikaanse president belooft tiiv-baby's behandeling Iran dreigt met harde actie tegen opgepakte Britten partners, maar hij mag blij zijn als hij de helft krijgt Betoging tegen minaretverbod Politie VS doodt vermeende schutter Dertig Jaar cel voor rol genocide Rwanda Italiaanse politie rolt maffiabende op Giframp Bhopal: 25 jaar geleden woensdag 2 december 2009 in Kabul, waar de temperatuur flink gedaald is. foto S. Sabawoon/EPA animo is gering. Obama wil dat de partners tienduizend extra militai ren leveren, maar hij mag blij zijn met de helft. Londen heeft vijfhonderd troepen extra toegezegd, Slowakije verdub belt zijn aanwezigheid tot vijfhon derd, Polen gaat meer doen en ook niet-Navo-leden als Zuid-Ko- rea en Georgië hebben honderden militairen beloofd. Maar het is minder dan Obama wil en het steekt dat vooral Frankrijk en Duitsland de boot afhouden. De Franse minister Hervé Morin van Defensie zei maandag dat Frankrijk al genoeg doet en kanse lier Angela Merkel liet onomwon den weten dat Duitsland het voor lopig laat bij de vierduizend mili tairen die er al zijn. Eerst moet er meer duidelijkheid zijn over de strategie voor Afghanistan en de rol van de Afghanen zelf daarin. De kern is dat het Afghaanse leger en politie zelf voor de veiligheid gaan zorgen. Het Westen moet ze daarbij helpen en de mensen oplei den. „We moeten de Taliban ver zwakken door de Afghanen te ver sterken", zei de Britse premier Brown deze week. In 2012 moeten er vierhonderdduizend Afghaanse militairen en politiemensen zijn. Nu zijn dat er minder dan de helft en hun inzetbaarheid is beperkt. De desertie is groot, vooral onder de politie en het moreel is laag door de vele aanslagen op kazer nes en politiebureaus. Bovendien maakt de corrupte regering van president Karzai slechts in een be perkt deel van het land de dienst uit. Geen wonder dat veel wester se landen aarzelen om nóg meer troepen te sturen voor een missie met een na acht jaar nog steeds on zeker einde. Maandag vindt op het militaire Na- vo-hoofdkwartier de zoveelste 'troepenwervingsconferentie' plaats, maar het is niet waarschijn lijk dat de extra militairen met dui zenden over tafel zullen vliegen. LAUSANNE Zo'n vijfduizend mensen hebben gisteravond in het Zwitserse Lau sanne betoogd tegen het verbod om minaretten te bouwen. Afgelo pen zondag sprak een meerderheid van de kiezers zich in een referen dum uit voor het verbod. De beto gers gingen van de kathedraal van de stad naar de moskee en riepen onder meer 'nee tegen discrimina tie', en 'we zijn allen moslims'. SEATTLE De 37-jarige man die ervan wordt verdacht zondag in de VS vier agen ten te hebben gedood, is gisteren zelf door agenten doodgeschoten in een voorstad van Seattle. Dat meldden Amerikaanse media. Zon dagavond belegerde de politie zijn woning, maar het huis was leeg. De politie waarschuwden dat de man gewapend, gevaarlijk en men taal instabiel was. JOHANNESBURG BRUSSEL Een rechtbank in Brussel heeft de 57-jarige Ephrem N. gisteren ver oordeeld tot dertig jaar gevangenis strafvoor zijn rol in de genocide in Rwanda in 1994. De man moet ook alle proceskosten betalen, circa 12 miljoen euro. N. leidde destijds de militie die het grootste aandeel had in de genocide. Hij stond te recht voor doodslag, pogingen tot doodslag en verkrachtingen. ROME De Italiaanse politie heeft met de arrestatie van 74 verdachten een be langrijke mafïiabende opgerold. Een politiewoordvoerder heeft dit gisteren gezegd. Bij de over drie jaar lopende operatie 'Domino' zijn grond, racepaarden en diverse bedrijven, waaronder een in Lon den gevestigd internet-gokbedrijf in beslag genomen. Het totaal aan tal arrestatiebevelen bedraagt 85. Alle hiv-besmette baby's in Zuid- Affika van minder dan een jaar oud zullen worden behandeld te gen het virus. Ook krijgen zwange re vrouwen eerder in de zwanger schap medische zorg om over dracht aan het kind te voorkomen. Dat maakte president Jacob Zuma gisteren bekend in een toespraak op Wereld Aids Dag. De maatrege len treden vanaf april in werking. Zuma sprak van het begin van 'een tijdperk van openheid' en spoorde Zuid-Afrikanen aan hun bloed te la- TEHERAN ten testen. Zuma zei zichzelf even eens te laten testen in het kader van de overheidscampagne, al kent hij zijn status door eerdere tests. De speech van Zuma markeert een duidelijke trendbreuk met zijn voorganger Thabo Mbeki, wiens re gering het verband tussen hiv en aids ontkende. De Verenigde Staten hebben Zuid-Afrika steun toegezegd bij het bestrijden van aids. Washington stelt 80 miljoen euro beschikbaar voor de aanschaf van medicijnen. Iran heeft gisteren gedreigd met harde actie tegen de vijfkoppige Britse bemanning van een zeiljacht dat door Iraanse marineschepen in de Perzische Golf is opgebracht. Als blijkt dat de vijf'slechte bedoe lingen' hadden, worden zij hard aangepakt, zei een woordvoerder van de Iraanse president Ahmadi- nejad. Het Britse jacht is eigendom van Sail Bahrain en werd afgelopen woensdag aangehouden. Volgens de Britse regering zijn de wedstrijd zeilers op weg van Bahrein naar Dubai vermoedelijk 'abusievelijk in Iraanse wateren' terechtgeko men. Het jacht zou deelnemen aan de zeilrace Dubai-Masqat, die voor morgen op de agenda staat. de meeste verdachten wordt meer dere malen levenslang geëist. Experts waarschuwden direct na het drama al voor wraakacties. De familieleden moeten in hun nieu we woonplaats onder permanente politiebewaking een nieuw be staan opbouwen. Op televisie was te zien hoe de fa milieleden met bussen bij het com plex arriveerden en met volle tas sen naar hun nieuwe woning lie pen. Volgens dagblad Hurriyet zijn twee appartementen omgebouwd tot school en krijgen de vele kinde ren daar les. Volgens socioloog Bag- li, expert op het gebied van eerge- relateerd geweld, is het verhuizen van een familie na een vete of eer wraak niet ongebruikelijk. „Dat ge beurde al in Ottomaanse Rijk. Meestal gaf het dorpshoofd de fa milie in kwestie de opdracht te ver huizen en zich niet meer in de plaats te vertonen. Maar de woon plaats en adressen hadden verbor- 'Dit soort zaken schaden het vertrouwen in de rechtsstaat' gen moeten blijven. Dit is een enorme fout", stelt hij. Ook men senrechtenadvocaat Orhan Kemal Cengiz noemt de situatie absurd. Volgens hem hebben de meeste Turken al geen vertrouwen in justi tie en de overheid. Ze horen keer op keer verhalen over vergissin gen, waardoor persoonlijke gege vens op straat komen te liggen. Zo maakte een ambtenaar in Antalya afgelopen april per ongeluk de ge heime locatie van een vrouwenop vangcentrum bekend. Ook kwam de identiteit van 'geheime getui gen' in de, Ergenekon- zaak, die gaat over vermeende coupplan- nen, op straat te liggen. Een fout van het Openbaar Ministerie, dat was vergeten de namen uit de aan klacht te verwijderen. Advocaat Cengiz: „Dit soort zaken schaden het vertrouwen in de rechtsstaat en hierdoor nemen mensen liever het recht in eigen hand." BHOPAL - Gehandicapte kinderen zingen tijdens een ceremonie vooraf gaand aan de 25ste herdenking van de gasramp in het Indiase Bhopal. Op 3 december 1984 ontsnapte er een gifwolk uit een Amerikaanse fabriek. Vier duizend mensen kwamen om, volgens de Indiase regering zijn een half mil joen mensen geraakt door de ramp. Kinderen werden geboren met hazelip- pen, missende verhemelten en verwrongen ledematen, foto Altaf Qadri/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9