Octrooicentrum: de leuning waarlangs je glijdt... FOV Trofee 2009 octrooi 16 Jeroen van Dop: 'MKB-ers maken veel gebruik van het octrooicentrum. MKB-ers maken, als het op productontwikkeling en marketing aankomt, naar mijn mening nog veel te weinig ge bruik van de mogelijkheden die het octrooisysteem biedt. Er wordt door sommige MKB-leden te beperkt gedacht over oc trooien. Productbescherming heet het dan snel. Maar er is zo veel meer bij te winnen.' door Ad van Bladel DEN HAAG - Aan het woord is Jeroen van Dop. adviseur intellec tueel eigendom bij Octrooicentrum Nederland in Rijswijk. Hij is een van adviseurs van Octrooicentrum Neder land en als zodanig belast met de re gio Brabant en Zeeland. 'Octrooicen trum Nederland maakt onderdeel uit van het Ministerie van Economische Zaken. Als overheidsinstelling zijn wij verantwoordelijk voor het oc trooisysteem in Nederland en geven voorlichting op bedrijfsniveau over bescherming van intellectueel eigen dom. Dat is dus breder dan octrooien alleen want het gaat bijvoorbeeld ook om auteursrecht en merk- en model recht. Bovendien geven we informa tie over mogelijke exploitatie van dit eigendom. Jeroen van Dop (36) gaat er eens goed voor zitten. 'Waarom kan een octrooi belangrijk zijn?' herhaalt hij de vraag. Met grote verwachtingsvol le ogen kijkt Van Dop de interviewer aan. Na het antwoord: 'ja, daar heb je een aantal goeie punten te pakken. Natuurlijk is de bescherming van een intellectueel eigendom alleen heel be langrijk. Marketingtechnisch kan het bijvoorbeeld zo zijn datje met het oc trooi kunt voorkomen dat anderen een unique selling point van je pro duct overnemen. Maar er is meer. Het kan ook zo zijn datje met een oc trooi geld kunt verdienen doordat je licenties uitgeeft aan bedrijyen of per sonen die er dan gebruik van mogen maken. Minder bekend, en vooral minder uitgevoerd, is het feit dat je dit gegeven kunt benutten in het bui tenland door daar agenten aan te stel len. Zo krijgt je octrooi een groter be reik.' Esp@cenet Jeroen van Dop stelt met nadruk het belang voorop van het tijdig doen van octrooionderzoek. 'Het is voor een ondernemer van groot belang dat hij/zij weet wat er in de markt speelt. Ontwikkelingen en productkennis, ook van hun concurrenten, zijn voor ondernemers van grote betekenis. In dat kader is de website www.esp@cenet.nl heel belangrijk omdat hierop meer dan zestig miljoen octrooipublicaties uit binnen- en 'buitenland beschikbaar zijn. Op die manier kom je te weten of het idee- waarvan je zelf dacht dat het magi straal was, misschien al eerder is be dacht. In dat geval heeft het geen en kele zin om een octrooi aan te vra gen, omdat een vinding nieuw in in ventief moet zijn om voor octrooibe scherming in aanmerking te komen. Eigen onderzoek op de site en van eventuele andere publicaties, in com binatie met een zo vroeg mogelijk contact met de adviseurs van Octrooi centrum Nederland, geven een zo goed mogelijk beeld op de vraag of een octrooiaanvraag zinvol is of niet. Het antwoord dat het betreffende idee al eens is bedacht, uitgevoerd en er een octrooi op rust, kan buitenge woon zinvol zijn omdat je op die ma nier als ondernemer geen tijd en geld hoeft te steken in een patentaanvraag die geen kans van slagen heeft. Op die manier is de website in combina tie met het advies als het ware de leu ning waarlangs je glijdt.' Ontwikkelen Daannee hoeft de kous overigens nog niet af te zijn, vindt Jeroen van Dop. Heel zinvol van een dergelijk onder zoek is het gegeven dat je op basis van wat er aan octrooien op dat vlak ligt, verder kunt kijken én ontwikke len. Doordat alle octrooien gepubli ceerd zijn krijg je een prima inzicht in wat er op de markt is. Vooral voor bedrijven binnen het MKB is dit van groot belang. Door dit onderzoek krijg je als ondernemer soms ideeën aangereikt die heel belangrijk kunnen zijn voor doorontwikkeling van je ei gen producten of diensten. In het ver leden hebben we met een project bin nen het MKB gemerkt dat, doordat bedrijven beter op de hoogte waren van nieuwe octrooipublicaties, er meer en betere ideeën werden ont wikkeld. Het is dus - ook in deze tijd - echt belangrijk om jezelf hier als on dernemer mee bezig te houden. Voor bereiding is hier eigenlijk al méér dan het halve werk. Van Dop meldt het misverstand dat bestaat over de dienstverlening van Octrooicentrum Nederland. 'Wij ver lenen niet alleen octrooien maar ge ven ook voorlichting en helpen on dernemers op weg bij het zoeken in octrooidatabanken. Voor de aanvraag van een octrooi komt een ondernemer terecht bij een octrooigemachtigde. Dit zijn, in te genstelling tot onze organisatie, wel Op 14 december 2009 vindt vanaf 20.15 uur in het ge meentehuis te Domburg de uitrei king plaats van de FOV Trofee 2009. Uit handen van de Commis saris van de Koningin in Zeeland Karla Peijs ontvangt die onderne mer, die evenals zijn klanten, col lega's, medewerkers, stads- en dorpsraden vindt dat hij in aan merking komt voor het predicaat 'Blijvend Waardevol' de tweejaar lijkse prijs. door Loes van der Hoeven DOMBURG - Als thema voor deze tweede FOV-trofee is gekozen 'Gast vrijheid en Duurzaamheid' in het commerciële bedrijven die zowel technisch als juridisch deskundig zijn en heel exact een octrooiaanvraag op stellen. Heel belangrijk voor een oc trooi is dc beschermingsomvang er van. Een goed octrooi omschrijft zo pre cies mogelijk datgene wat een onder nemer wil beschermen. Op die ma nier is het door concurrenten het moeilijkst te omzeilen. Overigens is kleinschalige ondernemerschap. De FOV Trofee 2Q09 is een beloning voor die ondernemer, die gelooft in gastvrijheid en duurzaamheid, gecom bineerd met een gezonde dosis Veer- se trots. Het moet een typisch Veerse ondernemer zijn, die de aantrekkelijk heid van de gemeente Veere uit draagt: haar rijke historie, tradities, kleinschaligheid, mooie brede stran den, sfeervolle landschap, culturele verleden, haar vriendelijke en uitnodi gende karakter en culinaire mogelijk heden. Die ondernemer zal ook zijn collega-ondernemers en zijn omge ving stimuleren hetzelfde te doen. De jury- en selectiecommissie 2009 bestaat uit voorzitter Bram Maljaars, Louise Beduwé en Jaap Wielaart. Foto: Octrooicent rum Nederland het zo dat een octrooi per definitie na tionaal is. Het is dus niet zo datje een wereldwijd octrooi kunt aanvragen. Deze worden per land verleend. Wil je een octrooi in bijvoorbeeld Duits land hebben, dan zul je dat daarvoor specifiek moeten aanvragen.' Belangrijke websites www. octrooieert triimnl www.esp@ce.net. nl Naast de uitreiking door mevrouw Pe ijs van de door de Veerse kunstenares Józien Vercouteren ontworpen FOV-trofee en het kwaliteitslogo dat de winnaar twee jaar mag voeren op alle correspondentie en op www.plat- formondememen.nl bestaat het pro gramma onder meer uit een toelich ting van het thema 'Blijvend Waarde vol' door professor Roberto Flören van Nyenrode Business Universiteit. De avond wordt afgesloten met een informeel samenzijn. Gastheer is bur gemeester Rob van der Zwaag van Veere. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Cor Zuiddam, voorzitter FOV, telefoon 0118 55 23 39 of zumconsult@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 98