81 buitenland Turkije in de ban in 2012 einde oorlog' Bondgenoten 'Obama: Homohuwelijk afgelast Servië en Kosovo in de clinch voor VN-hof Schoenengooier Irak nu zelf met schoen belaagd AFGHANISTAN Barack Obama wil tienduizend extra militairen van de NEEM MET CAREERID EEN VERFRISSENDE DUIK IN JE CARRIERE www.winmetcareerid.nl woensdag 2 december 2009 kVvw/.careend n' PARIJS - De Iraakse journalist Mun- tazer al-Zaidi, die vorig jaar zijn schoenen gooide naar de toenmali ge Amerikaanse president George Bush, is gisteren zelf het doelwit van een aanval met schoeisel ge worden. Een man met een Iraaks accent gooide in Parijs een schoen naar Zaidi en verweet hem voor een dictatuur te werken. Het incident had plaats op een persconferentie van Zaidi. In een korte verklaring liet de schoenen gooier, die volgens getuigen een asielzoeker met de naam Khayat is, weten dat hij achter de Ameri kaanse militaire actie staat tegen het regime van de toenmalige dic tator Saddam Hussein. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - 'Luxe appartementen voor familie verdachten' en '1700 kilometer verder, maar geen le ven', luiden de ronkende koppen in de Turkse kranten. Ook op tele visie wordt ruim aandacht besteed aan de volksverhuizing van de ruim tachtig inwoners van het oos telijke dorpje Bilge naar het noord westelijke Kirklareli, bij de grens met Bulgarije. De acht mannen, achttien vrou wen en 58 kinderen zijn allemaal familie van de verdachten van het bloedbad in Bilge, dat afgelopen mei heel Turkije schokte. De ver huizing naar de andere kant van het land moet de familie bescher men tegen nog meer bloedvergie ten. Maar of dat lukt, is de vraag. „Heel Turkije weet nu waar ze wo nen", stelt socioloog Mazhar Bagli. Het is een zwarte pagina in de ge schiedenis van Turkije. Op 4 mei openden gewapende mannen het vuur op een bruiloft in het Koerdi sche dorpje Bilge. Maar liefst 44 mensen - onder wie het bruids paar, zes kinderen en drie zwange re vrouwen - overleefden de schiet partij niet. Nog nooit eerder had een bloedvete tussen twee families aan zoveel mensen het leven ge kost. Na het drama werden elf ver dachten uit het dorp opgepakt. De rechtszaak, die in september is be gonnen, loopt nog steeds. Tegen den haag - Servië en Kosovo heb ben gisteren allebei geprobeerd het Internationaal Gerechtshof (ICJ) van hun gelijk te overtuigen. Ser vië betoogde dat de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van zijn provincie vorig jaar illegaal was. Ko sovo hamerde erop dat de Ko- sovo-Albanezen na de verschrikkin gen van de jaren negentig niet meer onder Servisch bestuur kun nen leven. De Servische delegatieleider, Dus- an Batakovic, noemde de eenzijdi ge onafhankelijkheidsverklaring gis teren een 'uitdaging van de interna tionale rechtsorde' en een 'flagran te schending' van de beginselen van soevereiniteit en territoriale in tegriteit. De Kosovo-Albanezen hebben ook de VN-Veiligheidsraad uitgedaagd, aldus Batakovic, door de 'juridische status te beëindigen' die de raad voor Kosovo heeft vast gelegd: tijdelijk VN-bestuur, terwijl de provincie deel blijft van Servië. Kosovo is de 'historische wieg van Servië' en een pilaar van zijn natio nale identiteit, zei Batakovic. Door de eenzijdige onafhankelijkheids verklaring zijn de Serven in Kos ovo 'een minderheid in eigen land geworden'. Honderden Serviërs zijn gedood of worden vermist sinds de terugtrekking van de Ser vische politie en het Joegoslavische leger. De komende twee weken geven nog 29 andere landen hun juridi sche mening over de kwestie. Hoge Amerikaanse regerings functionarissen melden jaartal tegen CNN. President wil 30.000 tot 34.000 extra militairen sturen. Van de bondgenoten hoopt hij tienduizend aanvullende troepen te krijgen. buenos aires - Ze zouden trou wen, toen weer niet, daarna weer wel. En na drie uur wachten bleek dat het stadsbestuur van Buenos Aires toch geen toestemming gaf voor het huwelijk van Alex Freyre en José Maria di Bello. Hun voorgenomen jawoord zou een primeur geweest zijn voor La tijns-Amerika, waar mensen van het zelfde geslacht niet kunnen trouwen. Vanwege de impact van het homohuwelijk in Argentinië en heel Latijns-Amerika, waren tientallen Argentijnse journalisten en correspondenten gekomen. Ze kregen gezelschap van leden van het nationale congres, actievoer ders en leden uit de gay-scène. Burgemeester Mauricio Macri, die die in 2011 wil meedoen aan de presidentsverkiezingen, bleek op het laatste moment echter toch bang voor imagoschade. WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama wil dat de oorlog in Afghanistan over drie jaar is beëindigd. Dat hebben hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris sen gisteren tegen CNN gezegd. Volgens de functionarissen wil Oba ma de meeste Amerikaanse militai ren binnen drie jaar terughalen uit Afghanistan. Het bericht van CNN kwam voordat de president op de militaire academie van West Point in de staat New York naar buiten zou komen met zijn nieuwe strate gie voor Afghanistan. Volgens Amerikaanse media wil Obama binnen zes maanden 30.000 tot 34.000 extra militairen naar Afghanistan sturen. Van de bondgenoten verlangt Obama zo'n tienduizend manschappen. Ook an dere details zijn al bekend. Zo moet de aandacht van de militairen vol gens Obama meer uitgaan naar be scherming van de bevolking in rela tief dichtbevolkte gebieden. Verder moeten Afghaanse strijd krachten worden opgeleid om de veiligheid in eigen hand te nemen en het vertrek van de buitenlandse bondgenoten dichterbij te brengen. In 2012 zouden er 400.000 Afghaan se militairen en politieagenten ac tief moeten zijn, tweemaal zo veel als nu. Met de versterkingen groeit het Na- vo-contingent van de huidige 71.000 militairen - van wie onge veer de helft Amerikanen - tot bijna 110.000. Dat nadert de 118.000 militairen die de Sov jet-Unie ooit in Afghanistan had. Een Afghaanse man wacht op hulpgoederen van de VN-Vluchtelingenorganisatie Afgelopen jaar was voor de alliantie in Afghanistan het bloedigste jaar sinds 2001. Frankrijk en Duitsland hebben nauwelijks trek in een langer verblijf door Hans de Bruijn Dit jaar zijn in Afghanis tan bijna vijfhonderd Amerikaanse en Isaf-militairen gesneu veld, éénderde van alle omgeko men geallieerde militairen sinds de inval in dat land in najaar 2001. Het is daarmee voor de alliantie verreweg het bloedigste jaar in de strijd tegen de Taliban. In 2009 werd het aantal westerse militairen in Afghanistan tot ruim honderdduizend opgevoerd en als de Amerikaanse president Obama zijn zin krijgt, komen daar nog eens veertigduizend bij, waarvan driekwart Amerikanen. Pessimis ten zeggen al dat het aantal slacht offers dus nóg sneller zal stijgen. Toch probeert Obama, zoals hij in zijn toespraak op West Point deed, de bondgenoten over te halen nóg meer troepen te sturen. Maar de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8