Heftigste geluid zonder schade 30 Kalender Zeeuwse spreuken is terug ZANCMETHOOE Rob van der Meule gaat nu van 'grunt' tot 'distortion' agenda GRATIS voor alle abonnees. Kijk vanaf 8 december in de krant! woensdag 2 december 2009 Zanger en zangdocent Rob van der Meule heeft zojuist zijn CVT certificaat behaald. Een wereld van geluid ligt nu binnen zijn bereik. door AH Pankow Een ommezwaai in zijn loopbaan als zanger en do cent-noemt Rob van der Meule uit Oost-Souburg zijn kennismaking met de zangme thode CVT (Complete Vocal Tech nique). Hij is net terug uit Kopen- hage, waar hij dit weekend zijn cer tificaat als geauthoriseerd CVT-do- cent heeft behaald na een studie van vier jaar. „Ik kan nu zonder enige schade aan mijn stem de meest heftige ge luiden maken, variërend van grunt tot distortion, rattle, growl en andere effecten", zegt Van der Meule. Hij is in Zeeland samen met Esther van der Linden uit Tholen, die dit weekend ook haar certificaat behaalde, de enige geau toriseerde docenten op dit gebied. In totaal telt Nederland er tien. CVT is een methode om alle gelui den in alle stijlen op een verant woorde manier te maken. De zang methode is het resultaat van vele jaren onderzoek door de Deense Cathrine Sadolin in nauwe samen werking met de Engels KNO-des- kundige Julian McGlashan. Van der Meule maakte in 2004 kennis met Sadolin en haar werk wijze tijdens een masterclass aan het Utrechts Conservatorium. Of hij zelf ook wilde zingen tij dens die masterclass? „Liever niet, ik wil er volkomen ontspannen als toeschouwer kennis mee ma ken",luidde zijn reactie. Dat pakte anders uit. Vermeule zong, als vervanger van een deelne mer die op het laatste moment had afgezegd, wel degelijk én be leefde er een van de grootst verras singen van zijn leven. Een hoge C? Rob van der Meule: „Het voelde of Cathrine Sadolin mij de sleutels gaf van alle kamers die ik vroeger niet mocht betreden." foto Ruben Oreel Die was toch niet voor hem wegge legd als bas/bariton? Sadolin deed hem anders ervaren. „De tranen liepen over mijn wangen toen ik die hoge C haalde. Ik begreep zelf nauwelijks wat er gebeurde. Ik was even helemaal de weg kwijt in mijn strot, alsof ik in een soort uni verse was terecht gekomen. Zo voelde het en het was heel emotio neel", memoreert Van der Meule. Hij gebruikt een treffende beeld spraak om die eerste ervaring te duiden: Alsof ik tot dan toe had gewoond in een huis met 30 ka mers, waarvan ik er 20 niet mocht betreden en waarvan Cathrine Sad olin mij nu alle sleutels had gege ven." Deze nieuwe manier van werken paste ook meer bij hem dan de klassieke manier. „Dat vond ik altijd al heel imaginair. CVT is veel concreter, gebaseerd op anatomie en fysiologie. Dat geeft mij meer houvast." Met passie legt hij uit dat het bij CVT gaat om drie basisprincipes: ademsteun, noodzakelijke twang (scherpte) die elke klank nodig heeft en het vermijden van een vooruitgestoken kaak en lipspan- ning. „En dan zijn er vier stern- functies: neutral, curbing, overdri ve en edge", zegt Van der Meule terwijl hij bij alle vier ter verduide lijking de klank produceert. Som mige collega's stonden behoorlijk sceptisch tegenover CVT, maar Van der Meule wilde zich er na de ze ervaring graag verder in bekwa men. Hij deed dat eerst specifiek als zanger, met een 1-jarige oplei ding in Utrecht. Daarna wilde hij de verworven kennis ook leren over te dragen. Daarvoor toog hij drie jaar lang met regelmaat voor seminars naar Kopenhagen. „Ik heb er niet alleen als zangdocent, maar ook als mens heel veel aan gehad. Ik heb met veel meer stijlen aansluiting gekre gen." Gothic, metal, death-trash: Vermeule staat er niet meer afwij zend tegenover. door Ali Pankow WISSENKERKE - Het heeft een paar jaar geduurd, maar de kalender vol Zeeuwse spreuken is terug van weggeweest. „Het lukte een poosje niet vanwege slechte gezondheid", zegt Kees van Boven uit Wissen- kerke. Hij nam jaren geleden het initiatief tot het uitbrengen van 'De leukste kalender van Zeeland' zoals op de kaft prijkt. „Ik had op een bepaald moment zoveel kleine gedichtjes in het Zeeuws dialect liggen, dat ik op het idee kwam ze te bundelen. Een kalender was het resultaat", vertelt Van Boven. Hij heeft altijd een opschrijfboekje en een pen binnen handbereik. Elk moment immers kan hem weer een leuk ideetje of woord grapje in het hoofd schieten. Dat wil hij dan meteen vastleggen. Van Boven runde destijds een buurtsuper, maar maakte een om mezwaai en werd uitgever. Hij houdt van taal, specifiek van verha len, rijmpjes, toneel- en cabarettek sten. Hij heeft er vele van op zijn naam staan. Zo schrijft hij toneel stukken op maat voor enkele Beve- landse toneelgroepen. Soms voert hij daar ook zelf de regie over. „Het leuke van de kalender met de Zeeuwse spreuken vind ik de reac ties die ik daarop vaak van men sen krijg. Soms bellen zij me wei eens op om te vragen wat een woord nou precies betekent. Oude ren zitten er soms samen met hun kleinkinderen op te puzzelen." Voor de foto op de voorkant van de spreukenkalender kiest Van Bo ven bewust voor een markante lo catie in Zeeland. Dit keer is dat de Stormvloedkering. De leukste kalender van Zeeland 2010, uitg. Business Publishers Zuid-West, €12,95, te bestellen via di gitaal aanvraagformulier www.zeeuw- sekalender.nl. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Zierikzee Sinterklaasmiddag op kinderboerderij De Punt, van 13.30 tot 15.30 uur. PODIUM Goes Het Grote Feest van Sinterklaas, theater show voor het hele gezin: 13.30-14.30 uur, 16.00-17.00 uur en 19.00-20.00 uur. De Mythe. FILMS GOES 't Beest, Millenium, mannen die vrou wen haten: 20.30 uur; Merral, 2012: 18.30 en 21.30 uur; De Storm: 19.00 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 13.30,16.00 18.45 en 21.00 uur;Terug naar de kust: 21.15 uur; The twilight saga, new moon: 16.15,19.00 en 21.45 uur; Het Sinterklaasjournaal, de meezing moevie: 14.00 uur; Sinter klaas en de verdwenen pakjesboot: 14.15 en 16.30 uur; Up (nl): 13.45 en 16.00 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Millenium, mannen die vrouwen haten: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, De Storm: 14.00 en 20.00 uur TERNEUZEN View, Komt een vrouw bij de dokter: 14.30 en 20.30 uur; The twilight saga, new moon: 20.30 uur; 2012: 20.15 uur; Het Sinterklaasjournaal, de meezing moe vie: 14.30 uur; Sinterklaas en de ver dwenen pakjesboot: 14.30 uur; Up (nl): 14.30 uur; VLISSINGEN CineCity, Couples retreat: 21.45 uur; De Storm: 15.45 en 19.15 uur; 2012: 13.45, 16.15 en 20.00 uur; A Christmas carol: 13.45 en 16.15 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 13.45,16.15,19.15 en 21.45 uur; Michael Jackson's this is it: 17.00 uur; Paranormal activity: 22.00 uur; Sin terklaas en de verdwenen pakjesboot: 13.45 uur; Het Sinterklaasjournaal, de meezing moevie: 14.00 uur; Spangas op survival: 14.00 uur; Terug naar de kust: 16.30,19.15 uur; The twilight sa ga, new moon: 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Up (3d nl): 13.45 uur. ZIERIKZEE, Fizi, Heksje Lilly: 14.00 uur. KUNST BUITEN Welk kunstwerk is dit? Doe mee en win halfjaarabonnement op de kunst uitleen: www.pzc.nl/kunstbuiten. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74