Brommers blijven nog 4 Ter Horst: Regels loon politietop overal gelijk Kamer wil opheldering over uitgezette Kosovaarse tbs'er BROMFIETSRIjBEWIjS De branchevereniging voor Rijschoolhouders VRB wil dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat rijschoolhouders die investeringen hebben gedaan, schadeloos stelt. Schilderijen van Adriaen Coorte brengen verrassend veel op peter van straaten woensdag 2 december 2009 DEN HAAG - De nieuwe beloningsre- gels voor de top van de politie gaan wat minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken betreft ook gelden voor de huidige korps chefs. Volgens haar moeten bij de hele politie dezelfde afspraken over de werving, aanstelling, salariëring en het ontslag van politiebazen gaan gelden. Zij overlegt daarover in januari met de burgemeesters die korpsbe heerder van een regionaal politie korps zijn. Nu zijn er te ruime mo gelijkheden om toelages toe te ken nen en zijn de regels daarvoor te di vers, zei Ter Horst gisteren tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Vrijwel het hele parlement viel daarin over korpschefs die boven op hun goede salaris soms hoge vergoedingen krijgen voor onder meer het draaien van piketdien sten en voor hun woningen. Ook spraken de Kamerleden schande van het declaratiegedrag van som mige korpschefs. Ter Horst deelt de 'irritatie en boos heid' van de Kamer. Declaraties die buiten de regels vallen, moeten vol gens haar worden terugbetaald. Zij vindt het nog te vroeg om de Rijks recherche in te schakelen om moge lijke fraude te onderzoeken, zoals de PW bepleitte. Eerst moet vol gens de minister uit onderzoek blij ken of sprake is van laakbaar ge drag van korpschefs. Zij maakt daarbij onderscheid tussen 'moed wil' en 'onverstand'. Mocht er toch sprake zijn van fraude, dan volgt een 'gepaste straf, aldus Ter Horst. Zij zal de Kamer een overzicht stu ren met alle toelages die aan korps chefs zijn verstrekt. RTL Nieuws bracht de zaak zaterdag naar bui ten op basis van een overzicht van toelagen en declaraties van de poli tietop. In het voorstel van Ter Horst mogen korpschefs straks maximaal 130 procent van het mi nisterssalaris verdienen. Het parlement bespreekt de kwes tie binnenkort opnieuw met de mi nister. Volgens PvdA-Kamerlid Attje Kuiken staan de vergoedin gen en declaraties die nu naar bui ten zijn gekomen, niet in verhou ding tot het salaris van de gewone agent. Haar collega Naïma Azough van GroenLinks vindt dat het ge drag van korpschefs getuigt van een 'gebrek aan moreel kompas'. Regeringspartij CDA noemde het gedrag van de politietop 'zorgelijk'. Rijschoolhouders zijn onaangenaam verrast door het plotselinge uitstel van het bromfietspraktijk- examen. „Niks is op dit moment zeker." door Dewi Gigengack Hij had alles al aange schaft: vier brommers, helmen, kleding en extra portofoons. Hans Pierik, eigenaar van autorijschool Drive Easy in Enschede en vice- voorzitter van de Vereniging voor Rijschool Belangen (VRB) is klaar voor de invoering van het praktijk examen voor bromfietsers. Maar de investering die hij heeft gedaan, staat voorlopig ongebruikt in de ga rage. „Daarbij komen de dertig kandidaten die zich al hadden aan gemeld voor januari en februari. Die ben ik nu kwijt." Al met al een kostenpost van zo'n vijfdui zend euro. Het uitstel komt onverwachts, zegt Chris Roelse, rijschoolhouder in Terneuzen en Middelburg. Een 'vreemde gang van zaken', vindt hij. „Het CBR (Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen, red.) had ons al helemaal voorbereid op het praktijkexamen, en naar wij had den begrepen was alles in kannen en kruiken." Over de reden van het uitstel stuurt minister Camiel Eurlings van Verkeer deze week een brief aan de Tweede Kamer. Tot die tijd willen zijn woordvoer ders niets over de zaak loslaten. Volgens Pierik zit de kwestie vast op twee punten. „Het rijbewijs moet 390 euro kosten, waarvan 100 euro naar het CBR gaat voor het examen. Dan blijft er 290 euro over voor de theorieopleiding, het theorie-examen en de rijopleiding. Het is voor rijschoolhouders niet rendabel om aan één persoon tege lijk les te geven. De vraag is nu wat het maximale aantal mag zijn." Daarnaast is het de vraag of kandidaten die examen doen op een automaat een aantekening kxij- AMSTERDAM - Twee stillevens van de Zeeuwse kunstschilder Adriaen Coorte (circa 1665-1707) hebben gisteren op een veiling in Amster dam tien keer de geschatte waarde opgebracht. Het betreft de stillevens 'Perzik en twee abrikozen' (1692), dat werd verkocht voor 1.576.750 euro, en 'Aardbeien in een aardewerken kom' (waarschijnlijk een paar jaar later dan 1692), dat voor 1.520.750 werd afgehamerd. De getaxeerde waarde van de doeken lag tussen 100.000 en 150.000 euro. De koper van de beide schilderijen is een verzamelaar uit Europa. Coorte maakte de stillevens vooral in eenzaamheid in Middelburg. Ook de familie bij wie de twee werken jarenlang in een kast la gen, komt uit Zeeland. PAT VO&M Gf\ VW DEN HAAG - Staatssecretaris Neba- hat Albayrak van Justitie moet zich in de Tweede Kamer verant woorden voor de uitzetting van een Kosovaarse ex-tbs'er in mei vo rig jaar. Volgens SP-Kamerlid Kris- ta van Velzen is de man levensge vaarlijk en bedreigt hij vanuit Kos ovo zijn familie in Nederland. De SP wil dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg of de Inspectie voor Sanctietoepassing de zaak on derzoekt. Ook dringt de partij aan op een stop op uitzettingen van il legale ex-tbs'ers als niet '100 pro cent duidelijk is en contractueel is vastgelegd waar ze aansluitende zorg zullen krijgen'. Volgens de SP heeft de Kosovaar een gevangenisstraf van vier jaar uitgezeten en tien jaar tbs gehad wegens moord. Het gerechtshof in Arnhem stond uitzetting toe, hoe wel toen bekend was dat de Kos ovaarse psychiater die de man zou behandelen, daarvan afzag, aldus de SP. Die lezing klopt niet, zegt pers raadsheer Mia Roessingh van het gerechtshof. „Op het moment dat we de beslissing namen de man uit te zetten, wisten we niet dat hij niet behandeld kon worden." Het hof dacht dat de ex-tbs'er on der behandeling zou komen en zich bij een kliniek moest melden. De WD en de PW willen snel met Albayrak spreken. De SP en het CDA willen dat zij eerst de schriftelijke vragen van de SP be antwoordt. Albayraks woordvoerder neemt af stand van de suggestie dat justitie de man na uitzetting aan zijn lot heeft overgelaten. Toen de psychia ter in Kosovo aangaf dat hij de be handeling niet persoonlijk op zich kon nemen, heeft tbs-kliniek Veld zicht met hem afgesproken dat hij de behandeling zou overdragen. Dat is gebeurd, aldus de woord voerder. Veldzicht zegt contact te hebben gehouden met de ex-tbs'er en zijn familie. Vanwege het relatief hoge aantal jonge bromfietsers dat bij een dodelijk ongeluk is betrokken, wil minister Eurlings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4