Wijkagent voert regie over buurt 'Resultaat van natuurcompensatie Westerschelde is voldoende' zeeland 13 Oom agent commentaar Onafhankelijken staan klaar voor Tweede Kamer BEURSKOERSEN Beleggen? Bij ons direct de laatste beurskoersen online! Kijk op www.pzc.nl/beleggen COLUMNS Columns van uw favoriete columnist nog eens teruglezen? Een overzicht vindt u op www.pzc.nl/columns PZC op uw mobiel: www.pzc.mobi Zet uw Sinterklaasfoto in het album op www.pzc.nl/foto door Ben Jansen MIDDELBURG - Een rapportcijfer valt niet te geven. De manier waar op de natuurcompensatie Wester schelde is ingevuld, verdient even wel de beoordeling voldoende. Dat is de constatering in de eind rapportage Natuurcompensatiepro gramma Westerschelde 1998-2008. Het rapport blikt terug op de na tuurontwikkelingsprojecten die binnen en buiten de Westerschel de zijn uitgevoerd als compensatie voor de in 1998 voltooide tweedë verdieping. Buitendijks is nieuwe natuur aan gelegd bij de Rammekensduinen en in de veerhaven Kruiningen (beide 10 hectare). Bestaande na tuur is verbeterd bij het Schor van Waarde (240 ha) en in de Verdron ken Zwarte Polder (50 ha). Binnen dijks zijn aan de Westerschelde zestien nieuwe inlagen aangelegd (totaal 488 ha). Verder landin waarts zijn 23 kreken (totaal 1346 ha) opgeknapt. Als wordt gekeken naar de verbete ring van de natuurwaarden van de Westerschelde als getijdegebied, zijn de buitendijkse projecten als goed aan te merken. De bijdrage van de inlagen is redelijk en die van de kreken beperkt. De buitendijkse projecten zijn uit gevoerd door Rijkswaterstaat. Voor de andere heeft de provincie in samenspraak met gemeenten en waterschappen het voortouw genomen. Voor de natuurcompen satie was in totaal bijna 40 mil joen euro beschikbaar. Alles bijeen genomen meent het dagelijks provinciebestuur dat vol daan is aan de afspraken die in 1998 zijn gemaakt - en in 2001 aan gescherpt - over de compensatie van de natuurwaarden die door de tweede verdieping verloren zijn ge gaan. De aanscherping in 2001 was nodig omdat de Europese Commis sie Nederland in gebreke dreigde te stellen. MIDDELBURG - De onafhankelijke partijen in gemeenten en provin cies bundelen hun krachten voor een plek in de Tweede Kamer. Dat gebeurt onder de aanvoering van Johan Robesin, Statenlid voor de Partij voor Zeeland. Robesin heeft zich er altijd sterk voor gemaakt dat de onafhankelij ke partijen net als in de Eerste Ka mer (de Onafhankelijke Senaats Fractie) hun stem ook in de Twee de Kamer kunnen laten horen. Vol gens hem heeft die ambitie volop kans van slagen. „De onafhankelij ke politiek doet het goed en wint door het hele land aan populari teit. Dat zal bij de komende ge meenteraadsverkiezingen wel blij ken." In Zeeland hebben vijftien onafhankelijke partijen steun be tuigd aan Robesins streven. Het is de bedoeling dat de onaf- hankelijken aan de Kamerverkie zingen in 2011 meedoen. Naam: Joanne Kodde (32) Standplaats: Midden Vlissingen 1e prioriteit: „Best een lastig ge bied. Veel draait om de jeugd. Ik be gin met contacten leggen met jonge- rennetwerken." Naam: Henk Wiegman (44) Standplaats: Midden Vlissingen 1e prioriteit: „Ik kom uit Terneuzen. Dus wil ik deze wijk eerst eens goed leren kennen en overal goed m'n oor te luisteren leggen." Naam: Ko de Jonge (47) Standplaats: Vlissingen Noord en Oost-Souburg. 1C prioriteit: „Dat ik bekend word. Een hecht netwerk opbouwen, zo dat we elkaar kunnen vinden." Naam: Cindy Bijsterveld (35) Standplaats: Vlissingen Noord en Oost-Souburg. 1e prioriteit: „Het eerste probleem hebben we al weggezet; een geval van verwaarlozing." ZEEUWS VEILINGHUIS VEILING KUNST ANTIEK 8-9 december KIJKDAGEN vrijdag 4 dec. 13.00 - 17.00 uur zaterdag 5 dec. 10.00 - 16.00 uur maandag 7 dec. 10.00 - 20.00 uur dinsdag 8 dec. 10.00 - 12.00 uur Catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 woensdag 2 december 2009 Naam: Martin Reijntjes (42) Standplaats: Goes Noord en dorpen West. 1e prioriteit: „Mezelf kenbaar ma ken aan de bevolking en de keten partners." Naam: Freek Hullekes (52) Standplaats: Schouwen-Duiveland 1e prioriteit: „Het allerbelangrijkste is dat ik mijn collega's ga vertellen wat ze van mij kunnen verwachten. En wegwijzer zijn voor de burger." Naam: Natasja Florussen Standplaats: Terneuzen-Centrum en West. 1C prioriteit: „Ik werk al 18 jaar in Terneuzen. Ik ga eerst langs scholen waar ik minder goed bekend ben." Naam: Jos van Westen (52). Standplaats: Sas van Gent en Axel. 11c prioriteit: „Jeugdgroepen in kaart brengen en een convenant sluiten met de horeca. Daarnaast tijd ma ken om rond te fietsen." door Marcel Modde De wijkagent is terug in Zee land. Op het hoofdbureau in Middelburg werden gis termiddag de eerste acht dienders gepresenteerd, die deze functie zul len invullen. De wijkagent nieuwe stijl is vol gens korpschef Letty Demmers en haar plaatsvervanger Els Brekel- mans niet te vergelijken met de col lega die een aantal jaren geleden nog een bepaalde buurt of dorp onder zijn hoede had. Die functie is tenonder gegaan, aldus Brekel- mans, omdat de agenten te veel vergroeid raakten met hun werkge bied. „Ze waren meer hulpverle ner dan handhaver." Wijkagent Cindy Bijsterveld: „Bur gers hebben de neiging ons te clai men. Dat is iets wat we zelf in de hand hebben. Een blaffende hond of een scheve schutting daar gaan we niet meer naar toe. Wij zijn vooral structureel bezig." De huidige 'wijkspecialist' moet zich veel meer opstellen als 'spin in het web' van organisaties die ook in zon wijk actief zijn, zoals de buurttafel, woningbouwvereni ging en het maatschappelijk werk. De diender weet zo beter welke problemen er leven en kan gerich ter optreden, is het idee. „Vroeger waren ze heel solo bezig. Wij zoe ken juist alle partners op", vertelt Bijstervelds collega Joanne Kodde. De eerste wijkagenten gaan aan de slag in Vlissingen en Oost-Sou burg (4), Goes (1), Terneuzen (1), Sas van Gent en Axel (l) en op Schouwen-Duiveland (1). Volgens Demmers is die verdeling tot stand gekomen op basis van de meeste problemen die daar wor den ervaren. De bedoeling is het aantal wijkagenten later uit te brei den naar andere gebieden. Maar dat mag nooit ten koste gaan van de capaciteit voor noodhulpverle ning, benadrukt Demmers het be lang van een evenwichtige op bouw. Vergelijkbare korpsen als als Friesland houden zich aan de lan delijke norm van één wijkagent op vijfduizend bewoners. In de prak tijk komt dat daar neer op 69 buurtbrigadiers, sinds 2002. De Zeeuwse korpsleiding geeft de voorkeur aan een probleemafhan- kelijke invulling boven een norma tieve aanpak. „We focussen in eer ste instantie op de vraag en behoef te. Ons doel is heel gebiedsgericht te gaan werken en kijken hoe dat bevalt", zegt Demmers. Meer blauw op straat is een oude wens van veel Nederlan ders. Want het helpt als de politie zichtbaar en dus dichtbij is. Met de aanstel ling van acht wijkagenten komt het Zeeuwse politiekorps aan die wens tegemoet. Oom (tante) agent is terug. Of dat gaat helpen valt te bezien. Want het gezag van de politie is ernstig aan erosie onderhe vig. Dat blijkt onder meer uit het toenemende geweld tegen dienders. Zo'n eenzame wijka gent kan het moeilijk krijgen en zal vaak pas samen met colle ga's echt kunnen optreden. Voor de harde handhaving van wetten en van de openbare or de is de buurtdiender dus niet de ideale oplossing. Desondanks verdient de wijka gent het voordeel van de twij fel. Want het is goed dat de poli tie de buurt beter leert kennen. En andersom. Die vertrouw heid biedt betere kansen op pre ventie en helpt vaak ook bij de opsporing. Het mogen er dus wel wat meer dan acht zijn. www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3