zeeland 123 zet voor leuker Malta 15% tot 50% even naar het centrum 4: een superschoon Malta 3: een betrokken buurt Wieken en het Welzijnshuis nemen initiatief kofïietafelgesprekken Kortingen van Robbert Lavën Help-2-help present op Adventsmarkt Inbraken in Dreischor en Noordgouwe Klankschaalconcert in het dorpshuis Maikel Harte treedt op in Kerkje Ellesdiek woensdag 2 december 2009 met ondersteuning van de betrok ken organisaties." Het Welzijns huis Schouwen-Duiveland, zorg centrum De Wieken en woning corporatie Zeeuwland zijn initia tiefnemers van het leefbaarheids project. In een eerste bijeenkomst zijn vijf thema's bepaald. Tijdens de tweede sessie is in werkgroe pen doorgedacht op die eerder ge kozen onderwerpen. Aan de orde zijn ontmoeting, de levendigheid van het Calandplein, de Maltabus, een bezoekteam en het beter on derhouden en schoner houden van de wijk. Met als uitkomst heel wat mooie ideeën. „Vanaf nu volgt elk thema zijn eigen traject. Men sen kunnen dan ook aan meerdere werkgroepen meedoen", aldus Tange. Via nieuwsbrieven worden de betrokkenen van eikaars vorde- ringen op de hoogte gesteld. Tange is positief „Hartstikke leuk. De bereidheid van mensen is groot. Ze willen écht dingen op pakken. En wat ook leuk is om te merken: mensen zijn eigenlijk best wel positief over hun wijk. Ze wo nen er al lang én met plezier." PODO - POINT SEGEERSSTRMT 29 MIDDELBURG www.podolaven.nl Multifunctioneel Centrum. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeeuwland brengt in de plannen het busje in. De deelnemers aan de gespreksgroep gaan als contact persoon fungeren in hun woonom geving (toevalligerwijs de apparte mentencomplexen Valletta, Floria- na en Fontana in de wijk Malta). Potentiële vrijwilligers kunnen zich bij hen melden. Ook hier wordt gedacht aan het verspreiden van een foldertje om bekendheid te geven aan het project. Nu is het tijd voor het verder uitwerken van de plannen in het vervolgtraject. Om hoeveel keer in de week gaat het? Wat zijn de ideale dagen om de bus in te zetten? Welke voor waarden worden gesteld aan de passagiers? En wat betalen zij voor een ritje? Laagdrempeligheid is het uitgangspunt. Tange geeft aan dat alles staat of valt met de inzet van de buurt zelf En jawel, dan komt zo'n busje best beschikbaar - meent hij. „Die moet je multifunctioneel inzetten. Dan ga je toch met z'n allen ook een keer naar de film?" De eindconclusie is positief: de wijk Malta is tamelijk schoon. De bewoners zijn op dit punt helemaal niet zo onte vreden. Wat niet wil zeggen dat er niets te wensen valt. Ergernis is er met name over hon denpoep op straat. Vieze boeiboor- den van de huizen, rommelige tui nen en de chaos bij de container waar plastic afval wordt ingeza meld zijn andere pijnpunten. De werkgroep Malta Schoon leunt niet achterover. In het geval van hondenpoep spelen de leden met het plan een brief te bezorgen bij alle hondenbezitters in de wijk om ze op de problematiek te wij zen. Ook het direct aanspreken van de boosdoeners behoort tot de mogelijkheden. Maar dat kan ook problematisch zijn, gaf één van de werkgroepleden in reactie op het onderwerp rommelige tui nen aan. Omwille van de goede verhoudingen in de buurt („De re laties zijn hier altijd goed ge weest") voelt hij er weinig voor om zijn buren direct aan te spre ken op de chaos rondom hun huis. „Dat zou een onafhankelijk persoon moeten doen." Andere zaken moeten sowieso bij de officiële instanties worden aan gekaart: de gemeente of woning bouwvereniging Zeeuwland, zoals bijvoorbeeld in het geval van de boeiboorden. Bij het van tijd tot tijd schoonmaken van de goten kan zo'n klus meteen mee. ZIERI KZEE Tijdens de Adventsmarkt op vrij dag 11 en zaterdag 12 december in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is de Stichting help-2-help present. Er zijn felicitatiekaarten te koop die door de sloppenkinderen van Cal cutta zijn gemaakt. Daarnaast is het mogelijk om op handdoeken, gastendoeken en slabbetjes een tekst te laten borduren. Nieuw op de stand van Help-2-help zijn (kerstkaarten gemaakt door kunstenares Barbera van der Poel uit Dordrecht, die de kaarten belan geloos ter beschikking stelt. NOORDGOUWE In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in Noordgouwe en Dreischor. In Noordgouwe is in gebroken in een bedrijfspand. De dieven hebben enkele honderden euro's aan contant geld en compu terapparatuur gestolen. Bij een in braak in een woonhuis in Noord gouwe is geld gestolen: hier ging het om enkele honderden euro's contant geld. In beide gevallen werd een raam geforceerd. In de zelfde nacht werd ook ingebroken bij een bedrijf in Dreischor. Hier werd een deur vernield en er werd meer dan honderd euro gestolen. DREISCHOR Het dorpshuis in Dreischor staat za terdag 12 december in het teken van een klankschaalconcert. Klank schalen worden al eeuwen ge bruikt en vinden hun oorsprong in Tibet. De klank van de schalen brengt toehoorders in een diepe ontspanning. Spanning en stress vloeien weg voor de luisteraars. Het is de bedoeling dat het concert - uitgevoerd door Ward en Marian ne Blokland - liggend ervaren wordt. Bezoekers dienen zelf voor een matje en/of kussentje te zor gen. Het klankschaalconcert begint om 19.30 uur. ELLEWOUTSDIJK PZC-columnist en zanger- en lied jesschrijver Maikel Harte verzorgt zondag 20 december om 14.00 uur zijn jaarlijkse eindejaarsshow in 't Kerkje van Ellesdiek. De Terneuzenaar laat in 'Stoverij, de Musical' horen wat hem dit jaar heeft beziggehouden. Zijn derde show heeft weinig met stoverij te maken, behalve dat Hartes hersen pan een heel jaar staat te sudderen om een eindejaarsshow te berei den. Wie de show van Harte wil bijwonen, moet zich vooraf aan melden. Reserveren kan via e-mail op kerkje@ellesdiek.nl. Hoe kun je ervoor zorgen dat mensen in je buurt niet vereenzamen? Voor dat doel zou een bezoekteam Mal ta moeten worden opgericht. Er sprak maar een enkeling over dit onderwerp mee, maar in de praktijk moet het mogelijk zijn - constateerden zij - om een bezoek team op poten te zetten. Dat moet niet worden gezien als een clubje mensen dat huis-aan-huis aanbelt en zo de buurt afstroopt op zoek naar eenzame mensen. Het gaat eerder om het uitvoeren van klei ne hand- en spandiensten, zoals vroeger heel gebruikelijk was. Een keer samen nieuwe kleren kopen als iemand geen dochter heeft om dat mee te doen. Of het ophangen van een schilderijtje en het leggen van een stuk vloerbedekking. Maar gelimiteerd. Er moeten dui delijke grenzen worden gesteld, gaf één van de deelnemers - door schade en schande wijzer gewor den - aan. „Mensen moeten er niet van afhankelijk wojden", vul de ook gespreksleidster Louise Swart de insteek aan. Een manier om het bezoekteam Malta te realiseren is dat mensen zich inschrijven bij het Welzijns huis Schouwen-Duiveland. Daar is een uitgebreide kaartenbak van ac tieve vrijwilligers present; zaak is alleen ervoor te zorgen dat de mensen die zich willen inzetten in de eigen buurt ook daadwerkelijk in Malta aan het werk kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39