'Bang op straat, dat is toch triest' 21 zeeland Havenbedrijf Zeeland Seaports gaat verder als naamloze vennootschap Het beste van de jaren nul m PZC woensdag r De krant 5 weken voor 15 euro! WIJKAGENT Er komt weer blauw in de wij'ken. Gisteren gingen acht wijk agenten in de provincie aan de slag. Inwoners van Sas van Gent vinden het prima, al twijfelen veel van hen aan het nut. woensdag 2 december 2009 door Ernst Jan Rozendaai Ik ben gek op lijstjes. Geen boodschappenlijstjes, maar nutteloze lijstjes. Wie zijn de beste voetballers aller tijden? (nr Johan Cruijff) Wat zijn de beste boeken die ik ken? (nr De donkere kamer van Damokles van W.F. Hermans) Wat zijn de beste platen ooit? (nr Darkness on the edge of town van Bruce Spring steen) Schijnt een mannending te zijn, rangordes aanbrengen. Er bestaat een prachtig boek over: High fidelity van Nick Hornby (die haalt mijn top tien aller tijden wel, net als de gelijknamige film). De hoofdpersoon werkt in een platenzaak. Hij maakt overal een top vijf van, op het hilarische af. Zijn top vijf van films met onder titeling, van beste liedjes van Elvis Costello, van beste ope ningsnummers van langspeelpla ten, van gitaarsolo's, van platen van blinde muzikanten. Een bijna even mooi boek is Love is a mix tape van Rob Sheffield. Daarin beschrijft de hoofdper soon een relatie aan de hand van cassettebandjes (het speelt begin jaren negentig). Een breakup tape, COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 Mi? Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050. 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie een bandje om samen bij in slaap te vallen, eentje voor bij de afwas. Nu het einde van het jaar nadert, ben ik natuurlijk in mijn element. Ik spel de lijstjes waarin critici het beste boek en de beste cd van het jaar aanwijzen. En wat te den ken - straks - van de Top 2000? Aangezien we een decennium af sluiten, verschijnen er nu ook lijst jes met het beste album van de ja ren nul. Volgens het muziektijd schrift OOR is dat Is this it van The Strokes. Een prachtplaat van een onuitstaanbare groep. Ik ben het er van harte mee eens. Vreemd genoeg heb ik nog geen lijst ontdekt met het beste Neder landse album van de afgelopen tien jaar. En dan niet volgens de critici, maar volgens het publiek. Daarom heb ik besloten die ver kiezing zelf te organiseren. Mor gen moet in alle Wegenerkranten een dubbele pagina verschijnen over Nederpop en een oproep om uw stem uit te brengen op het blog www.hetbestevandejarennul.nl. Eind december volgt de uitslag. Bij deze gun ik mijzelf de eerste stem: Blauwe ruis van Blof. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Martijn de Koning Vroeger meneer, toen had den we nog respect voor een agent. Als die boos op je afkwam, deed je het bijna in je broek. Moet je nu eens kijken. Ze lachen zo'n vent ge woon uit. 'Wat had je nou?', roe pen ze dan." De reactie op de terugkeer van de wijkagent in Sas van Gent lokt bij veel inwoners dezelfde reactie uit: prima, maar of het helpt? „We heb ben hier nogal last van vervelende jeugd", vertelt Antoine Gelder land. De 77-jarige Sassenaar is ge boren en getogen in het dorp, waar hij jarenlang een slagerij had. „Ze hangen rond op specifieke plaatsen in het dorp. Omwonen den hebben er last van, sommigen zijn zelfs bang. 'Dan moet je de ge meente of de politie bellen', zeg ik dan. Maar dat durven ze niet. Triest eigenlijk." Gelderland is niet bang om te zeg gen wat hij denkt. Andere inwo ners van Sas van Gent zijn wat te rughoudender. Ze hebben het alle maal over diezelfde groepjes jonge ren, waar anderen ('ikzelf niet hoor, ik heb er geen last van') bang voor zouden zijn. Hun ver haal vertellen willen ze nog wel, maar hun naam in de krant? Nou nee. Je weet maar nooit wat die jeugd zich in het hoofd haalt. „Ik hoop dat alleen al de aanwezig heid van wat meer blauw de jonge ren aan het denken zet", reageert een vrouw. „Maar dan zouden ze het meteen echt goed moeten doen en meerdere agenten inzet ten. Ééntje die ook nog in andere dorpen moet werken, dat schiet niet echt op." „De politie weet niet eens wat er hier speelt", vult een andere vrouw aan. „Bang zijn om de straat op te gaan, dat is toch te gek voor woorden?" En de jeugd zelf, siddert die bij de gedachte dat ze straks mogelijk in de gaten wordt gehouden door een agent op straat? „Mij maakt het niet uit hoor", zegt Iris, die een blikje cola heeft gekocht bij Al- bert Heijn. „Ik doe niks fout, dus hij mag doen wat hij wil. Als het maar niet zo'n flauwerik wordt die je meteen een boete geeft als je een keertje zonder licht fietst." Een jongen met een brommer ('mijn naam? Ach, noem me maar Kevin') heeft het niet zo op de po litie. Hoewel: „Er zitten ook wel een paar goeie tussen." Het is te hopen dat de wijkagent voor Sas van Gent zo'n 'goeie' wordt, vindt Kevin, die overigens haast te zeg gen dat hij niet bij 'die hangjeugd van hier verderop' hoort. „Ieder een roept wel dat er zoveel last is van jongeren, maar mensen zijn soms ook bang voor niks. Als zo'n agent dat ook inziet en niet te par tijdig is, kan hij misschien als een soort tussenpersoon optreden." Antoine Gelderland is blij met een wijkagent in Sas van Gent. „De politie moet overal aanwezig zijn en weten wat er speelt." foto Peter Nicolai MIDDELBURG - Provinciale Staten en de gemeenteraden van Vlissin- gen, Terneuzen en Borsele nemen de komende maanden een beslis sing over de verzelfstandiging van Zeeland Seaports. De beheerder van de havens in Vlissingen en Terneuzen is nu nog een gemeenschappelijke regeling met de provincie en de drie ge meenten als partners. Het is de be doeling dat Zeeland Seaports per 1 januari 2011 een NV wordt met - voorshands - de gemeenschappelij ke regeling als aandeelhouder. Het verzelfstandigingstraject is aan vankelijk ingezet met het streven de provincie, Vlissingen en Borsele rechtstreeks aandeelhouder van de NV te maken, maar dat zou beteke nen dat onder minder gunstige voorwaarden geld kan worden ge leend. Ook was het eerst de bedoe ling dat het Havenbedrijf Rotter dam aan de NV Zeeland Seaports zou mee doen, maar dat is, in elk geval voorlopig, van de baan aange zien de samenwerking tussen bei de havenbedrijven is stopgezet. In de bestaande opzet kan Zeeland Seaports naar eigen opvatting on voldoende slagvaardig optreden. In de gewijzigde marktomstandig heden in de havenwereld zou dat wel gewenst zijn. Bovendien wor den dagelijks en algemeen bestuur van het huidige havenschap ge vormd door gedeputeerden en wethouders. Kundige bestuurders, daar niet van, maar ze zijn niet ge selecteerd op grond van hun ken nis van havenzaken. Daarbij speelt het gevaar van belangenverstrenge ling: de gedeputeerden en wethou ders stippelen beleid uit voor het havenschap, waarvan ze de uitvoe ring in hun kwaliteit als provincie- respectievelijk gemeentebestuur der moeten controleren. De totstandkoming van de NV moet ook een eind maken aan de gescheiden boekhouding van de bedrijfsonderdelen Vlissingen en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2