zeeland 125 'Hier kun je schepen aanraken' P UIT VI A ii J Hulst maakt een eind aan omweg Haven Cent investeert miljoenen in milieu Lonink plaatst oproep op website GIMBRERE MODE BOBBE MODE ATTRACTIE Vernieuwd Portaal van Vlaanderen mikt op 12.000 bezoekers in 2014 Verjaardag Sint in drie dorpen Kerstmarkt in Passage Clinge Waardering voor Lezing over Kerstmarkt van de Appelgaard 'De Dodendraad' Sandeschool woensdag 2 december 2009 MIDDELBURG V L I S S I N G E N www.gimbreremode.corr door Harimen van der Werf HULST - Burgemeester en wethou ders van Hulst maken een eind aan een omzichtig verkeersbesluit uit 1971. Fietsers en bromfietsers mogen vanaf nu de Gentse poort letterlijk links laten liggen als zij vanaf het Princebolwerk de bin nenstad in willen. Tot vandaag moesten zij eerst linksaf door de stadspoort en vervolgens rechtsaf via de Stationsweg de Gentsestraat in. De omweg was verplicht. Het was niet toegestaan gewoon via de straat Gentsepoort meteen rechts af de Gentsestraat in te rijden. Het Hulster college maakt nu na 38 jaar een eind aan het eenrichtings verkeer in de straat Gentsepoort. Alleen fietsers, bromfietsers en voetgangers profiteren van het ver keersbesluit. De straat Gentse poort blijft gesloten voor alle overi ge verkeer wat uit de richting van het Princebolwerk komt. Het nieu we verkeersbesluit ligt tot 13 de cember ter inzage in de gemeente winkel aan de Grote Markt. Wie bezwaren heeft tegen de nieuwe maatregel, kan die kenbaar maken. ortaal van Vlaanderen moet in heel Zeeland een begrip worden. Judith Din- gemanse, beroepskracht van dé maritieme attractie van Ter- neuzen, is ervan overtuigd dat dit ook zal lukken. „Waar kun je sche pen bijna aanraken? Hier!" Juist op dat moment gaat een brug van de We'stsluis omhoog en vaart de bulkcarrier Michele Iuliano het Ka naal Gent-Terneuzen op. Inder daad, een machtig gezicht. „Voor mij als Terneuzense is dit een be kend beeld, maar heel veel men sen kennen dit niet." Sinds 1 juli dit jaar is Judith be roepskracht bij Portaal van Vlaan deren, de eerste en enige in het achttienjarig bestaan van de attrac tie. „Vrijwilligers hebben de basis gelegd. Zeevarenden, medewer kers van Rijkswaterstaat. Ze blij ven de basis vormen. We willen er zelfs meer, als gastheer en gast vrouw. Maar, het was nodig dat het Portaal'vernieuwt, professiona liseert." Judith, voormalig bedrijfsleider van skicentrum Snowbase in Ter- neuzen, is daar druk mee bezig. Dankzij financiële steun van de ge meente Terneuzen, havenschap Zeeland Seaports, Rijkswaterstaat, het bedrijfsleven, de provincie en de Europese Unie. De attractie krijgt op de landtong tussen de West- en Middensluis een nieuw onderkomen, beschikbaar gesteld door Rijkswaterstaat. „Zo", zegt ze bij binnenkomst, „zijn jullie al zo ver." Het schilderwerk zit er bijna op. De inrichting wordt binnen GENT - Het Havenbedrijf Gent heeft de eigen vloot uitgebreid met een geavanceerde waterboot voor de levering van drinkwater aan de zee- en binnenvaart. Enkele jaren geleden weerde de ha ven Terneuzense leveranciers die hun klanten in de Gentse haven wilden voorzien van drinkwater. Op dat moment bouwde het ha venbedrijf zelf een vloot uit. Die voorzag vorig jaar bijna 800 sche pen van een kleine 40.000 ton drinkwater. De nieuwe waterboot Aquarius heeft 1,2 miljoen euro ge NIEUW-NAMEN - Op de valreep brengt Sinterklaas zaterdag 5 de cember nog een bezoek aan de kin deren in Nieuw-Namen, Heikant en Lamswaarde. Na een rondrit door het grensdorp volgt om 14.30 uur de viering van het verjaardags feest in De Kauter. Ook in Heikant is om 14.30 uur het gemeenschaps centrum even het feestpaleis voor het Spaanse gezelschap. In Lams waarde verwelkomen de kinderen de Sint om 14.00 uur aan het sport veld. De kinderen verzorgen daar na diverse optredens in de Luifel. kost en is voorzien van milieuvrien delijke apparatuur. De Vlaamse mi nister Joke Schauwvliege (Leef milieu) stelt het milieubeleid van het Havenbedrijf Gent tot voor beeld van andere Vlaamse havens. Het havengebied wordt niet alleen voorzien van tientallen hectaren bufferzones, ook de havengebou wen worden duurzaam ingericht. Schauwvliege, op werkbezoek: „Het is ook een goede zaak dat schepen die met milieuvriendelijke brandstof varen hier een deel van hun milieubijdrage terugkrijgen." Judith Dingemanse van het Portaal van Vlaanderen: „Voor mij als Terneuzense is dit een bekend beeld, maar heel veel mensen kennen dit niet." foto Peter Nicolai kort Europees aanbesteed. Een openingsdatum is al geprikt: dins dag 6 april 2010. Scheepvaart, de werking van de sluizen, de economische bete kenis van de Kanaalzone, toekom stige grote projecten als de tunnel Sluiskil en een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Het komt allemaal aan bod. Judith: „Met de modernste di gitale technieken. Zo interactief mogelijk." Een driedimensionale film lijkt haar prachtig. „Alsof sche pen uit de sluis recht op je afko men varen." Hoe vernieuwend Portaal van Vlaanderen ook mag worden, de oude 'kaskrakers' blijven: een be zoek aan de zestig meter diepe kel der van de basculebrug van de Westsluis en een bezoek aan de vroegere verkeerstoren, die met helder weer uitzicht biedt tot Sluis kil, over de Westerschelde, stad Terneuzen en natuurlijk de bedrij vigheid in de sluizen. Veel meer dan 3500 liefhebbers wist Portaal van Vlaanderen de af gelopen jaren niet te trekken. Al zat er dankzij een speciaal zomer- arrangement met een vaartocht naar Breskens en een bezoek aan het visserijmuseum groei in. Ju dith legt de lat hoog. Ze wil over vijfjaar op 12.000 bezoekers zit ten, onder meer door samenwer king te zoeken met scholen en door Portaal van Vlaanderen niet alleen in de zomer te openen, maar het hele jaar. „Het wordt het echt waard." door Frank van Cooten TERNEUZEN - Naar aanleiding van het geweld in Axel heeft burge meester Jan Lonink van Terneu zen een videoboodschap geplaatst op de gemeentelijke website. Lonink roept de inwoners van de gemeente op meer betrokkenheid te tonen bij ae veiligheid en de sa menleving. Twee weken geleden zijn twee be kende Axelaars (een restauranthou der en een brandweerman) het slachtoffer geworden van geweld. De een sprak een vernieler van au tospiegels aan op zijn gedrag en de ander probeerde een ruzie tussen een jongen en een meisje te sus sen. Degene die de restauranthou der behoorlijk heeft toegetakeld, is nog altijd niet aangehouden. In de videoboodschap roept Lo nink inwoners op de politie van in formatie te voorzien die tot een aanhouding kan leiden. „Er wordt immers altijd via sms, msn of Hy- ves over gesproken. De dader moet ergens vandaan komen. Van een feest of uit een restaurant. Mensen moeten iets kunnen we ten, hoe klein ook. Vandaar mijn oproep. Wat voor samenleving krijg je immers anders?" De twee geweldsincidenten von den plaats in dezelfde nacht en in dezelfde straat. Lonink herhaalt in de boodschap dat beide inciden ten geen verband met elkaar hou den. De Zeeuwse politie constateert dat er met name vanuit de kleinere leefgemeenschappen nauwelijks meer informatie komt om de poli tie op weg te helpen. De politie be treurt dat Informatie vanuit de sa menleving is immers hard nodig om zaken op te lossen. Er zijn di verse manieren om informatie te geven. Een daarvan is via 'misdaad anoniem'. Burgemeester Lonink refereert daar ook aan in zijn videobood schap. CLINGE - In de Passage in Clinge wordt vrijdag 4 en zaterdag 5 de cember een kerstmarkt gehouden. Een traiteur presenteert kerstme nu's en is er een uitgebreide proe- verij.Verschillende andere bedrij ven uit het dorp etaleren hun pro- dukten, variërend van kerststukjes tot allerlei spulletjes om de kersts feer in en rondom de woning te verhogen. Vrijdag kan het publiek vanaf 19.00 uur de kerstmarkt bezoeken. Zaterdag staan de deuren overdag al open. ZAAMSLAG - De huisgemaakte wal- notenlikeur en appeltaart van 'de Appelgaard' in Zaamslag hebben een eervolle vermelding gekregen van de jury van de Seasons appel- taartbakwedstrijd. Van ruim 100 inzenders voor de Seasons appel- taartbakwedstrijd mochten acht kandidaten hun recept bereiden in Librije's Atelier, de kook- en wijn- school van toprestaurant de Li brije in Zwolle. Daar presenteer den ze het resultaat aan een zes- koppige jury met onder anderen eigenaars Jonnie en Thérèse Boer. KOEWACHT - Prof dr. A. Vanneste van de universiteit van Antwer pen geeft op dinsdag 8 december een lezing over 'De elektrische draadversperring aan de Bel gisch-Nederlandse grens tijdens de Eerste Wereldoorlog'. Deze versperring werd ook wel 'De Dodendraad' genoemd omdat vrijwel niemand die ermee in aan raking kwam het overleefde. De le zing begint om 19.30 uur in het ge meenschapscentrum De Vla schaard in Koewacht. De toegang is gratis. KLOOSTERZANDE - De Openbare Sandeschool in Kloosterzande houdt woensdag 9 december een kerstmarkt. Vanaf 18.30 tot 20.30 uur zijn op de speelplaats en in de gemeenschapsruimte 27 kraampjes te vinden met kerststukjes, houten speelgoed, ballondieren, kerstkran- sen en -kaarten, keramiek en fi guurzaagwerkjes. Er zijn diverse workshops voor jong en oud. Het kinderkoor de Flooriaantjes zorgt voor de muzikale omlijsting. De streetdancegroep New Generation treedt ook voor het voetlicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27