221 zeeland 'Opvang door gastouders is 'Al die regeltjes maken Hemel Showband Blue Phoenix huldigt trouwe leden Concert Cantorij levert twee mille op Voortaan maandelijks taizédienst in kerk Koffie-adventsconcert O.K.K met kerstliedjes Broers geslaagd voor masters en doctoraal almanak Rapper Jeffrey van der Straate treedt op voor eigen publiek woensdag 2 december 2009 AXEL In het Gregoriuscentrum in Axel zette showband Bleu Phoenix gis teravond vijf trouwe leden in het zonnetje. Saskia Bahora, Wouter den Hollander en Suzanne Evers- dijk werden gehuldigd, omdat ze tien jaar lid zijn. Joost van der Poel en Daphne Soerthaert zijn vijf jaar lid. De jubilarissen kregen uit han den van wethouder Co van Schaik een oorkonde en bloemen. HULST Het concert vorige week van de koorstichting Cantorij der Basiliek uit Hulst heeft ruim tweeduizend euro opgebracht. Het geld is be stemd voor de stichting India's Or phans, die zicht richt op de verbete ring van de leefomstandigheden van weeskinderen in de steden van India. Het concert van de Cantorij vond plaats tijdens het afscheid van dirigent Anton de Kort. OOSTBURG De protestantse kerk aan het Kerk plein in Oostburg is voortaan elke eerste zondag van de maand het to neel van een taizédienst. Dat naar aanleiding van een recent bezoek van een taizébroeder aan Oost burg. Tijdens de dienst wordt een avondgebed gehouden. De bijeen komsten, waarvan de eerste ko mende zondag op het programma staat, beginnen om 17.00 uur. SCHOONDIJKE O.K.K. Groede/Schoondijke geeft zondagmiddag om half drie een kof fie-adventsconcert in de protestant se kerk in Schoondijke. Het pro gramma, waaraan de harmonie en de drumband meewerken, ver meldt onder meer kerstliederen. De harmonie staat onder leiding van dirigent F. van Laer. Instructeur van de drumband is M. de Paauw. VOGELWAARDE Peter Roozen uit Vogelwaarde slaag de aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam voor het doctoraal exa men geneeskunde. Zijn broer Paul slaagde cum laude aan de Radboud Universiteit in Nijmegen voor de masters medische biologie en Mol ecular Mechanisms of Disease. Gastouderbureaus in Zeeland en West-Brabant trekken sa men op om gastouders binnenboord te houden. Via het ROC Westerschelde bieden ze binnenkort een gratis oplei ding aan, die niet alleen makkelijk, maar ook snel te doen is. Vaardigheden hebben de meeste gastouders wel in huis. Het is vooral een kwestie van aantonen, menen de kinder opvangorganisaties. door Selma Osman Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen en Kinderopvang Walche ren (KOW) verwachten veel van de nieuwe oplei dingsvariant. Ze willen ermee voorkomen dat gastouders massaal afhaken door strengere landelijke regels. Drie West-Brabantse organi saties hebben aangehaakt bij het Zeeuwse initiatief! Kinderopvang De Bevelanden denkt er nog over na. Gastouders laten zich afschrikken doordat ze nu ineens een papiertje moeten halen, merkt Hanneke Ver- mue van KOW. Bij haar Zeeuws- Vlaamse collega Jeroen van Loon is dat niet anders. Gastouderop- vang is voor de organisaties een waardevolle vorm van kleinschali ge opvang, die ze graag in hun pak ket willen houden. Niet alleen voor ouders die kiezen voor per soonlijke aandacht, maar ook voor schrijven voor de opleiding. Ze krijgen een lesboek en een werk boek en kunnen vrijwillig naar twee bijeenkomsten om hun ken nis bij te spijkeren. Daarna volgen een toets en een praktijkexamen. Een examinator komt dan bij de gastouders thuis kijken. KOW en Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen betalen het lesgeld en de boeken. „We zijn blij dat we onze gastouders op deze laagdrempelige manier scholing kunnen aanbieden", zegt Van Loon. „De opleiding is opgezet door het ROC Mondriaan in Den Haag en het Nederlands Instituut voor Gastouderschap, Nigos. Aan het eind heb je een erkend MBO-2-diploma Helpende Zorg en Welzijn." Volgens Van Loon kunnen in het voorjaar de diplo ma's worden uitgereikt. Dat is ver voor 1 september, de da tum waarop de gastouders moeten Enkelen zijn boos dat ze nu een opleiding moeten Volgen Jeroen van Loon, Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen mensen die vanwege hun beroep zijn aangewezen op flexibele op- vangtijden. Samen hebben de twee bureaus op Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren 280 gastouders. Daarvan moe ten er zo'n 180 het vereiste MBO-2-diploma Helpende Zorg en Welzijn halen. Of ze moeten via een ander traject aantonen dat ze de vereiste vaardigheden in huis hebben. Van Loon moedigt deze zogenoemde EVC-procedure (Erkenning van Verworven Com petenties) niet aan, omdat die vol gens hem erg omslachtig is. "De opleiding die wij aanbieden is praktisch en kost de gastouders veel minder tijd en energie." „De meeste van onze gastouders hebben heel veel ervaring", vult Vermuè aan. „Waarschijnlijk heb ben ze het niveau van het diploma al, maar dat willen we aantonen." Daarom zijn de lessen speciaal ont wikkeld voor ervaren gastouders. Eind deze maand kunnen de gastouders zich in Middelburg, Oostburg, Hulst of Terneuzen in Tip? redactie@pzc.nl worden ingeschreven in het lande lijk register. „Door snel onze gastouders op te leiden, beperken we het risico voor onze klanten", legt Vermue uit. Vraagouders moe ten namelijk hun wettelijke toe slag terugbetalen als eind 2010 blijkt dat hun gastouder niet aan alle eisen voldoet. Vermue en Van Loon schatten dat 75 tot 80 procent van de gastou ders bereid is om de opleiding te volgen. Van Loon„Natuurlijk zeg gen ze niet: 'joepie we mogen een MBO-diploma gaan halen'. Som migen zijn ook boos, dat ze nu zo'n opleiding moeten gaan doen, terwijl ze al jaren werken als gastouder." Toch weet Vermue dat de meesten ook niet ineens zullen stoppen: „Daarvoor vinden ze dit vak veel te leuk." Kinderopvang De Bevelanden heeft nog niet besloten of zij haar 115 gastouders de opleiding aan biedt. „Het klinkt heel goed", zegt directeur Elly Brand. „Er bestaat absoluut een goede kans dat wij meedoen." Gastouder Debby Smulders leest een sinterklaasverhaal voor. Smulders: door Sheila van Doorsselaer Debby Smulders (43) uit Hulst is zo'n dertien jaar gastouder. Zij be stiert De Kleine Deug niet aan het Europaplein, een kleinschalige zelfstandige gastou- deropvang onder de vlag van gastouderbureau Stichting Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen. Smul ders hinkt wat betreft de aanko mende strengere regels voor de gastouderopvang op twee benen. „Het is niet slecht dat scholing ver plicht wordt in de kinderopvang. Maar voor ervaren gastouders, die al jaren in het vak zitten, is het wel zuur." Smulders vindt dat erva ren gastouders eigenlijk vrijgesteld moeten worden van de opleiding. „Dat beginners een cursus moeten volgen, lijkt me niet meer dan nor maal, maar doe dit de gastouders die al vele jaren met veel toewij ding kinderen opvangen niet aan. www.pzc.nl Zondag ontmoetten die twee stellen elkaar voor een 'Het Vrije Schaep'-marathon. Geheel in stijl met die tv-serie werd de tafel gedekt zoals dat op partijtjes in vroeger ja ren gebruikelijk was, met gevulde eie ren, huzarensalade en bowl. Zo werd er, al knabbelend en babbe lend, genoten van de acteerkunsten van Pierre Bokma, Carry Tefsen, Marc-Marie Huijbregts en boes Lu- ca, die van tijd tot tijd ook nog eens in klassiekers uit de jaren zeventig losbarstten, zoals het prachtige 'Pas torale'. Toen één van de aanwezigen gisteren vernam dat Ramses Shaffy was over leden verzuchtte ze: „Néé! En we heb ben hem zondag nog de hemel inge- prezen!" Waarop haar collega bits repliceer de: „Nou, bedankt hoor!" terneuzen - Rapper Jeffrey van der Straate treedt komende zater dag op in Club Tilt aan de Nieuwstraat in Terneuzen. De 25-jarige rapper uit Terneuzen pre senteert die avond zijn tweede mixtape, onder de naam Next Le vel. Next Level behelst een breed reper toire, waarvan twee nummers een emotionele betekenis hebben. De tracks Waarom en Harde Stroming Tranen draagt de rapper op aan zijn zieke nichtje Daantje, die ter minaal is en vecht tegen de ziekte kanker. De laatste plaat is te zien op Youtu- be en www.vandestraate.nl waar ook meer informatie te vinden is over het optreden in Club Tilt. Jef frey staat vanaf 02.00 uur op het podium, maar vanaf 23.00 uur zijn de deuren al open en wordt er hip hop en R8cB gedraaid. Ook komt Dj TLM achter de draaitafel. Hij maakte eerder hits met onder meer Brain Power. De entree is drie euro. MEEST GELEZEN 1. Bezwaar Staats- Spaanse Linie 2. Parkeren in Terneuzen duurder 3. Informatie naar politie stokt STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto In het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24