Mooie achterom, maar niet voor u Op de schop dinsdag 1 december 2009 Een eigen huis, een plek onder de zon. Dat willen we allemaal wel. Liefst met een leuk tuintje en als het éven kan een achter om, zodat je niet hoeft te han nesen met de vuilcontainer en de fietsen. Maar let bij aan koop even heel goed op, advi seert notaris Marianne Heuvel mans. Zorg vóór je tekent dat je precies weet hoe het zit met die achterom. Is die wel zo vrij? Deze foto van Google Maps laat zien hoe in een oude binnenstad alles door en langs elkaar heen kan lopen. Notaris Marianne Heuvelmans. door Ondine van der Vleuten De Rijdende Rechter zou er een dagtaak aan kunnen hebben: meningsverschillen tusssen buren over 'erfdienstbaarheden'. Het kale feit dat er tussen u en uw buren een gangetje achterom loopt, en dat de buurman er zelf een hek voor getimmerd heeft, zegt niets over wie het recht heeft van de achterom gebruik te ma ken. Te vaak wordt maar aangeno men dat bij de koop van het huis de achterom, of het recht daar overheen te lopen, bij de koop in begrepen is. Het is nóg ingewikkelder, vertelt Marianne Heuvelmans van de No tariswinkel in Oost-Souburg. „Ik heb meegemaakt dat iemand in zijn eigen gang, op zijn eigen grond, geen grasmaaier mocht la ten staan omdat de buurman het recht van overpad had. Dat recht houdt ook in dat die buurman er vrij doorheen moet kunnen; er mag niets in de weg staan." Wie denkt er met een kadastrale kaart uit te komen, vergist zich. „Zo'n kaart zegt wel iets", legt Heuvel mans uit. „Maar vaak is nader on derzoek nodig. Een weggetje kan openbare weg zijn, maar ook me de-eigendom of 'mandeligheid'. Dan moet je eerst uitzoeken wie de mede-eigenaren zijn van die weg. En vervolgens achterhalen of er erfdienstbaarheden zijn. Erf dienstbaarheden, zoals het recht van de buurman om van jouw per ceel gebruik te maken, staan niet ingetekend op kadastrale kaarten." Erfdienstbaarheden kunnen sinds januari 1992 verjaren. De wetge ver heeft bepaald dat spontaan ge groeide situaties (u gebruikt bij voorbeeld altijd de brandgang van de buren) na twintig jaar notarieel Mandeligheid, recht van boom en gootrecht Mandeligheici: Bij mandeligheid is een groep mensen gezamenlijk eige naar van onroerende zaken die be stemd zijn voor 'het gemeenschappe lijk nut van eigenaars van twee of meer erven'. Iedere mede-eigenaar is verplicht om alle overige eigenaren toegang tot de mandelige zaak te ge ven. Kosten voor onderhoud en ver vanging zijn voor de eigenaars geza menlijk. Erfdienstbaarheden: recht van over pad (u gebruikt het pad van uw bu ren; uw buren hebben het 'dienend erf), recht van weg (bij een weg die breed genoeg is voor een auto); recht van uitzicht, gootrecht (eige naar heersend erf mag water en vuil lozen op dienend erf) en recht van boom (om een boom in de tuin te hebben binnen twee meter van de erfgrens.) rechtsgeldig worden. „Loop je al sinds '92 over de grond van de buurman, zonder uitdrukkelijke toestemming, zorg dan dat jullie relatie tot 1 januari 2012 goed blijft. Vóór die datum mag hij nog aangeven dat je niet meer over zijn grond mag. Als je daar niet op reageert en hij onderneemt geen actie, dan gaat de verjaringster mijn door en is na twintig jaar de situatie alsnog officieel." Heuvel mans maakt veel mee dat kopers pas bij het ondertekenen van de akte, bij de notaris, ontdekken hoe de vork in de steel zit. „Ik ad viseer: kom eens praten als je iets op het oog hebt dat in een ver dacht gebied ligt. Bijvoorbeeld in de binnenstad, waar alles kriskras door elkaar gebouwd is. En van Souburg weet ik dat het hier en daar heel anders reilt en zeilt dan het officieel geregeld is. Als je al ge kocht hebt, heb je vaak al dingen aanvaard die je eigenlijk helemaal niet wilde aanvaarden." COLOFON Buitengebied: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem. Buitengebied is een bijlage over landbouw, visserij, landschap, natuur, recreatie en tuinen. U kunt ons informeren: E-mail: buitengebied@pzc.nl Website: www.pzc.nl/buitengebied Postadres: PZC-redactie- secretariaat - onder vermelding van Buitengebied, Postbus 91, 4330 AB Middelburg Telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434 014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: j.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Wel of geen lampjes in de tuin. Ieder jaar is het rond deze tijd weer het zelfde dilemma. Vallen we voor de gezelligheid van de lampjes bui ten en een knappend haardvuur binnen of handhaven we de duis ternis. Waarschijnlijk opteren alle dieren die in de tuin slapen voor het laat ste, maar er valt ook wel wat te zeggen voor een mooi verlichte struik. Nu is het dit jaar wel wat lastiger geworden om lampjes op te han gen in de voortuin. De enige struik die daarvoor in aanmerking kwam is dit voorjaar gerooid. Een alternatief zou een groot object zijn. Een arreslee of een rendier maar dat gaat ons te ver. In de ach tertuin is meer keuze. Daar staan bomen en struiken voldoende en daar is ook stroom. Bij de renova tie van de achtertuin hebben we een stroomkabel in de grond laten leggen. Maar eigenlijk vinden we dat de achtertuin donker moet blijven. We hebben dan ook be wust geen buitenverlichting of vij ververlichting aangelegd. In de voortuin speelt dat niet. Daar staat een lantaarnpaal en dus is er van duisternis al nooit sprake. Een sfeerlicht meer of min der maakt dan niet meer uit. Om eens te kijken wat er zoal mo gelijk is, is het zeker de moeite waard in het donker een wande lingetje te maken. Ondanks het feit dat het 'heerlijke avondje' van de Goedheiligman nog niet is geweest, zijn her en der de eerste huizen alweer ver sierd. Het is heerlijk om eens ongege neerd te gluren wat anderen er van maken. 'Lichtregens' aan de dakrand, net ten met lampjes over de struiken, lichtsnoeren in de vlaggenmasten, kerstmannen die op laddertjes staan: keuze zat. Ie hebt ook mensen die jaar in jaar uit hetzelfde neerzetten. Een van die 'vaste waarden' is een hert dat ieder jaar verschijnt rond deze tijd. Het staat op een plaats waar je in de donkere uren ook maar zo eens een levend exemplaar tegen het lijf kunt lopen. Zou zo'n dier reageren op zijn lichtgevende evenbeeld? Misschien schrikt het af, hoewel ik daar wel over twijfel. Al menig keer heb ik het bijzonde re schouwspel gezien van een gra zend groepje damherten in het schijnsel van een lantaarnpaal. De boompjes staan hier en daar al weer in vol ornaat, foto Melita Lanting i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 85