of speelt hij toneel? 7 eigen probleem 'Geweld tegen Afghaanse vrouwen is wijdverbreid' verrassend sihtcadeau! Deeltjesversneller CERN vestigt record met biljoen volt Kersthater pikt collecteketel van Leger des Heils Libanese Hezbollah zweert islamstaat af EU-nummer voor slachtoffers Iran brengt Britse wedstrijdzeilers op Chinezen aangeklaagd voor toedekken ramp Piraten Somalië kapen Griekse supertanker dinsdag 1 december 2009 De eerste procesdag draaide om Demjanjuks medische gesteldheid. Om gezondheidsredenen mag hij slechts tweemaal 90 minuten per dag deelnemen aan het proces. Zijn twee advocaten proberen ga ten te schieten in de verklaringen van de drie artsen die Demjanjuk geestelijk en fysiek in staat achten het proces bij te wonen. Bloed waarde, depressie, bacteriële infec tie, verwardheid, dementie, alles wordt aangevoerd om twijfel te zaaien. Boodschap: hier staat een zieke oude man terecht. Zijn advocaat Ulrich Busch portret teert hem ook anderszins als slachtoffer. Kampbewakers als „Arm zijn in Hongkong is je eigen probleem, niet dat van de samenle ving", zegt Sze Lai van Soco, een organisatie die opkomt voor de be langen van de kooibewoners. „De overheid wil niet te veel sociale 'Ik voel al heel lang niets meer, alleen beten van insecten en de hitte' huurwoningen bouwen. Grond is iets waar je geld mee verdient, niet iets waar je goedkope woningen op zet." Volgens autoriteiten zijn er minder dan twintigduizend Demjanjuk zouden net als de jo den zijn die in de oorlog bewakers werden of voor de nazi's werkten. En die zijn ook nooit veroordeeld wegens collaboratie. En waarom zijn zoveel hoge nazi's in het verle den niet veroordeeld vanwege de bevelen die ze gaven terwijl de kleine bevelsontvanger wel schul dig is, gaat de advocaat verder. Dat is 'partijdig en willekeurig', 's Middags begint het tweede deel van de zitting. Opnieuw wordt Demjanjuk de zaal binnengere den. Ditmaal ligt hij op zijn linker zij, op een brancard onder twee de kens. Advocaat Busch buigt zich over hem heen en fluistert hem kooibewoners. Die zouden er be wust voor kiezen zo te wonen, om dat ze dan dichter bij hun werk wonen. Sze: „In werkelijkheid zijn er meer dan honderdduizend kooi bewoners in Hongkong. De over heid telt het overgrote deel niet mee, omdat die met minder dan twaalf mensen in een kamer wo nen. Ze worden pas geregistreerd als het aantal hoger ligt." Op straat is het probleem ook niet zichtbaar. Van buiten is niet te zien dat een gebouw vol staat met woon- kooien. De bewoners verstoppen hun probleem. In een maatschap pij waarin alles draait om gezichts- behoud, willen de meesten niet la ten merken dat ze hun waardig heid hebben verloren. iets toe, zijn arm affectief om de aangeklaagde heengeslagen. Hij jammert bij iedere beweging. Demjanjuks zoon en medisch per soneel dekken hem toe. Het schouwspel duurt minuten lang, de zaal raakt geïrriteerd. Is het medisch nodig dat hij er zo bij ligt, vraagt een advocaat. De rech ter schorst. Demjanjuk moet an ders worden gepresenteerd, min der lijdzaam. Twintig minuten la ter keert hij terug, liggend op zijn rug. Hij heeft een injectie gekre gen en voelt zich beter, zegt de arts. Het steekspel gaat verder. Na afloop is Demjanjuk plots een stuk levendiger en beweeglijker. MAUMEE - Een man uit Ohio heeft een ketel met voor de kerst gecollec teerd geld gestolen van het Leger des Heils. De man zei een hekel te hebben aan kerst. In de Verenigde Staten vormen de zogenoemde bell ringers van het Leger des Heils, vrij willigers die met bellen klingelen en geld inzamelen, een bekend ge zicht in de dagen voor kerst. In hun grote koperen ketels kunnen voorbijgangers een donatie doen. Zaterdag wist een man in Maumee, Ohio, zich met een ketel uit de voe ten te maken. Een vrijwilligster pro beerde de ketel te grijpen, maar werd door de man tegen de grond gewerkt. „Ik kan jou en je geklingel niet uitstaan", riep de man daarbij. BEIROET De radicale, sjiitische beweging Hezbollah in Libanon heeft het in haar nieuwe handvest niet meer over een islamitische staat in Liba non. De herkozen leider Hassan Nasrallah zei dit gisteren. „Mensen ontwikkelen en de wereld veran dert", beklemtoonde hij ruim een week na een partijcongres in Bei roet. „We moeten pragmatische keuzes maken." BRUSSEL Wie in een van de EU-landen slachtoffer is geworden van crimi naliteit kan binnenkort 116006 bel len voor informatie over onder meer procedures van plaatselijke politie en rechterlijke instanties. Er komt ook een nummer (116117) voor vragen over niet-spoedeisen- de medische hulp in de EU, met na me buiten de gewone kantooruren en in de weekeinden. TEHERAN Iraanse marineschepen hebben een zeiljacht met een vijfkoppige Britse bemanning opgebracht. Het Britse jacht is eigendom van Sail Bahrain. Volgens de Britse regering is niet uitgesloten dat de wedstrijd zeilers zich in Iraanse wateren be vonden toen ze vorige week wer den opgebracht. In maart 2007 bracht Iran vijftien Britse matrozen en mariniers op. GENÈVE De grootste deeltjesversneller ter wereld, de Large Hadron Collider (LHC) bij Genève, heeft een nieuw record voor energie gevestigd, zo maakte het Europees Centrum voor Nucleair Onderzoek (CERN) gisteren bekend. Het CERN heeft twee protonenbundels afgevuurd met een kracht van 1,18 tera-elec- tronvolt, dat is meer dan een bil joen volt. De LHC is nu de krachtig ste deeltjesversneller ter wereld. Het oude record stond op naam van de Tevatron in Chicago. In de cirkelvormige tunnel van 27 KABUL - Geweld tegen vrouwen in Afghanistan is wijdverbreid en diepgeworteld in de maatschappij. „Geweld tegen vrouwen wordt niet adequaat aangepakt en veroor deeld door de maatschappij en door instellingen", zei gisteren hoofd mensenrechten Afghanistan binnen de Verenigde Naties, No- rah Niland. De VN zijn met een campagne be gonnen om het geweld tegen vrou wen en meisjes uit te bannen. De ze loopt tot 10 december, de inter nationale dag van de rechten van de mens. „Slachtoffers van verkrachting wor den vaak zelf vervolgd voor over PEKING Justitie in China heeft 48 ambtena ren en tien journalisten aange klaagd voor het onder de pet hou den van een mijnramp in de pro vincie Hebei aan de vooravond van de Olympische Spelen in 2008. Bij de ramp vielen 34 doden. ATHENE Somalische piraten hebben een Griekse supertanker gekaapt. De meer dan 300 nieter lange Maran Centaurus met 28 bemanningsle den werd zondagochtend door ne gen piraten overmeesterd. Dat ge beurde circa 1300 kilometer uit de Somalische kust nabij de eilanden groep de Seychellen. De tanker was van Koeweit op weg naar de Verenigde Staten. kilometer lengte, honderd meter onder de Zwitserse en Franse grond, kunnen delen van atomen met elkaar in botsing worden ge bracht. Daarbij komen fragmenten vrij die wetenschappers inzicht ge ven in de kleinste bouwstenen van de materie. Het doel is uiteindelijk om de deeltjes te laten botsen bij een energie van rond de 7 biljoen volt. De deeltjesversneller werd vorig jaar in gebruik genomen, maar raakte al na negen dagen ernstig be schadigd door kortsluiting. spel, waar celstraf op staat", aldus Niland. Acht jaar na de val van het Talibanregime zijn vrouwen steeds minder actief in het openbare le ven. „De trend is negatief', waar schuwde Niland. Groot-Brittannië stuurt vijfhon derd extra militairen naar Afgha nistan. Eerder meldde Londen dat een toename afhing van de bereid willigheid van de Afghaanse presi dent Hamid Karzai om de corrup tie te bestrijden. Ook andere lan den zouden meer militairen moe ten sturen. Polen overweegt dat te doen. Frankrijk blijft militair aan wezig 'zo lang als nodig is', zei pre sident Sarkozy gisteren. K&in# }ntonen' ifdmrung! ï&taitigugf foto Tobias Hase/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7