'Tunnelvisie bij onderzoek dood van Toth' 25 Zeeuws proefproject huiselijk geweld Brandweer wil burgers beter voorbereiden op risico's in eigen huis Ca) J kpn CCD Zeeland komt met extra vaccinatieronde sen die wil e kunt besparen onnement. Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. Digitenne dinsdag 1 december 2009 RECHTBANK Advocaat uit kritiek door Emile Calon MIDDELBURG - Hij kan het niet heb- •ben gedaan, zei raadsman M. Dunsbergen gisteren tegen de Mid delburgse rechtbank. Zijn 54-jarige Vlissingse cliënt is namelijk licht gehandicapt aan zijn beide han den en kan nooit de ruim negen tig kilo zware Ilonka Toth hebben versleept over de Noorderbegraaf plaats. „Hij kan zijn rechterhand nauwelijks nog gebruiken." De raadsman had ook stevige kri tiek op het DNA-onderzoek dat uitgevoerd is door het commer- ciële bureau IFS. Er is op de Vlis singse begraafplaats maar heel wei nig DNA gevonden omdat het die dag zeer zonnig was en het ook nog eens zwaar onweerde waar door veel DNA is afgebroken. In eerste instantie mocht het NFI het DNA-onderzoek uitvoeren. Justi tie was echter niet tevreden en schakelde het IFS in. Dunsbergen voerde aan dat dat bureau voorin genomen te werk is gegaan en last had van tunnelvisie. Er is volgens hem naar de verdachte toege werkt. Ook stelde hij dat delen van de politieverhoren niet mee genomen mogen worden in het onderzoek omdat ze gevoerd zijn zonder tolk terwijl zijn cliënt, ge boren op Curasao, niet goed Ne derlands spreekt. De officier van justitie is ervan overtuigd dat de Vlissinger ge woon de verdachte is. Volgens haar heeft hij geen sluitend alibi voor wat hij die zaterdagmiddag en -avond heeft gedaan. Een mo tief voor zijn daden heeft ze niet. Ze wees echter wel naar alle voor werpen die zijn gevonden op de begraafplaats die, hoogst waar schijnlijk, afkomstig zijn van de verdachte zoals een handdoek, een washandje en een wijnfles. Op al die voorwerpen zitten DNA-delen die naar hem verwijzen, aldus de officier. Ze haalde ook nog de ver klaringen aan van een Middel burgs echtpaar. Het had Toth én de verdachte gezien, de zaterdag van haar dood, op de begraaf plaats. Ze herkenden de verdachte echter niet van een politiefoto. Tij dens een eerdere rechtszitting kwa men ze echter naar de officier en vertelden toen dat hij wel degelijk de man is die ze hebben gezien. Volgens een rechtspsycholöog mag hun verklaring niet meegeno men worden. Desondanks vindt de officier dat de rechtbank reke ning moet houden met wat ze ge zien hebben. Uitspraak 18 december. MIDDELBURG - De GGD in Zeeland houdt in de week van 14 december een extra vaccinatieronde voor men sen die vorige week (foto) geen prik konden halen te gen de Mexicaanse griep. Hun tweede inenting volgt in de week van 11 januari. Mensen die vorige week hun eerste vaccinatie kregen, kunnen in de week van 14 de cember gewoon hun tweede halen. Bij de GGD kwamen tientallen vragen binnen van ouders die door over macht de eerste vaccinatie moesten missen. De locaties worden vandaag bekendgemaakt, archieffoto Ruben Oreel MIDDELBURG - Zeeland is één van de vier provincies waarin een plan wordt gemaakt om huiselijk ge weld bespreekbaar te maken. Het idee is afkomstig van de Neder landse Vrouwen Raad (NVR). Het project duurt tot eind 2010 en wordt mede betaald door het mi nisterie van Justitie. Bij de politie komen in het hele land per jaar 63.000 meldingen binnen van huiselijk geweld. In 85 procent van alle gevallen zijn vrou wen het slachtoffer. Volgens de NVR begint het verzet tegen huiselijk geweld door huise lijk geweld bespreekbaar te maken. De vrouwenorganisatie stelt dat als slachtoffers praten over huise lijk geweld zij eerder hulp bij de politie of steun elders zullen zoe ken. In Zeeland moeten deskundigen samen met provinciale vrouwenor ganisaties een plan maken. Het uit gangspunt is dat via de vrouwenor ganisaties vrouwen (slachtoffers) met elkaar op 'keukentafelniveau' zullen praten, zódat ze hun isole ment kunnen doorbreken. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse brand weer wil structureel les geven op scholen om het risicobewustzijn te vergroten. Ook wordt gewerkt aan de opzet van voorlichtingsbij eenkomsten in dorpshuizen en huis-aan-huisacties. De plannen maken deel uit van een pakket maatregelen om de tijd en schade tussen het moment van alarmering en de daadwerkelijke inzet van de brandweer zo be perkt mogelijk te houden. Morgen besluit het algemeen bestuur van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) over het opschuiven van de huidi ge opkomsttijd buiten de bebouw de kom van maximaal acht naar vijftien minuten. Dat is nu in 80 procent ook al de praktijk, dus volgt daaruit niet dat de brand weer straks later komt, benadrukt projectleider Remco Duerinck. „Dit besluit schept vooral meer duidelijkheid over wie binnen welk tijdsbestek wat kan doen." De bijstelling is ingegeven door de nieuwe Wet op de Veiligheidsre gio's die volgend jaar van kracht wordt. De huidige richtlijn op ba sis waarvan de brandweer in actie komt, dateert van 1992 en sluit vol gens Duerinck niet meer aan bij de realiteit. „Bouwmaterialen, ver gunningen, maar ook de aparatuur in onze huizen, alles is veran derd." Duerinck wijst er op dat een brand tegenwoordig sneller wordt ontdekt en gemeld door het gebruik van rookmelders en mo biele telefoons. Ook kan tijdwinst worden geboekt door een andere alarmprocedure met de meldka mer af te spreken. „Zodra de brand wordt gemeld, gelijk op die knop drukken en onderweg horen de mensen in die auto wel wat er precies aan de hand is. Op dat mo ment kun je er ook nog een tank autospuit achteraan sturen." Aan de andere kant vallen ook kostbare minuten te pakken door de zelfredzaamheid te vergroten. Burgers zijn zich nog te weinig be wust van brandgevaar in hun huis en de middelen die er zijn om de risco's in te dammen, constateert de VRZ. Ondanks alle investerin gen is het aantal reddingen en slachtoffers in 2008 toegenomen. De brandweer gaat volgend jaar op pad in het buitengebied om be woners uit te leggen wat ze zelf kunnen doen. Duerick bepleit ook standaard de installatie van sprin klers in nieuwbouw. Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. Postcode 6828 AG Huisnummer 25 Direct tv-kijken voor maar €8,50 per maand. kpn |P<» kpn winkel Lange Vorststraat 46, Goes Bisr, urm Middelburg sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69