binnenland 15 Boek: Bernhard wilde coup Indonesië ov-chip op Bonnetjes Goudswaard onderzocht voordeeluren 'Tegen de achtergrond van de miljoenenbezuiniging bij de politie zijn die ruime toeslagen wel cru.' Een derde kleuters rookt thuis mee Met hiv vatbaar voor ouderdomsziekten Banken en justitie pakken wietteler aan Hulporganisaties slaan handen ineen Salarissen dinsdag 1 december 2009 Dick Harte, woordvoerder van De Nederlandse Politiebond DEN HAAG euro bruto per uur is het bedrag dat een politieman krijgt voor een piketdienst. Een op de drie 4-jarigen zit thuis wel eens in de sigarettenrook. Dat blijkt uit een onderzoek dat stich ting Stivoro gisteren bekendmaak te. De stichting tegen roken liet on geveer vijfhonderd ouders onder vragen. Stivoro begint een campag ne om ouders bewust te maken van de gevaren van het meeroken. AMSTERDAM Mensen met hiv krijgen vroegtij dig ouderdomsziekten, zoals hart infarcten en botontkalking. Tot die aanwijzingen komen de auteurs van het boek Oud worden met hiv dat vandaag op Wereld Aids Dag aan staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid wordt overhan digd. De vier schrijvers pleiten voor gedegen onderzoek. DEN HAAG Banken gaan samenwerken met justitie om wiettelers met een plan tage in hun met een hypotheek be laste koopwoning het huis uit te zetten. De Nederlandse Vereniging van Banken voert hierover gesprek ken met justitie. Wie op een zwar te lijst komt, zou geen hypotheek meer kunnen aanvragen. AMSTERDAM De hulporganisaties International Child Support, SOS Kinderdorpen, Wereldkinderen en Wilde Ganzen gaan samenwerken onder de naam Together4Change. De vier willen zich vooral inzetten voor het verbe teren van de situatie van kinderen en jongeren. MIDDELBURG - De Zeeuwse korps chef Letty Demmers wil een strik tere scheiding van uitvoerende en controlerende bevoegdheden bij de politie. Daarmee kunnen (inter ne) conflicten zoals over declara ties van buitengewone kosten wor den voorkomen, denkt Demmers. Uit onderzoek van RTL blijkt dat de voormalige Zeeuwse hoofdcom missaris Fup Goudswaard vorig jaar voor 4741,41 euro aan rekenin gen indiende bij de politie. Demmers en korpsbeheerder Koos Schouwenaar lieten gisteren we ten dat er een intern onderzoek komt naar de rechtmatigheid van die declaraties. Indien uitgaven niet kunnen worden verantwoord, aldus Schouwenaar, wordt beke ken of die kosten op de vorig jaar vertrokken Goudswaard kunnen worden verhaald. De uitkomst van dat onderzoek wordt openbaar ge maakt. Op het eerste gezicht lijken alle uitgaven te verklaren, aldus Demmers. Zo valt een partij man chetknopen die Goudswaard kocht onder de noemer relatiege schenken voor gasten van de Poli tie Zeeland en gold het uitstapje waarop hij zijn secretaresses op se cretaressedag trakteerde als bijzon dere beloning voor hun inzet. De agent op straat zit in schaal 6 of 7 en verdient tussen 1572 en 2664 euro bruto per maand (in 2007). Daarbovenop komen toesla gen. Hoeveel dat is, hangt af van het aantal onregelmatige diensten. In 2008 is afgesproken dat de poli tie in drie jaar rond 10 procent meer salaris krijgt. Een politiecommissaris heeft een basissalaris van 7500 euro per maand, schaal 17. Sommige korps chefs zitten echter in schaal 18 met een salaris van zo'n 8000 euro bruto. Bij de 'gewone agent', die het gevaarlijke werk op straat doet, heerst onvrede over de ruime toelages voor de top terwijl er op de politie miljoenen moet worden bezuinigd. foto Lex van Lieshout/ANP Top 3 representatietoelage Q kc. Meijboom (Rotterdam Rijnm.) 10.476,- declaratie 2008 392,45 Q kc. Van Vemde (Gooi&Vechtstr.) 10.322,- geen declaraties 2008 0,00 Q kc. Stikvoort (Hollands Midden) 9.000,- declaratie 2008 1.748,34 Top 5 functioneringstoelage kc. Meijboom (Rotterdam Rijnmond) 15.085,- Q kc. Roelofs (Noord Oost Gelderland) 14.133,- plv. kc. Vissers (Rotterdam Rijnmond) 13.769,- kc. Huijser v. Reenen (Zaanstr. Water.) 13.271,- Q plv. Kc. Van Haaren (Limburg Zuid) 12.600,- De representatietoelage is bedoeld voor uitgaven aan representatie, zoals werklunches, kleding en dergelijke. De functioneringstoelage is een bonus die alleen wordt Meijboom toegekend als voorafgestelde doelen zijn waargemaakt. DEN HAAG - Prins Bernhard heeft op de achtergrond de hand gehad in een aanslag op de Indonesische president Soekarno. Ook is hij be trokken geweest bij pogingen wa pens te leveren aan eerst Soekar no, en toen die geen geld bleek te hebben aan het verzet tegen Soe karno. „De precieze rol van de prins is niet duidelijk, maar alles wijst er op dat hij erbij betrokken is ge weest", zegt historicus Harry Vee- nendaal. Hij presenteerde gisteren samen met Jort Kelder het boek, 'ZKH'. Hoog spel aan het hof van Zijne Koninklijke Hoogheid, een bij zondere verzameling bronnenma teriaal over de vandaag vijfjaar ge leden overleden prins Bernhard. De conclusie van Veenendaal staat haaks op het oordeel dat histori cus Cees Fasseur een jaar geleden velde in zijn veelbesproken boek over het huwelijksleven van konin gin Juliana en prins Bernhard. Fasseur vond in de archieven geen enkele aanwijzing van 'prinselijke medeplichtigheid' aan de mislukte coup op 23 januari 1950 in Ban dung. Die werd uitgevoerd door de Nederlandse militair Raymond Westerling. Diens plannen wer den echter verklikt en Soekarno's elitetroepen maakten korte met ten met de coupplegers. Volgens Veenendaal kwam het ver raad rechtstreeks uit Paleis Soest- dijk. Daar had Gerrie van Maas dijk, waarnemend algemeen secre taris aan het hof, aan het ontbijt iets opgevangen over de plannen. Hij seinde secretaris-generaal Cees Fock van het ministerie van Alge mene Zaken in, de rechterhand van toenmalig minister-president Willem Drees. Fasseur houdt het er in zijn boek op dat Fock juist Van Maasdijk waarschuwde. Er volgde een on derzoek van de Koninklijke Mare chaussee, waarbij de naam van de prins ('Z.K.H.') veelvuldig op dook. 'Wel rook, weinig vuur' oordeelde Fasseur. Veenendaal trekt andere conclusies en is op zijn minst nieuwsgierig naar de afloop van het op last van hogerhand voortij dig afgebroken speurwerk. „Wat is er gebeurd? Is er een gesprek ge weest met de prins? Is de prins ge hoord en zo ja, waar is het verslag daarvan?" Betrokkenheid van de prins bij het om zeep helpen van een bevriend staatshoofd zou de monarchie pas echt hebben doen wankelen: hoog verraad, aldus Veenendaal. Veenendaal oordeelt in zijn rijk geïllustreerde boek niet zelf, maar laat de dagboeken van onder ande re Gerrie van Maasdijk - door de prins in 1950 aan de kant gezet - en de rapporten van de marechaus see spreken. „De lezers moeten zelf oordelen", stelt hij. 'Dit is dy namiet' zou oud-premier Dries van Agt er in 2001 al over hebben gezegd. DEN HAAG - Reizigers met een voor deelurenkaart van de Nederlandse Spoorwegen kunnen vanaf van daag hun OV-chipkaart als ver voersbewijs gebruiken in de trein. De in- en uitcheckpalen reageren nu ook op deze pasjes. In Nederland hebben 1,4 miljoen mensen een voordeelurenkaart. Met die kaart krijgen de houder en drie medepassagiers buiten de spits 40 procent korting op hun treinkaartje. De voordeelurenkaart is al uitgerust met de OV-chip. Mensen die samen reizen met een kaarthouder moeten nu nog wel een papteren kaartje voor zichzelf kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5