zeeland 119 tot nu toe clandestien' Jury werkt inzending actie Goes Groen uit Regeling tijdelijke verhuur is nog niet zo bekend bij het grote publiek 'Reimerswaal moet zich meer profileren als woongemeente' Dak gemeentehuis Zierikzee vernieuwd dinsdag 1 december 2009 B Tijdelijke verhuur van een slechtverkopend pand wordt eenvoudiger in Goes. Tot nu toe lagen banken vaak dwars, vertelt een ervaringsdeskundige. door Claudia Sondervan Ik zou het nu niet meer zeg gen tegen de bank. Ik heb al les heel open gespeeld en ik kreeg enkel de kous op mijn kop. Maar misschien dat de ban ken gemakkelijker worden door de regeling van de gemeente." Deze Bevelander, die al twee jaar een huis in de verkoop heeft, wil de zijn pand verhuren omdat de dubbele woonlasten hem te veel werden. De reactie van zijn hypo theekbank was allesbehalve klant vriendelijk. Vandaar dat hij ano niem wil blijven. Hij verhuurt nu clandestien. Dat doen veel woningeigenaren, den ken makelaars in de regio. Er is een markt voor huizen die ver huurd worden zonder gemeentelij ke vergunning. Het tekort aan huurhuizen is zo groot dat zoeken den daar aan voorbij gaan. Het gaat niet om gewin, stelt de Bevelander. „Of ik iets overhoud aan die negenhonderd euro huur per maand, zal me een zorg we zen. Het is inkomen en daar zal de fiscus volgend jaar wel naar kijken. Maar ik kom nu financieel beter de maand door." De dubbele woonlast werd nij pend toen in 2008 zijn nieuwe huis klaar was, maar zijn oude nog niet was verkocht. Maar hij had een huurder gevonden die hem veilig leek: iemand die een onder komen zocht tot zijn nieuwe huis is algebouwd. „Via verhuurorgani- satie RotsVast. Daar heeft nie mand gezegd hoeveel haken en ogen er aan verhuur zitten. De huurder en ik hebben een goed contract tot augustus 2010. Al is dat contract uiteindelijk niets waard, want de Huurwet gaat bo- Voorwaarden Voordat het huis leeg kwam te staan, moet het minstens een jaar lang bewoond zijn door de eige naar. De eigenaar kan het huis enkel door huur 'dienstbaar maken aan volkshuisvesting': verkoop lukt dus niet. De verhuurvergunning is maximaal twee jaar geldig en wordt maar eenmaal per huis verstrekt. De verhuur duurt minimaal zes maanden. http://www.vng.nl/Documenten/ vngdocumenten/2009_lbr/ Leegstandwet.pdf ven elk contract. Ik vertrouw op mijn mensenkennis. Een maand vertraging door de bouw is geen probleem." Maar de bank reageerde niet blij op zijn mededeling dat hij door middel van verhuur zijn betalings plicht had zeker gesteld. „De hypo theek moest plots opnieuw aange vraagd worden. Er moest een nieuw taxatierapport komen. Ter wijl ik een taxatie had uit 2007. Maar nee, er moest bij staan wat de waarde was van het huis in ver huurde staat. Dat is breed bekend: 65 procent van de onverhuurde waarde. Maar ik kon toch 130 euro lappen voor een nieuw rapport." „Ik zat ook aan het einde van de renteperiode van mijn hypotheek. Die was tien jaar oud en tegen woordig is de rente een eind lager. Maar ik kreeg geen nieuwe offerte. Ik moest wel een half procent meer gaan betalen. Omdat ik ver huur! Terwijl ik al een hogere ren te betaal dan nu gangbaar is." Aanvankelijk reageerde de bank heel anders op de verhuurplannen van de Bevelander. „Toen ik belde met de mededeling dat ik ging ver huren, reageerde de bank positief. Logisch, zo wisten ze zeker dat ik de maandelijkse betalingen kan voldoen. Maar toen ik belde dat ik een huurder had, moest toestem ming voor verhuur officieel aange vraagd worden en waren ze hele maal niet meer blij. Ik beroof ze toch nergens van? (Naam geïnterviewde is bij redactie bekend) door Luc Oggel GOES - De gemeente Goes is één van de gemeenten die mensen helpt die hun huis niet verkocht krijgen, maar inmiddels al wel een andere woning hebben. Zij kunnen een vergunning krijgen om het te koop staande huis voor maximaal twee jaar te verhuren. De vergunningen worden verstrekt door de afdeling Stadsontwikkeling en vallen onder de Leegstandwet. Doordat een groot deel van de huurbescherming dan niet geldt, zijn ook banken bereid aan de constructie mee te werken, is de achterliggende gedachte. De re geling bestaat al langer, maar door de crisis heeft de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) haar le den er nog eens op gewezen. De gemeente Goes biedt de mogelijkheid sinds afgelo pen zomer, maar veel gebruik is er nog niet van ge maakt, zegt Marjolein Witteveen, beleidsadviseur wo nen en stedelijke ontwikkeling. „Het is nog niet echt bekend bij mensen, vandaar dat wij er nu wat actie ver mee naar buiten treden." door Luc Oggel rilland - Reimerswaal moet zich meer profileren als woongemeen te. Het landschap leent zich er niet voor om de bestaande bedrijven terreinen alsmaar uit te breiden. Dat stelt de Reimerswaalse PvdA- fractie in haar visie op Ril- land-Bath. De PvdA schrijft voor elk dorp een dergelijk document, waarin de partij aangeeft wat er beter kan en waar kansen liggen. Eerder ver schenen visies op Hansweert, Yer- seke en Kruiningen. Wat betreft Rilland vindt de frac tie onder meer dat er genoeg ruim te is voor bedrijven om zich te ves tigen en uit te breiden, maar de uit werking en voltooiing van fase 3 van bedrijventerrein De Poort is wat de PvdA voorlopig meer dan genoeg. Ze is ook tegen verdere uit breiding van de glastuinbouw. Andere ideeën die in de visie aan de orde komen zijn onder meer verplaatsing van de voetbalvelden, het ombouwen van boerderij- schuur 'Maria Hoeve' tot woon complex, aanpak van de parkeer problemen in de Hoofdweg. De visie wordt morgenavond over handigd aan burgemeester Jan Huisman, om 19.00 uur in dorps huis Luctor et Emergo In principe kan elke gemeente de regeling aanbieden, maar er moet wel wat voor worden geregeld. Er moet een collegebesluit over worden genomen, de vergun ning moet worden opgesteld en de leges moeten wor den vastgesteld. Voor mensen die binnen de gemeente Goes verhui zen is er geen probleem. Maar iemand die in Goes komt wonen vanuit een andere gemeente en bij zijn eigen gemeente aanklopt voor een vergunning, kan- bot vangen als die gemeente het nog niet heeft opge pakt. Ook voor huurder en verhuurder zijn er voorwaar den. „Om te zorgen dat een eventuele huurder niet wordt uitgeknepen, is er bijvoorbeeld een maximale huurprijs. Die wordt bepaald aan de hand van een bezichtiging van de woning", zegt Witteveen. En de huurbescherming mag dan buiten beeld zijn bij de Leegstandwet, toch hebben huurder en verhuurder zich nog te houden aan een opzegtermijn. Voor de huurder is dat een maand, voor de verhuurder drie maanden. ZIERIKZEE - Vierhonderd vierkante meter dak van het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland wordt vernieuwd. De zoden sedum en de grindlagen zijn er af gehaald, want het dak lekte. Tweeënhalf jaar klagen had resultaat: voor 46.000 euro herstelt Lukasse Dakbedekkingen uit Goes de schade. De rekening is voor de Heijmans Groep, verantwoordelijk voor de bouw. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende GOES - De prijsvraag Goes Groen, waarbij inwoners van het zuidelijk deel van Goes groene en duurza me ideeën voor hun wijk konden aandragen, heeft elf voorstellen van wijkbewoners opgeleverd. De jury heeft de ideeën beoordeeld en laten toetsen bij de gemeente. Eén idee wordt nader bekeken: groen rond het Essent-pompge- bouw in Ouverture. De PZC, gemeente Goes en \Vheels4aIl, de nonprofitorganisa- tie die in Goes-Zuid zijn eerste buurtauto in Zeeland heeft ge stald, hielden de actie in septem ber. Voor uitvoering van het win nende idee heeft het Goese college van burgemeester en wethouders maximaal 5000 euro beschikbaar gesteld. De ingezonden ideeën waren di vers en dikwijls moeilijk uitvoer baar of in strijd met gemeentelijk beleid. Ze getuigden soms ook van humor. Zo opperde een bewoon ster om van de Oostmolenweg weer een zandweg te maken, com pleet met karrespoor. Dat zou het sluipverkeer wel ontmoedigen. Een ander kwam met de suggestie waterlelies aan te brengen in de watergang tussen Ouverture en Aria. Zo zou een leuke ontmoe tingsplaats (eventueel bankje en een barbecueplaatsje erbij) ont staan. Sympathiek, alleen waterle lies groeien niet als er te veel water stroomt. Dat is het geval in deze watergang, die bovendien te diep is voor dit soort waterplanten. Na zorgvuldig wikken en wegen heeft de jury besloten het idee om het gebied rond het pompgebouw van Essent nabij het Jim Morrison- pad groener te maken, verder uit te werken. Eigenlijk is ook dat in strijd met het gemeentelijk beleid (het groen zou daar extensief wor den onderhouden), maar wellicht is een uitzondering mogelijk. Het vergt dus nog enige tijd voor dat duidelijk is of dit idee uitvoer baar is. De jury vraagt nog even ge duld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49