41 binnenland 'Gewone agent' is boos over toeslagen top Verhagen twijfelt of verbod op bouw minaretten voor rechter standhoudt Op zoek naar een origineel kado? Geef een Reis-Kadobon van KRAS.NL! November was warm en nat peter van straaten TOELAGE POLITIETOP Bij de politie moet worden bezuinigd. Toch incasseert de top ruime toelages. Minister Guusje ter Horst gaat met de korpsbe heerders om tafel. Hun broze relatie staat verder onder druk. dinsdag 1 december 2009 Bestel uw Kadobon via: www.kras.nl/kadobon Daar staan ook leuke reistips! DE BILT - November 2009 eindigt op de tweede plaats in de rij van zachtste novembermaanden sinds 1901. Het was volgens het KNMI ook zeer nat met gemiddeld 118 mil limeter neerslag tegen een langjarig gemiddelde van 82. De gemiddelde temperatuur was 9,5 graden tegen 6,2 normaal. Alleen november 1994 was met ruim 10 graden zachter. Vooral van 13 tot en met 25 novem ber was het bijzonder zacht. De ge middelde temperatuur lag toen ie dere dag 5 tot 7 graden boven de normale temperatuur. Vorige week maandag stormde het. Engeland werd toen getroffen door hevige re gen en overstromingen. Volgens Su zanne Hulscher, professor waterbe heer aan de Universiteit Twente, is Nederland goed voorbereid op zwa re regenval. Henk de Kruik van de Unie van Waterschappen meent dat er in de steden nog veel werk aan de win kel is om in de toekomst de ver wachte heviger neerslag goed af te voeren. „Op het platteland hebben we voldoende waterberging en -af voer. In de steden is het met al dat steen een stuk lastiger opereren. Als mensen een betere sloot wil len, willen ze daar dan een stuk voortuin voör inleveren?" Het ruim toekennen van toeslagen is in strijd met de geest van de arbeids voorwaarden. Zegt de bond. Maar er heerst helemaal geen graaicultuur. Bezweert de politietop. door Joost Sijtsma en Anne Boer Een goed salaris, extra eu ro's voor representatiekos ten en dan ook nog stevig declareren voor diners en dergelijke. RTL heeft alle extraatjes en declaraties van korpschefs op een rij gezet. „Het innen van toe slagen is niet tegen de regels, maar wel in strijd met de geest van de ar beidsvoorwaarden", vindt Dick Harte, woordvoerder van De Ne derlandse Politiebond (NPB). Nederland telt 26 hoofdcommissa rissen. Zeker zestien van hen en hun plaatsvervangers hebben vol gens RTL een vaste representatie vergoeding en declareren daar naast nog zaken die onder repre sentatie vallen. Een voorbeeld is hoofdcommissa ris Kuijs, korpschef in de regio Bra bant Zuid Oost. Hij ontvangt jaar lijks 8.685,60 euro aan vaste repre sentatiekosten. Kuijs declareerde daarnaast voor 3.887,67 euro aan onder meer stomerij kosten en smokinghuur. Er bestaan grote verschillen in toe slagen en declaraties. Minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken heeft laten weten met de korpsbeheerders in gesprek te zijn om de arbeidsvoorwaarden voor de politietop gelijk te trekken. Toen ze het nieuws van RTL hoor de zei zij 'onaangenaam getroffen' te zijn. Een opmerking die bij de politietop in het verkeerde keelgat is geschoten. Volgens menig poli- tiebaas en korpsbeheerder is er on terecht een beeld neergezet van een graaicultuur en heeft Ter Horst onvoldoende afstand geno men. Hoe kan een minister vallen over declaraties als zij kan weten wat er wordt betaald en alles vol gens regels gebeurt? Dat is de stem ming onder veel korpsbeheerders. Annemarie Jorritsma, korpsbeheer der van Flevoland, noemt de be schuldigingen betreurenswaardig, onjuist en schadelijk. De regels voor declaraties en toesla gen zijn volgens het ministerie 'op zich' duidelijk. Zij moeten echter worden toegepast door de korpsbe heerder (de burgemeester). NPB-woordvoerder Harte: „Je kunt een premie geven voor 'wer ving en behoud' om een hoofd commissaris aan te trekken. Maar als die al in dienst is en niet van plan is om te vertrekken, dan is het onzin om die premie jaar na jaar te geven. De fout is dat er te veel toeslagen op elkaar worden ge stapeld." Harte vindt dat de ma zen in de regelgeving moeten wor den gedicht, de regels moeten scherper. Volgens Harte zijn 'gewone agen ten' verontwaardigd. „Onze mail box stroomt vol. Dat is logisch, want tegen de achtergrond van de miljoenenbezuiniging, zijn die rui me toeslagen wel cru. Daar komt bij dat de politie al een slechte toe slagenregeling heeft." Voorzitter Gerrit Kamp van de bond ACP roept de Raad van Hoofdcommissarissen ter verant woording, meldt hij in zijn web- log. „Volgens mij zijn genoemde bedragen, maar vooral het gedrag dat erbij hoort, volstrekt onwense lijk. We hebben het hier over cul tuurdragers van de politie. De korpsleidingen zouden zich dit moeten realiseren, zeker in deze tijd van bezuinigingen." Ook de Amsterdamse korpschef Weiten ligt onder vuur. CDA en WD in de gemeenteraad begrij pen niet dat hij naast zijn salaris geld krijgt ter compensatie van de belasting voor zijn huis. Om Wei ten aan te trekken ging burgemees ter Cohen ermee akkoord dat de helft van diens woning in War mond werd gekocht door het korps. RTL meldde dat de fiscus het woongenot deels beschouwt als loon in natura waarover belas ting wordt betaald. Ter compensa tie kreeg Weiten 8820 euro. T©p 5 pikettoelage korpschefs (kc.) ©plv. kc. Gorissen (Amsterdam) 11.806,- kc. Wijbenga (Flevoland) 11.796,- 1 kc. Bemdsen (Friesland) 3.420,- kc. Bakker (Drenthe) 3.360,- Gorissen plv. kc. Veldhuis (Drenthe) 3.360,- De pikettoelage is een compensatie voor bereikbaarheidsdien sten. Korpschefs moeten 24 uur per dag bereikbaar zijn. Top 5 toelage werving en selectie kc. Weiten (Amsterdam) kc. Van Essen (Haaglanden) plv. Kc. Gorissen (Amsterdam) kc. Dros (Groningen) 34.370, 26.148, 18.006, 13.140, Weiten kc. Heeres (Mid. West Brabant) 11.400,' De toelage werving en selectie is bedoeld om werknemers aan het korps te binden, een arbeidsmarkttoelage dus. - 7j HWB&X> TTJO cwr .je E/NDBIJR Aan jectön DEN HAAG - Een verbod op de bouw van minaretten is mogelijk in strijd met de vrijheid van gods dienst en daarmee met de mensen rechten. Dat liet minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) gisteren weten nadat de Zwitserse bevolking zich voor zo'n verbod had uitgesproken. Hij vraagt zich af of zo'n verbod voor de rechter standhoudt. Minister Guusje ter Horst van Bin nenlandse Zaken vindt de uitslag van de volksstemming 'zeer be droevend'. „Ik hoop dat dit nooit in Nederland gebeurt." De PW meldde zondag al voorstander te zijn van een Nederlands verbod. Ter Horst onderstreepte dat de Zwitserse regering het minaretten- verbod afwijst. „Er is een verschil tussen wat het volk wil en wat de regering wil." Het onbegrip over het verbod is wereldwijd groot. Minister van Buitenlandse Zaken Carl Bildt van EU-voorzitter Zweden: „Het is een uitdrukking van vooringenomen heid en misschien zelfs angst." Boze reacties komen ook uit isla mitische landen. „Dit voorstel moet niet alleen worden gezien als een aanval op de godsdienstvrij heid, maar ook als een poging om de gevoelens te beledigen van de moslimgemeenschap", aldus de in vloedrijke Egyptische grootmoefti Sjeik Ali Gomaa. Het Vaticaan en de Zwitserse kerken noemden het verbod 'een klap voor de vrijheid van godsdienst'. De regering van Zwitserland doet er ondertussen alles aan om de schade die het verbod mogelijk ver oorzaakt te beperken. Bern vreest dat de handel met en het toerisme uit moslimlanden forse schade op loopt. Het kabinet laat materiaal voor ambassades samenstellen zo dat die zich tegen kritiek op de uit spraak kunnen verweren. De imam van de grootste moskee heeft Zwitserse moslims opgeroe pen de uitspraak te respecteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4