zeeland 121 Wonen in een boerderij als een villa 50% tilroeoptiek walstraat 81 vlissingen Vliegveld Midden-Zeeland is weer open NAMENSERIE Huisnaam ontstond in de volksmond Collecte Dierenbescherming Zeeland ook dit jaar weer een topopbrengst! Tien jaar renovatie Fietspaden Oostkapelle krijgen naam BETAALBARE BRILNIODE dinsdag 1 december 2009 ARNEMUIDEN - Vliegtuigen mogen weer landen op vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden. De landingsbaan is door directeur Rob Gomersbach gisteren weer vrijgegeven. Gezien het droge weer en de goede vooruitzichten was het mogelijk de tijdelijke slui ting van het veld op te heffen. Go mersbach had het vliegvelddonder dag gesloten omdat de baan door de vele regenval doorweekt was ge raakt. Voor de veiligheid van pilo ten en passagiers was het niet meer toegestaan in Arnemuiden te landen. Door landen en opstij gen van vliegtuigen zou de baan ook zwaar beschadigd raken. Het zou dan zeker tot het voorjaar du ren voordat het gras hersteld kon worden. Tot en met zondag was landen niet mogelijk, tenzij daar voor speciale toestemming was ge geven. Met maar liefst 350 collectanten heeft de Dierenbescherming Zeeland dit jaar een collecteopbrengst gerealiseerd van 33048.43 euro. Een topprestatie om trots op te zijn! Dit geld kunnen we hard gebruiken voor het inzetten van onze dieren ambulance voor noodsituaties, het aanpakken van dierenmishande ling en -verwaarlozing en het organiseren van voorlichtingsactiviteiten bij u in de buurt. Een duurzame invulling van welzijn, gezondheid en integriteit van ieder dier. Dat is waar we voor staan! Tijdens de tien jaar durende reno vatie van het pand uit 1901 werd onder meer het dak vernieuwd. Tijdens de renovatie werd ook de hooizolder van de schuur bij het huis getrokken. Tijdens de verbouwing werd een balk zichtbaar waarop H. Branden burg zijn geboortedatum 16-02-1878 schreef. 9 Op de balk werd ook de tekst: 'gespannen geplafonneerd vrij be roert werk 1 Augustus 1901' ge vonden. Op het dak van De Villa staat een houten torentje, bekroond door een smeedijzeren spits. 9 Er zou een ansichtkaart van de wo ning bestaan uit ongeveer 1915. In de periode van 1957 tot 1977 runde Nico Natte een boeren bedrijf rond De Villa. Een van Nattes zonen herinnert zich nog de belkoordjes die door het hele huis liepen om het dienst meisje te kunnen waarschuwen. 9 De naam De Villa is aangebracht op de gepotdekselde schuur. potdekselde schuur die afkomstig zou zijn uit het dorp." Johannes Klompe liet de woning na aan zijn huishoudster Joppa van der Linde en vanaf ongeveer 1935 runde haar zoon Samuel Klaasse er een fruit- bedrijf Nadat zijn bomen zowel tij dens de oorlog als de watersnood ramp onder water kwamen, ver trok hij naar het noorden. Van 1957 tot 1995 woonde Nico Natte in De Villa en runde er 20 jaar een landbouwbedrijf Sylvia en Rinus Vegt kochten het pand van zijn zonen, nadat het twee jaar leeg stond. „Alles was nog in oorspronkelijke staat. Nu is het helemaal ons huis." Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. door Marijke Vaei Het werd gebouwd in de tijd dat smalle zandwe gen de polders rondom Dreischor doorkruisten en het standsverschil tussen rijke, machtige boeren en gewone dorpe lingen groot was. Het was dan ook een aanzienlijk pand dat herenboer Johannes Mat- thijs Klompe in 1901 liet bouwen aan de Gaanderse'sweg, net buiten het dorp. Een rentenier woning voor de man, die zijn schaapjes op het droge had. Hij gaf zijn pand geen naam, maar in Dreischor werd het al snel aan geduid als 'de Villa'. Dat was een eeuw later nog steeds het geval, toen de naam uit de volksmond of ficieel werd aangebracht op de wo ning. En op het briefpapier van Rinus Vegt, die het pand 12 jaar geleden kocht. Want hij noemde zijn prak tijk voor psychiatrie en psychothe rapie, die hij meenam naar het pand ook zo. „De Villa is een korte naam, die lekker klinkt," vindt de 52-jarige psychiater. Maar ook een naam die eigenlijk niet bij het huis past. „Een villa staat niet tussen de lan derijen en weilanden. Dit pand is meer een bedrijfsgebouw, een boerderij." Toch respecteert hij de naam die al zo lang gebruikt wordt in de volksmond, evenals de vele au thentieke details in de woning. Zo als de tegelvloer in de lange smalle Rinus Vegt: „In de zomer is het hier zo mooi dat we ons op het Franse platteland wanen." foto Ronald den Dekker gang, de bedstede waarin zijn ad ministratie een plek kreeg en de 'zondagse kamer' die dienst doet als spreekkamer van de psychiatri sche praktijk. Rinus Vegt woont in De Villa met zijn vrouw Sylvia hun 18-jarige zoon Gijs, twee honden, een kat en twee varkens die in een wei landje scharrelen. Ze ontdekten het pand toen ze, tijdens een va kantie in het Bruse Aquadelta, over het eiland fietsten. „Het was te koop en wij zagen het helemaal zitten. Dit deel van Zeeland is zo mooi met zijn ringdorpen en open poldergebied en we wilden heel graag een eigen plek met ruimte om ons heen." Zo verhuisden Sylvia en Rinus Vegt in 1997 met hun twee zonen èn de praktijk naar Dreischor. Ze hebben er geen spijt van. „We zijn inmiddels zeer gehecht aan het huis en deze plek. Het uitzicht is altijd prachtig en in de zomer is het hier zo mooi dat we ons op het Franse platteland wanen." Het stel was tien jaar bezig om de vervallen woning te renoveren. In die tijd verdiepte Rinus zich ook in de geschiedenis van De Villa. „Bij de bouw van het huis werd aan de achterzijde een koetshuis neergezet. Dat werd in de 20'er ja ren vervangen door een zwarte, ge- OOSTKAPELLE - Twee fietspaden in Oostkapelle hebben gisteren een naam gekregen. Het weggetje tus sen de Wijkhuijsweg en Brouwerij straat heet Cranesteynsepad. En van de Zwanenburgseweg naar de Wijkhuijsweg fietst men voortaan over het Swanenburgsepad. De fietspaden hadden nog geen naam, zo ontdekte Ton Langeler, die ermee naar de dorpsraad stap te. Een oproep aan de bevolking leverde vier suggesties op. Een half jaar geleden konden de inwoners van Oostkapelle stemmen. Tijdens die vergadering van de dorpsraad gingen de meeste handen omhoog voor de namen waarmee dorpsge noot Gerrit lobse kwam. TOPCOLLECTIES VOOR JONG EN OUD MODERN EN TOCH BETAALBAAR KORTING BIJ AANKOOP VAN EEN COMPLETE BRIL brillen contactlenzen 0118-412370 www.tilroe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37