wordt fleecetrui terug naar cel Ritthem heeft geen container Hergebruik commentaar Campagne voor energiebesparen krijgt vervolg Ir Scherper zien, ook 's nachts! de kijkkamer dinsdag 1 december 2009 Mesi -- 9-ri #^r4: m 'De kinderen wilden chipszakjes in de zak doen. A/laar die horen er niet in. Dat is aluminium.' Wiima Petkovic, houdt plastic afval apart. De inwoners van Rit them en sommige Vlis- singse wijken moeten de komende maanden in de auto stappen om hun plastic afval kwijt te kunnen. De gemeen te Vlissingen, die vandaag ook met de inzameling van plastic afval be gint, plaatst voorlopig acht contai ners in de hele gemeente. „Jammer dat er geen container in Ritthem is. Wij willen er heel graag één hebben", zegt Paula Wouters van de dorpsraad. „Ik ben zelf fanatiek begonnen met het verzamelen van plastic. Ik spoel het even af en spaar het op in vuilniszakken. Het scheelt de helft in volume aan restafval! Maar om het in te leveren moet je de au to pakken, en dat is natuurlijk weer milieuvervuilend. Boven dien: oudere mensen gaan écht niet naar Oost-Souburg om hun plastic afval weg te gooien. Dat is zonde. Als je mensen wilt stimule ren om het plastic afval in te zame len, dan moet je zorgen dat er een container in de buurt is." Vlissingen plaatst begin volgend jaar nog zeven containers, meldt de gemeente. Maar niet in Rit them. „Ze komen in de buurt van winkelcentra. We hebben de be tonnen bakken, die eerst voor het groene afval gebruikt werden, ge schikt gemaakt voor plastic afval. Zo konden we in elk geval snel meedoen aan de inzameling", zegt een woordvoerster van de gemeen te Vlissingen. „We zijn ons ervan bewust dat er niet genoeg contai ners zijn. Als we horen dat er be hoefte is aan meer containers, dan nemen we die geluiden serieus." De Vlissingse afvalcontainers zor gen voor nog meer ergernis. De Christenunie Vlissingen stelde gis teren schriftelijke vragen aan het college van B W. De fractie be klaagt zich over de kleine openin gen in de afvalcontainers. De ver zamelde plastic flessen moeten daardoor namelijk één voor één weggegooid worden. 'Geen eenvoudige en frisse aangele genheid', vindt de Christenunie. „Er worden nu wel forse barrières opgeworpen om plastic afval te scheiden. Zo wordt het mogelijk een flop." Zeeland is op de goede weg met de inzame ling van plastic afVal. Hulst en Middelburg sloten gisteren aan in de rij van gemeenten die er serieus werk van maken. Dat moet, want het plastic kan prima opnieuw wor den gebruikt. Nu komt het nog te vaak in een verbrandings oven terecht. Dat is slecht voor het milieu. De campagne rond het oranje mannetje lijkt dus goed te wer ken. Maar het kan nog beter. Het succes van dit soort acties hangt sterk af van de afstand tot het inzamelpunt. Die is nog niet overal op orde. Zo gebeurt het dat mensen met hun eerste speciale zakken vol plastic op zoek moeten naar een contai ner. Of weken moeten wachten tot die worden opgehaald. Dit soort aanloopproblemen zijn geen excuus om het plastic toch maar in de vuilnisemmer te gooien. Met nog een beetje meer moeite van overheid én consument wordt de nieuwe route van plastic snel net zo ge woon als die van glas. GOES - Het Nationale Klimaat straatfeest krijgt een vervolg. Het doel ervan is dat bewoners in een straat zo veel mogelijk energie pro beren te sparen. De aanpak van het project was dit jaar erg effec tief. In Zeeland deden driehon derd straten mee. Meedoen aan het Klimaatstraat feest kan tot 31 december. Deelne mers moeten vijf medebewoners werven of samen met een straat een leuke actie verzinnen om geza menlijke energie te besparen. De eerste duizend aanmelders ontvan gen een gratis energiecheckmeter. Als speciale wervingsactie in Zee land geeft de opleiding bouwkun de van de HZ een gratis infrarood- scan weg. In veel huizen lekt ener gie weg. Door een infraroodscan te maken is duidelijk te zien waar maatregelen nodig zijn. Vorig jaar deden in heel Neder land 3287 straten mee. wegens harddrugs, eiste de hofaan- klager een gevangenisstraf van tien maanden waarvan de helft voorwaardelijk. De 25-jarige Ter- neuzenaar, die niet eerder is ver oordeeld, hoorde een werkstraf van 180 uur tegen zich eisen. Hij zou medeverantwoordelijk voor de kwekerij in de Wilheminalaan. De hofaanklager noemde hennep kwekerij gevaarlijk vanwege het ri sico op kortsluiting bij het illegaal aftappen van stroom. „Dat gevaar vind ik minstens zo belangrijk als de schade voor de volksgezond heid", zei de hofaanklager. De geëiste straffen zijn lager dan eer der opgelegd door de rechtbank. De man, die in België een nieuw leven wil beginnen, is in Middel burg veroordeeld tot vijftien maan den cel waarvan vijf voorwaarde lijk. De 32-jarige Terneuzenaar kreeg bij de rechtbank negen maanden cel opgelegd. Uitspraak over twee weken. V^v.-y RENNER VAN HET JAAR Reportage van de verkiezing van de wielrenner van het jaar is te zien op www.pzc.nl/sport STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Nog een maand om lezersfoto van het jaar te maken www.pzc.nl/foto De kinderen van school halen. Ze hebben een plantje meegekregen. Als het dood is, gaat de plantenpot in de zak. Schoonmaak. Flacons mogen in de zak. ►3.00 uur. Nog even in de douche. Fles van douche crème is leeg. Tijdens het middageten gaat de verpakte kaas en vleeswaren op. De cellofaantjes gaan in de zak. Ook het lege boterkuipje en de plastic melkfles en de broodzak. 07.03 uur. Opstaan. Lege tandpasta tube. Medicijn potje leeg. 15.00 uw. Koffietijd. De kunststof koekverpakknimg mag in de zak. Ür Maaltijd. De I knijpfiessen van de sladressingen de ketchup gaan leeg. De bekers van de yoghurt en vla gaan ook in de zak. Bereiding van het avondeten. Zakken van de pasta en rijst in de zak, net als plastic flessen van azijn en olie. Folders vallen in de bus, de omhullende folie mag in de zak. WEL in de zak Plastic flessen (van levens-, schoonmaak- en verzorgingsmiddelen), plastic folie, bekers van etenswaren, tubes van verzorgingsmiddelen, plantenpotten, tassen en zakken, kuipjes, bakjes, potjes en kunststof deksels. Die zijn minder geschikt voor recycling. Opgehaald of zelf brengen? In welke gemeentes wordt het plastic afval opgehaald en waar moet de burger er zelf mee naar een container. i Kapelle Ophalen Noord-Beveland Container Sluis Ophalen Reimerswaal Container Tholen Ophalen Schou wen-Du iveland Container Borsele Container Terneuzen Container I Goes Container - Veere Container Hulst Container Vlissingen Container Middelburg Container 14.00 uur. Op het werk drink je een flesje water leeg. Na het boodschappen doen, kunnen plastic tasjes weg. Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription1 Maak een afspraak voor de speciale ogentest goed zien is fantastisch Segeersstraat 35 - Middelburg - (0118) 674004 - zondag maandag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3