liefst zo veel mogelijk zelf :eeland 19 Acht appartementen erbij aan Van Rijnstraat Sluis wil eventueel als enige 'krimpbijdrage' Sloop in de Nieuwe Bierkaai krijgt begin volgend jaar een vervolg Duivenmelkers schenken geld aan hospice dinsdag 1 december 2009 mmmmmsmmmmmmmmmmsmmmw 'Nu zit bezoek vaak nog op het bed. Straks kunnen de bewoners gasten op een normale manier ontvangen. 'We moeten noteren hoe heet de aardappelen zijn. Als bewoners ziek-worden, kunnen we aantonen dat het daar niet aan lag.' door Martijn de Koning Een kleintje tussen de gro ten, zo kun je De Okker noot in Schoondijke wel noemen. De zorginstelling voor mensen met een verstandelij ke handicap is (ondergebracht in een stichting) helemaal zelfstandig gebleven. Bijzonder, in een tijd met bijna louter grote broers als Tragel en Het Gors. Ans van Rooijen, die in haar een tje de Raad van Bestuur van De Okkernoot vormt, zweert bij die kleinschaligheid. Dat het werkt, blijkt uit de constant bestaande wachtlijst. Het bracht de instelling ertoe uit te breiden. Het huidige hoofdgebouw wordt groter en aan de Rembrandt van Rijnstraat komt een nieuw complex. De plan nen zijn klaar, komend jaar wordt begonnen met de uitvoering. Als het meezit, is de boel over twee jaar klaar. „Mensen wonen hier blijkbaar graag", constateert Van Rooijen nuchter. Ze weet hoe dat komt. „Doordat we zelfstandig zijn, gaat alles via korte lijntjes. Alle mede- werkers kennen alle bewoners en hun ouders, en andersom. Wie belt, krijgt geen keuzemenu. En als een bewoner iets vraagt, hoeft dat niet eerst in een bespreking ge regeld te worden. Ze stappen zo mijn kamer binnen. Ouders trou wens ook. Die hoeven niet eerst een formulier in te vullen." Ook het contact met het dorp is prima. De Okkernoot zit al bijna 35 jaar in Schoondijke; eerst in een gebouw aan de rotonde en sinds 1995 op de huidige locatie. „We ho ren er gewoon bij. Er is nog nooit een buurtfeest geweest zonder dat we uitgenodigd werden." Het lokale bedrijfsleven spint ook garen bij het bestaan van de instel- moeten het nu nog doen met één kamer, waar ze zowel wonen als slapen. Straks heeft iedereen de be schikking over een tweekamer appartement. Van Rooijen: „We hebben een complex aan de Rus- schevlietstraat, vlakbij ons hoofdge bouw, waar acht mensen al zo wo nen. Daar zijn de andere bewoners best jaloers op, en potentiële nieu we bewoners willen allemaal daar heen. Maar er wonen daar alleen maar jongeren, en die zitten hier waarschijnlijk nog wel een poosje. We kunnen er dus bijna niet om heen om dit straks iedereen aan te bieden." 'Alle medewerkers kennen alle bewoners en hun ouders. Wie beltkrijgt geen keuzemenu.' ling. Van Rooijen: „Het gaat toch om enkele tientallen mensen die zo mogelijk alle boodschappen op het dorp doen. En we zijn een goe de werkgever voor Schoondijke. We hebben 45 mensen in dienst." De uitbreiding van De Okker noot gaat gepaard met een vergroting van het comfort. De be woners van het hoofdgebouw Dat is eigenlijk ook een kwestie van logica, vindt Van Rooijen. „Veel mensen wonen hier bijna hun hele leven, vaak tientallen ja ren. Dan lijkt het me normaal dat ze verlangen naar een beetje ruim te. Nu zit bezoek vaak nog op een rijtje op het bed. Straks kunnen de bewoners gasten op een normale manier ontvangen." Overigens behouden alle gebou wen een gemeenschapsruimte, waar de bewoners elkaar kunnen ontmoeten. Van Rooijen mag dan een lijst voordelen opnoemen van de kleinschaligheid, nadelen zijn er ook, erkent ze. „We lopen steeds vaker op tegen de problemen die regelgeving met zich meebrengt." Medewerkers brengen steeds meer tijd door achter hun bureau om lijsten bij te houden. „Een gevolg van onze claimcultuur", meent Van Rooijen. „Zo moeten we note ren hoe heet de aardappelen zijn die we onze bewoners voorzetten. Als ze dan ziek worden, kunnen we aantonen dat het niet aan de aardappelen lag." Onzinnig, vindt ze. „Ik wil me best verantwoor den, maar dit kost onnodig veel tijd, geld en energie. We hebben er speciaal iemand voor in dienst moeten nemen." De Okkernoot probeert de veel heid aan werk ook op te lossen door samen te werken met grote collega-organisaties. „We kopen ad ministratie in bij Het Gors en dag besteding bij Tragel. Samenwerken doen we als het echt iets toevoegt. De rest doen we lekker zelf." Na de ver- en nieuwbouw heeft De Okkernoot in tern plaats voor zo'n veer tig bewoners. Dat zijn er acht meer dan nu. Daarnaast wordt thuishulp geboden aan mensen die zelfstandig wonen. In het nieuwe complex aan de Rembrandt van Rijnstraat, op de plek van de voormalige gemeente werkplaats, komen acht apparte menten. Het gebouw telt straks twee blokken van vier woningen. Het huidige gebouw aan de Prins Bernhardstraat krijgt er een stuk bij. Dat deel verbindt de huidige twee blokken. Het hele complex wordt aangepakt, zodat straks ie dereen een eigen woonkamer, slaapkamer en badkamer heeft. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen betaalt de nieuw- en verbouw, V+G Architecten tekent voor het ontwerp. Tekening van het nieuwe gebouw aan de Rembrandt van Rijnstraat. Er komen acht appartementen in. door Harold de Puysseleijr HULST - De sloopwerkzaamheden in het gebied rond de Bierkaai straat in de binnenstad van Hulst krijgen begin volgend jaar een ver volg. Dan verdwijnt Rijwiel- en Bromfietshandel Bogaert aan de Dubbele Poort 1 en 3; Ook de twee panden in de Over- damstraat, die nu nog even van de slopersbal gespaard blijven, gaan dan tegen de vlakte. De gemeente Hulst heeft met de eigenaar van Overdamstraat 14 en 16 en de huur der van één van die panden over eenstemming bereikt. Met die transacties is voor de gemeente een bedrag van 340.000 euro ge moeid. Voordat de gemeente deze over eenkomsten definitief kan aan gaan, moet de gemeenteraad er zijn zegje over doen. De leden van de raadscommissie Middelen bui gen zich er donderdag over. Nadat in 2007 de eerste gebouwen op de hoek met de Dubbele Poort werden gesloopt, werd op 10 no vember dit jaar gestart met de sloop van bijna alle andere gebou wen tussen de Bierkaaistraat en de Overdamstraat. Die klus wordt ui terlijk vrijdag afgerond. Het enige pand dat uiteindelijk wordt behou den in het gebied is café De Meer paal op de hoek met de Vismarkt. De gesloopte panden maken ruim te voor de aanleg van een gracht tussen de Keldermanspoort en de Vismarkt en voor nieuwe winkel panden. door Martijn de Koning SLUIS - Als Zeeuws-Vlaanderen geen geld krijgt van het Rijk om de bevolkingskrimp aan te pak ken, moet de landelijke overheid de cijfers van de gemeente Sluis apart bekijken. Dan zal blijken dat West-Zeeuws- Vlaanderen zo'n bijdrage wel dege lijk hard nodig heeft. Dat is de strekking van een brief die burge meester en wethouders van de ge meente Sluis hebben gestuurd aan de vaste Kamercommissie Binnen landse Zaken en minister Eber- hard van der Laan. Het Rijk wil voorlopig geen 'krimpbijdrage' geven aan de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, maar wel aan delen van Limburg en Groningen. Daar zou de proble matiek groter zijn. De cijfers die het Rijk daarbij gebruikt, worden in Zeeland betwist. Mocht het Rijk toch aan die getallen vasthou den, dan moet ze die van Sluis maar apart interpreteren, vindt het college. B en W wijzen erop dat er, ook in de door het Rijk ge hanteerde cijfers, in Sluis als enige sprake is van zowel een huishou dens- als een bevolkingsdaling. Het gemeentebestuur vraagt daar om alsnog om een bijdrage voor de bestrijding daarvan. TERNEUZEN - Tijdens de jaarlijkse duivenmanifestatie van de Afde ling Zeeland 96 zijn niet alleen de kampioenen gehuldigd, maar heb ben de duivenliefhebbers ook een bedrag van 10.500 euro aan goede doelen geschonken. De Vrienden van I-iospice Zeeuws-Vlaanderen kregen 1500 euro, evenals de Berg- muzikanten uit Goes. Het CNV- kamp in Renesse ontving 7500 eu ro. De duivenliefhebbers stellen ie dere twee jaar een flink bedrag be schikbaar, dat bijeen wordt ge bracht door de verkoop van eigen duiven. Dit jaar vond de verkoop in Sluiskil en in Arnemuiden plaats. De opbrengt gaat volledig naar de goede doelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21