121 cultuur 'Ik ben een vuurbal op toneel' Vloeiende vormen in beeld Ineke Otte N S T OP ZOEK NAAR NEMO THEATERCONCERT Amanda Strydom met 'Kerse teen die donker' agenda buiten vanaf 5 december verkrijgbaar dinsdag 1 december 2009 I Amanda Strydom treedt vanavond op in Theater De Mythe in Goes. Zij voert zin gend haar strijd tegen on recht en voor een betere toe komst voor Zuid-Afrika. door Marius Roeting In 2004 kwam de Zuid-Afri kaanse Amanda Strydom voor het eerst naar Neder land voor een bescheiden tournee met Stef Bos. In eigen land is ze een grootheid, hier was zij volkomen onbekend. Daar begint echter verandering in v te komen. In geen tijd heeft Aman da Strydom de harten van het Ne derlandse theaterpubliek veroverd. Zij doet dat met liedjes uit het hart in het hart gezongen, ge bracht met passie en overtuiging en vanuit een grote bezorgdheid. Vanavond in theater De Mythe in Goes zal Amanda Strydom met haar strijd tegen onrecht en voor een betere toekomst van haar Zuid - Afrika ongetwijfeld ook het Zeeuwse publiek aan haar voeten krijgen. Al dertig jaar staat Aman da Strydom op de planken. Eerst als actrice, nu als zangeres. Ze be gon vrij laat met het schrijven van eigen liederen. De lofuitingen zijn inmiddels niet meer te tellen. De Zuid -Afrikaanse Jacques Brei wordt ze wel genoemd. „Ik ben erg blij met dat compli ment. Net als Brei doe ik niets half Ik ga er vol voor. De passie en overtuiging, het expressieve. Ik ben een vuurbal op het toneel, al zijn een aantal liedjes ook intro vert. Ik wil een gevoel, een lach en een traan overbrengen, mensen la- ten nadenken, iets brengen dat hen raakt." De muziek is een raamwerk voor de teksten van Strydom. Ze com poneert beide, maar kan geen en kele noot lezen of schrijven. „Ik zing de tekst die ik in mijn hoofd heb en mijn muzikale leider Jani- ne Neethling vertaalt dat in mu ziek. Soms is het rock, soms wat jazzy, dan weer een ballade of met inheemse ritmen. De Afrikaanse muziek is een regenboog aan stij len, verkregen door zoveel culture le achtergronden. Ze is melancho liek, maar tevens vrolijk." Haar prachtige, warme diepe, maar krachtige stem leent ze niet voor niemendalletjes. Strydom zingt over misstanden, haar liede ren zijn geëngageerd. Dat doet ze in het Afrikaans, de taal van de blanken. Ze maakt geen keuze tus sen blank of zwart, wel tussen rijk en arm en kiest voor die laatste ca tegorie. Even gepassioneerd als ze in haar liederen zingt, vertelt ze over het hoe en waarom. „Ik maak me zorgen over mijn land, mijn mensen. Dat deed ik al tijdens de apartheid. Toen Mandela vrij kwam was er even vreugde en hoop. Er werden veel belaften ge daan, maar sinds 1994 is er nauwe lijks iets gebeurd. De corruptie is een gezwel, de rijken worden rij ker en de armen steeds armen. Ook de blanken zijn hun werk kwijtgeraakt aan zogenaamde poli tiek correcte burgers. We hebben geen goede ziekenhuizen. Elektrici teit is een probleem. Gemeenten zijn een puinhoop. Zuid Afrika is als een gewond dier dat moet gene zen en weer opstaan. De opvoe ding voor onze kinderen is heel be langrijk." In Nederland zijn twee cd's ver krijgbaar: Briewe uit de suide en Kerse teen die donker. Op beide zingt Strydom een lied van de Zuid Afrikaanse zanger-compo nist- journalist Ralf Rabie, alias Jo hannes Kerkorrel. „Hij heeft de Afrikaanse muziek op zijn kop ge zet. Hij is met een protestbewe ging op de universiteiten gestart die later niet alleen door jongeren, maar zelfs door ouderen gedragen werd. Hij werd verbannen, zijn concerten werden verboden en ge boycot. Hij was een goede en loya le vriend. Met Stef Bos en Johan nes Kerkorrel vormen we zowat de drie Musketiers binnen de Afri kaanse muziek." Q Dinsdag 1 november, 'Kerse teen die donker', Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD 's-Gravenpolder De Hobby Computer Club (HCC) regio Zeeland komt bijeen voor haar maande lijkse clubavond. Info: www.hcczeeland.nl Dorpshuis Ons Dorpsleven, 20.00 uur. Kamperland Wisselende 3D voorstellingen om 16.00 uur. Zeeuws Planetarium, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplaneta- rium.nl Middelburg Filmcollege over de Amerikaanse regis seur P.T. Anderson. Het college wordt ver zorgd door filmrecensent/docent Jan Sal- den. Aansluitend wordt de film Magnolia (1999) vertoond. Entree 5 euro. Zeeuwse Bibliotheek, aula, 19.30 uur. PODIUM Terneuzen St. Prometheus presenteert: Herman Brusselmans. Deze voorstelling is uitver kocht. Porgy Bess, 20.15 uur. Goes Zangeres Amanda Strydom uit Zuid-Afri ka brengt haar programma Kerse Teen Die Donker. Theater De Mythe, 20.00 uur. Middelburg Frits Barend, Marga van Praag, Nelli Coo- man en anderen brengen ontroerende, verrassende en humoristische verhalen over de dood in De Afscheidsmonologen. Stadsschouwburg, 20.00 uur.. O voor complete filmagenda zie on ze website PRIJSVRAAG Bekijk op www.pzc.nl/cultuur de opgave in de prijsvraag over de Hans Warren-expositie. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Alle uitgaangstips op een rij op www.pzc.nl/uit S Wm m Sober, strak en stijlvol, maar ook vloeiend en golvend, al dus omschreef eeirvan de in zenders het beeld Beweging van Ineke Otte in de opgave van twee weken geleden. Dit beeld staat sinds 2003 op het terrein van Emergis in Goes. De opgave bleek niet zo eenvou dig, maar leverde toch een aantal goede inzendingen op. Op de foto hiernaast de nieuwe opgave. De vragen luiden: Waar is dit kunstwerk te zien en wie heeft het gemaakt? Stuur uw ant woord, maar ook graag uw me ning, verhalen en foto's van het betreffende werk vóór zaterdag 12 december naar kunst@pzc.nl of Postbus 91, 4330 Middelburg. Onder de inzenders wordt een halfjaarabonnement op de Kunstuitleen verloot. De winnaar van de vorige keer is Onno Sinke uit Zierikzee. zie ook www.pzc.nl/kunstbuiten. Zangeres Amanda Strydom brengt haar repertoire met passie en overtuiging en vanuit een grote bezorgdheid over de huidige situatie in haar land. foto Jaap Reedijk TSlfsMEp PIXAR knip de bon uit de zaterdagkrant!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12