ii spectrum NFO Zaterdag 28 november 2009 Met welke sneeuw kun je het makkelijkste sneeuwballen maken? a) Papsneeuw b) Sneeuw die kraakt als je er op loopt c) Stuifsneeuw Je laat een stinkscheet in een leeg jampotje en sluit het potje meteen af met het deksel. Ruik je hem nog wanneer je een half uur later het deksel er afschroeft? a) Nee, een half uur lukt nooit b) Ja, maar hij ruikt wel anders dan wanneer je hem niet opsluit c) Ja, altijd Hoe spant een spin een draad tussen twee bomen die een stukje uit elkaar staan? a) Hij loopt via de grond met de draad van de ene naar de andere boom en trekt de draad strak b) Hij schommelt aan de draad naar de andere boom c) Hij wacht op een windvlaag en laat de draad vastwaaien aan de andere boom Waarom werkt het touchscreen van sommige telefoons wel met je vinger, maar niet met een pennetje? a) Een pennetje is niet warm genoeg b) Een pennetje drukt niet hard genoeg c) Een pennetje haalt niet genoeg elektriciteit van het scherm af llsjlll Hoe weet een pijnstiller waar je pijn hebt? a) De pijnplek geeft een signaal en daar komt de pijnstiller op af b) Dat weet de pijnstiller niet, je voelt overal minder pijn c) De pijnplek trekt meer bloed aan, dus komt daar een groot deel van de pijnstiller terecht Hoe kun je met tegenwind zeilen? a) Door te zigzaggen b) Door achteruit te zeilen c) Door je zeilen zo klein mogelijk te maken Is het eten van je eigen snot ongezond? a) Ja, want snot zit vol vuil en bacteriën b) Ja, je krijgt er keelpijn van c) Nee, want iedereen eet elke dag snot fjgj^l Hoe glij je het snelst van een glijbaan naar beneden? a) Op een stuk karton b) Op een fleece deken c) Op een rubbermatje Je hebt twee glazen met evenveel water. In één glas voeg je een scheutje zeepsop toe. Waarom hebben raketten altijd zo'n scherpe neus? a) Omdat ze daarmee de bliksem in de wolken kunnen afleiden b) Omdat ze dan sneller en stabieler kunnen vliegen c) Omdat ze dan makkelijker door de wolken schieten Wanneer is een ei het zwaarst? Hoe voorkomt een vogel dat zijn pootjes bij felle kou bevriezen? Hoe verdun je gesmolten melkchocolade voor in de chocoladefontein Zomaar wat vragen uit de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR van vorig jaar. Weet je zo de antwoorden? Doe dan mee en win een reis met je ouders/verzorgers en je broertjes en zusjes naar een pretpark in de Europese Unie. De vragen vind je hiernaast. Wat moet je doen? Maak de quiz op internet op www.nwo.nl/quiz Zorg dat je antwoorden uiterlijk maandag 14 december binnen zijn! En dan maar wachten tot zondag 20 december. Want dan zendt de VPRO om 17.15 uur de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR uit op Nederland 3. Vier schoolklassen (groep 8) strijden dan om de titel Knapste Klas van Nederland. Maar misschien is jouw klas nog knapper! Of ben je in je eentje slimmer dan de rest! Wie kan er meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR is bestemd voor kinderen die op de basisschool zitten. Ais je wint en in Nederland of België woont, mag je in 2010 met je ouders/verzorgers en broertjes en zusjes een weekend op ontdekkingsreis naar: Een pretpark in de Europese Unie (1ste prijs) Een pretpark in de Benelux naar keuze (2de prijs) Een pretpark in Nederland (3de prijs) De beste basisschoolklas wint een reis met de hele klas in 2010 naar een pretpark in Nederland. Je moet kiezen tussen óf zelf meedoen, óf met je schoolklas. Lukt het je niet om op 20 december naar Nederland 3 te kijken, geen nood. De antwoorden staan na de uitzending ook op Teletekst en in de VPRO-gids. Een uitgebreide uitleg kun je vanaf 22 december vinden op de site van NWO (www.nwo.nl/qulz). Je kunt de antwoorden ook schriftelijk opvragen bij NWO, afdeling Voorlichting Communicatie, postbus 93138, 2509 AC Den Haag, e-mail quiz@nwo.nl. (Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespondeerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname.uitgesloten. Inzenders kunnen of persoonlijk of klassikaal meedoen en kunnen dus hooguit aan één inzending deelnemen. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen qelden vanuit Nederland of Belqië in het jaar 2010.) Veel plezier en veel succes! In welk glas kun je de meeste knikkers stoppen, zonder dat het overstroomt? a) In beide glazen evenveel b) In het glas met zeepsop gaan er meer c) In het glas met zeepsop gaan er minder Nederlandse Organisatie voorwetenschappelijk Onderzoek -■ i Raket (vraag 10) foto's anp/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 97