spectrum 10 NWO deNATIONALE WETENSCHAPSQUIZ Bpfifl Wat gebeurt er als je op de maan een ballon opblaast en loslaat? Zaterdag 28 november 2009 ipjjlll Kan een operazangeres met haar gezang haar eigen gehoor beschadigen? a) Nee, haar stemgeluid bereikt haar binnenoor vooral via het bot b) Ja, als ze vaak en lang uit volle borst zingt c) Nee, er is een reflex die ervoor zorgt dat ze haar eigen herrie aankan MBa Er ligt een olietanker in een bak water. Wat gebeurt er met het waterniveau als de tanker olie lekt? a) Het waterniveau stijgt b) Het waterniveau daalt c) Het waterniveau blijft gelijk &HI Wat gebeurt er met de golven op zee als je het zeewater vervangt door een vloeistof die per liter twee keer zo zwaar is? a) De golven gaan trager bewegen b) De golven gaan sneller bewegen c) Er verandert niets a) Hij loopt sneller leeg en vliegt sneller weg dan op aarde b) Hij loopt langzaam leeg en zakt naar beneden c) Hij loopt niet leeg en blijft zweven waar je hem hebt losgelaten pmi Hoe lang duurt het ongeveer voordat een geheim dat eens per uur alleen door de laatste ingewijden wordt doorverteld aan drie nieuwe personen de wereld rond is? a) Een dag b) Een weekend c) Een week Voor welke schaarse grondstof bleek melk in de Tweede Wereldoorlog een alternatief te bieden? a) Smeerolie b) Wol c) Cement Welk wapen had een neanderthaler meestal bij zich? a) Een speer b) Een knots c) Pijl en boog -(2009 zestiende editie/ l«Mil Wat gebeurt er met het gewicht van een usb-stick als je er bestanden op zet? a) Het gewicht van de stick neemt een klein beetje toe b) Het gewicht van de stick neemt een klein beetje af c) Het gewicht van de stick blijft exact gelijk CflH 's het doen van push-ups voor lange en korte mensen even moeilijk? a) Nee, voor lange mensen is het makkelijker b) Nee, voor korte mensen is het makkelijker c) Hoe moeilijk push-ups zijn hangt van je lichaamsbouw af, niet van je lengte BPB Hoe spant een spin een draad tussen twee bomen die een stukje uit elkaar staan? a) Hij loopt via de grond met de draad van de ene naar de andere boom en trekt de draad strak b) Hij schommelt aan de draad naar de andere boom c) Hij wacht op een windvlaag en laat de draad vastwaaien aan de andere boom UW Je metselt nieuwe stenen in een bestaande muur van je huis, maar ze zijn iets donkerder dan de oude stenen. Wat kun je het beste doen? a) De nieuwe steenlaag voegen met wit voegsel b) De nieuwe steenlaag voegen met zwart voegsel c) De nieuwe steenlaag bespuiten met een zoutoplossing Wat gebeurt er als de mond van een stofzuiger wordt afgesloten? a) De motor in de stofzuiger wordt zwaarder belast b) De motor in de stofzuiger wordt even zwaar belast c) De motor in de stofzuiger wordt minder zwaar belast u£J| Hoe zorgt het gif van de Australische tijgerslang ervoor dat je uit veel van je lichaamsopeningen gaat bloeden? a) Je bloed gaat stollen b) Je maakt extra bloedplasma aan c) Je bloedplaatjes worden afgebroken w*mi wanneer is je verwachte winst bij de Staatsloterij het grootst? a) Als je een heel lot koopt b) Als je twee hele loten koopt met verschillend eindcijfer c) Als je een straat koopt (10 hele loten met verschillend eindcijfer) Waar droogt secondelijm het snelst? a) Onder een föhn b) Boven een stoomapparaat c) Voor een airconditioner December komt er aan en dus is het tijd om uw hersenen te pijnigen op de tergende vragen van de Nationale Wetenschapsquiz. Dit jaar hoeft u echter niet onvoorbereid aan de slag. U kunt voor enkele vragen al voorkennis opdoen in de voorrondes van de quiz genaamd 'Het Voorspel', uitgezonden op zondagavond 29 november, 6, 13 en 20 december om 19.15 uur op Nederland 2 worden uitgezonden. Heeft u de hints en informatie uit Het Voorspel begrepen? Ontdek het door uw antwoorden op 15 quizvragen in te zenden via internet, www.nwo.nl/quiz De grote finale, de Nationale Wetenschapsquiz 2009, wordt op 27 december 2009 uitgezonden om 21.00 uur op Nederland 2 De quiz wordt gepresenteerd door Lottie Hellingman, bijgestaan door Rob van Hattum. Vier vertegenwoordigers uit de wereld van de kunsten nemen het op tegen vier wetenschappers. De kandidaten in dé teievisieuitzending krijgen negentig minuten om zoveel mogelijke goede antwoorden te geven. U kunt er thuis,.tot en met 21 december over doen om mei behulp van uw knappe familie, uw naslagwerken, de kennis uit Het Voorspel, uw vrienden of het internet de quiz te kraken en een reis te winnen. Individueel of met een schoolklas Inzenders kunnen individueel of met een schoolklas meedoen. De individuele inzenders dingen dit keer mee naar ontdekkingsreizen voor twee personen naar: Appel (Gelderland), Peer (België) of Coconut Grove (VS). Schoolklassen maken kans op een schoolreis naar Appel. Hoe doet mee Ga naar www.nwo.nl/quiz en vul daar de juiste antwoorden in. Zorg dat de antwoorden uiterlijk op maandag 21 december om 12.00 uur binnen zijn! Uitslag en Uitzending De Nationale Wetenschapsquiz is een samenwerking van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en VPRO. Kijk voor de antwoorden naar de Nationale Wetenschapsquiz 2009 op 27 december om 21.00 uur op Nederland 2. Dan worden nevenstaande vragen behandeld en wordt duidelijk welke inzenders hebben gewonnen. De uitslag is na afloop ook op Teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Een uitgebreide toelichting staat vanaf 28 december op de internetsites van NWO www.nwo.nl/quizDe uitslag is op papier aan te vragen via e-mail: quiz@nwo.nl of per post: NWO, afdeling Voorlichting en Communicatie, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag. (Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespondeerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. Inzenders kunnen of persoonlijk of klassikaal meedoen en kunnen dus hooguit aan één inzending deelnemen. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gelden vanuit Nederland of België in het jaar 2010.) En heeft u nog een prangende vraag, die het waard is om volgend jaar in de quiz behandeld te worden? Mail deze dan naar quiz@nwo.nl. Veel plezier en veel succes! Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 96