9 spectrum 'Ben jij degene die mijn ouders heeft vermoord?' 'Het is ze niet gelukt ons uit te roeien' T -F Zaterdag 28 november 2009 "grote naziproces Zwerftocht Demjanjuk eindigt in München se parlement dat moord en medeplichtig heid aan moord niet konden verjaren. De zaak-Demjanjuk is met die tegen de tot Duitser genaturaliseerde Nederlander Heinrich Boere in Aken, een van de laatste naziprocessen in Duitsland. Alleen al van wege het uitsterven van daders en slachtof fers is de kans op meer processen steeds kleiner geworden, ook al lopen er nog tien tallen onderzoeken. „Sinds de oorlog is er geen jaar voorbijgegaan dat justitie geen nieuwe onderzoeken instelde naar nazimis daden", zegt historica Raim. „Het proces tegen Demjanjuk is de mogelijkheid voor slachtoffers hun onmetelijke leed in herin nering te brengen." Sinds halverwege de jaren zestig wilden steeds meer Duitsers een streep onder het verleden zetten. In 1975 vond nog maar één op de vier Duitsers dat nazimisdaden strafrechtelijk vervolgd moesten worden. Maar de laatste jaren is het maatschappe lijk klimaat ingrijpend veranderd. „Het pu bliekelijk gedenken is tot een nationaal project geworden", aldus Raim. Tot in de kleinste plaatsen wordt tegen woordig aan de naziterreur herinnerd, bij voorbeeld met Stolpersteine, koperen naamplaatjes in de stoep voor het huis waarvan de joodse bewoners zijn wegge voerd. „De juridische vervolging van nazi- misdadigers heeft aan deze mentaliteitsver andering bij de Duitsers een niet te onder schatten bijdrage geleverd", meent Raim. De in Oekraïne (destijds Sovjet-Unie) ge boren Iwan 'John' Demjanjuk stond in 1987 en 1988 al voor de rechter in Israël, omdat gedacht werd dat hij de beruchte bewaker 'Iwan de Verschrikkelijke' uit het kamp Treblinka was. Nadat ooggetuigen hem hadden 'herkend' werd hij ter dood veroordeeld. Toen hij echter toch iemand anders bleek te zijn, werd hij in hoger be roep vrijgesproken. In 1993 keerde hij terug naar de Verenigde Staten, waarheen hij begin jaren vijftig was geëmigreerd onder verzwijging van zijn verleden. De rechters in Tel Aviv wis ten dat Demjanjuk bewaker in Sobibor was geweest, maar konden hem niet ver oordelen omdat Sobibor niet in het Israëli sche uitleveringsverzoek aan de Verenigde Staten stond genoemd. Nadat de krijgsgevangene Demjanjuk in 1941 wordt inge lijfd bij het Duitse leger, krijgt hij in kamp Trawniki, in Oost-Polen, met duizenden andere Oekraïeners, Letten en Litouwers, een op leiding tot bewaker. Halverwege 1942 komt hij in dienst van de SS. Als bewijs daarvan geldt een identiteitskaart met de naam van Demjanjuk en het unieke num mer 1393. Eind maart 1943 komt hij aan in kamp Sobibor, waar hij tot eind september zal blijven. Zijn naam en nummer staan op een lijst van bewakers die in het Russi sche KGB-archief is gevonden. Ook is er de getuigenverklaring van een in 1985 over leden Oekraïense medebewaker die in 1949 en in 1979 verklaarde hoe hij zag dat Demjanjuk Joden de gaskamers indreef in Sobibor. Demjanjuk was slechts een ondergeschik te, maar hij was wel een 'Trawniki', zoals de beruchte helpers werden genoemd. Tra wniki bewaakten de in- en uitgangen, pa trouilleerden in en om het kamp, beman den wachttorens en voorkwamen dat men sen vluchtten. Ze joegen met geweld de ontklede Joden naar de gaskamers. Demjanjuk speelde dus waarschijnlijk een actieve rol bij het moorden. Robert Co- hen: „Je kunt wel zeggen dat hij een kleine vis is, maar ik weet wat een vernietigings kamp is. Juist de kleine vissen hebben de meeste mensen vermoord." Omdat Sobibor uitsluitend een vernieti gingskamp was, heeft Demjanjuk automa tisch meegeholpen bij het vermoorden van Joden, ook al heeft hij misschien niet aantoonbaar zelf mensen omgebracht, re deneren de aanklagers. Historicus Steinbach: „Wat we hebben over Demjanjuk, zijn documenten. We we ten waar hij was en wat daar gebeurde. Dat is juridisch heel lastig, want rechters vragen altijd: wat heeft u gedaan op de plek waar u was? Niet: waar was u?" Maar medeaanklager Paul Hellmann (74) uit Rotterdam geeft niet om juridische fi nesses: „Alles wat 66 jaar na dato nog kan worden gedaan om boven water te halen wat in Sobibor is gebeurd en om recht te spreken, hoe krakkemikkig ook, is meege nomen." Hellmann verloor zijn vader in het kamp in de tijd dat Demjanjuk daar was. „We willen duidelijk maken wat daar heeft plaatsgevonden, want een heleboel mensen ontkennen het gewoon. Dat is het ergste wat ons kon overkomen." De straf die Demjanjuk'eventueel krijgt, is in dat licht 'volkomen onbelangrijk', zegt Hellmann. Als hij al gestraft wordt, want dat is lang niet zeker. Mocht Demjanjuk worden vrijgesproken, dan zou dat 'ftmest' zijn, meent Steinbach. „Dat zou betekenen dat over de historische feiten niets getuigd wordt. Het zou ook betekenen dat ons rechtssysteem alleen daders kan veroorde len als hun individuele verantwoordelijk heid onomstotelijk kan worden bewezen." Hoe dan ook, het ziet er naar uit dat Demjanjuk zijn laatste dagen in Duitsland moet slijten. De ex-Oekraïener heeft, sinds hij werd uitgeleverd door de Verenigde Staten, geen paspoort meer. reageren? spectrum@wegener.nl Jan Goedel. „Ik zet alles opzij om naar München te gaan", zegt Jan Goedel. Hij verloor in de Tweede Wereldoorlog zijn vader en moeder en ze- foto ANP ker dertig fa milieleden in een week tijd, in het vernietigings kamp Sobibor. Goedel neemt als een van de zeventien Nederlandse nabestaanden in Duitsland deel aan het proces tegen John Demjan juk. „Als Demjanjuk wordt veroor deeld, zal voor mij alles een plaats je krijgen. Ik wil hem zelf zien. Ik wil hem nu onder ogen komen", vertelt de nabestaande standvastig. „Ben jij degene die mijn ouders heeft vermoord? Laat de rechter maar bepalen welke rol jij hierin hebt gespeeld. Ik heb nu het gevoel dat er eindelijk een stuk gerechtig heid zal plaatsvinden. Dat is heel belangrijk." Jan Goedel zelf kon met zijn twee broers aan Sobibor ontsnappen. Hij woonde met zijn ouders en een groot deel van zijn familie in de joodse wijk in Amsterdam. Toen de Duitsers razzia's hielden, lieten zijn ouders hun drie zoons, Jan was 3,5 jaar, zijn jongere broertjes 1 jaar en 6 weken, met hulp van de studentenondergrondse bij onbe kende mensen onderduiken. Rob Wurms (66) heeft zijn zusjes nooit gekend. Hij weet maar weinig van hen. Een van hen was doof en ging naar een doven- Rob Wurms. foto ANP school. Ze zijn 13 en 15 jaar oud geworden. De nazi's heb ben hen op 2 april 1943 vermoord in vernietigingskamp Sobibor. Wurms is medeaanklager in het proces tegen John Demjanjuk. „Ik heb de kans gekregen te overleven, een leven op te bouwen, met een gezin, kinderen, kleinkinderen. Ik móét wat doen." Zelfheeft Wurms de oorlog niet be wust meegemaakt Hij werd in 1943 geboren in een joodse familie. Toen hij 2 maanden oud was, brach ten zijn ouders hem onder bij een gereformeerd gezin. Drie andere broers doken elders onder en over leefden de oorlog ook. Pas in de ja ren tachtig kwam hij erachter wat er precies met zijn zusjes is ge beurd. Wurms weet nog niet wat hij tij dens het proces precies gaat doen. Maar in principe is zijn aanwezig heid en die van de andere nabe staanden al genoeg. „Dan zullen mensen weten dat er overlevenden zijn. Dat het ze niet is gelukt ons uit te roeien." Jeruzalem infographic CRW bron: j. houwink ten cate /bbc die zeit afp 1942: Krijgsgevangene Duitse troepen op de Krim Gerekruteerd door SS in kamp Rivne (Oekraïne) "O 1952: Oversteek naar New York. Automonteur bij Ford in Cleveland (Ohio). In 1958 Amerikaans staatsburger. Q 1986: Uitlevering aan Israël, proces in Jeruzalem wegens vermeende oorlogsmisdaden in vernietigings kamp Treblinka (Polen) o Iwan (John) Demjanjuk, geboren op 3 april 1920 in Dubovi Macharintsi (Oekraïne) 1940: Maart 1943: ienst Kampbewaker in Sobibor Oktober 1943: Kampbewaker in Flossenbürg l_ 1945: Na de oorlog in vluchtelingenkamp in Zuid-Duitsland, huwelijk met Oekraïnse Vera 1977: -J Demjanjuk voor het eerst verdacht van oorlogsmisdaden in Polen :l|l l@l 1993: A Vrijspraak, terugkeer naar Cleveland I l -l l I I I I I I l^| 2009: jQ Uitlevering aan Duitsland, proces in München wegens oorlogsmisdaden in Sobibor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95