John Demjanjuk: Duitslands laatste spectrum 8 V ÉRk- Vaarwel My Shanti A Zaterdag 28 november 2009 cf My Shanti heeft het ruime sop gekozen en keert helaas niet weer. Heel wat keren heb ik in de jachthaven van Herz- liya haar sierlijke vormen bewonderd. Een goed geproportioneerd Zeeuws meisje, gebouwd door Amels in Vlissin- gen en varend onder de vlag van de Kaai maneilanden. Eigenlijk lag ze niet echt in de haven, maar net erbuiten. Met haar lengte van 64,5 meter, van boeg tot helikopterdek, paste ze er niet in. Soms verdween ze voor een paar weken uit de Israëlische wateren, om er steeds weer terug te ke ren. Maar in september zong Shari Arison, de rijkste vrouw van Israël, het laatste cou plet van haar matrozenlied. Op de boten- beurs van Monaco verkocht ze My Shanti voor het niet onaardige bedrag van 103 miljoen dollar. „Een jacht is niets voor mij. Ik geniet er niet van", ver telde ze een journalist Die Shari! Het is waar dat de kre dietcrisis niet geheel is voorbijge gaan aan Bank Hapoalim, een van de bedrijven waarin ze een meer derheidsbelang bezit. Maar ze is daar persoonlijk echt niet veel ar mer van geworden. Haar vader Ted verdiende het familiekapitaal als oprichter en eigenaar van Carnival Cruise Lines in Miami. Zijn dochter staat op nummer vijftien in de top honderd van invloedrijkste perso nen in de Israëlische economie. Maar eerlijk gezegd, is ze een moei lijk plaatsbaar fenomeen. Van haar hand verscheen eerder dit jaar het boek: 'Geboorte: Als het geestelijke en het materiële samenkomen'. Dat klinkt nogal new age, en inder daad: Shari Arison droomt dromen, ziet visioenen en hoort stemmen. My Shanti lag voor anker voor de Turkse kust toen Shari een voorschouw kreeg van de grote tsunami. „Ik wist min of meer waar het zou gebeuren, in het Verre Oosten. En dat er een grote golf zou zijn. Ik wist ook dat er duizenden mensen zouden sterven", zei ze deze zo mer in een interview. Een handig talent voor iemand in de financiële wereld. In derdaad, de kredietcrisis is Shari ook in een visioen verschenen. Helaas wat aan de late kant, zodat Bank Hapoalim toch honderden miljoen verloor. Een dagbladcartoonist beeldde Arison on langs af op een vergadering van de bank- leiding. Aan de bestuurstafel zaten ver der alleen marsmannetjes. Wie wil er za ken doen met een bank waarvan de be langrijkste aandeelhouder naar buiten aardse stemmen luistert? Daar is een opi niepeiling over gehouden, zoals over al les en iedereen in dit land. Van de respondenten antwoordde 17 pro cent met een resoluut 'neen'. Ik hoor daar niet bij, ook al bankier ik bij Hapoa lim. In de eerste plaats is al bewezen dat ze op Mars meer verstand van financiële zaken hebben dan op Wall Street. Boven dien staat er bijna niets op mijn reke ning. Shari Arison is excentriek en wispel turig, maar wie haar kent, vindt haar niet onaardig. Via haar in Florida gevestigde stichting geeft ze jaarlijks vele tientallen miljoenen aan goede doelen. Het is waar: onder de druk van geld en macht heeft ze de wijk genomen naar esoterische streken. Maar dat komt voor in de hoog ste kringen. Voor mij is Shari Arison een soort Israëlische koningin Juliana. Maar niet helemaal. Vergeleken bij My Shanti was die Piet Hein maar een armzalige pieremachochel. 23*, STANDPLAATS door Adl Bloemendaai Ex-kampbewaker John Demjanjuk staat maandag opnieuw terecht voor zijn mogelijke aandeel in de Holocaust. „Dit is de mogelijkheid voor slachtoffers hun onmetelijke leed in herinnering te brengen." door Oene van der WaS Het proces tegen de vermeen de oorlogsmisdadiger John Demjanjuk (89), dat maan dag begint in München, dreigt lang en taai te wor den. Centraal staat een oude, zieke man te gen wie waarschijnlijk niets te bewijzen valt. Toch is de rechtszaak zinvol, meent de be kende Duitse historicus Peter Steinbach. „Mensen vergeten snel, daarom heeft Duitsland deze confrontatie met het misda dige karakter van het naziregime nodig", zegt hij. „Bovendien maakt het proces dui delijk dat moord werkelijk niet verjaart. Daar hebben de slachtoffers ook recht op." Demjanjuk wordt ervan verdacht in de Tweede Wereldoorlog als kampbewaker te hebben meegewerkt aan de moord op bijna 28.000 Joden in het nazivernietings- kamp Sobibor in Oost-Polen. Verreweg de meesten van hen waren Nederlanders. Wie in Sobibor aankwam, werd binnen een paar uur of hooguit enkele dagen ver moord. Vrijwel niemand overleefde het kamp. Getuigen die Demjanjuk in Sobibor heb ben gezien, zijn er voor zover bekend niet. Daarom spelen de 'medeaanklagers' een belangrijke rol. Deze directe nabestaanden mogen tijdens de zittingen het woord voe ren. „Met een goed proces en een veroorde ling kan Duitsland zich onder de westerse democratieën scharen", zegt Robert Co- hen (83) uit Delft, één van de zeventien Nederlandse medeaanklagers. Cohen overleefde verschillende kampen, waaronder Auschwitz-Birkenau. Maar hij verloor zijn ouders en broer in Sobibor in de periode dat Demjanjuk daar kampbewa ker was. Voor hen wil hij zijn stem laten horen. „Mijn rechtvaardigheidsgevoel schreeuwt om een straf Hij moet levens lang krijgen, want ik heb ook levenslang." Na de Tweede Wereldoorlog is de vervol ging van nazi's veel te mild geweest, vindt Cohen. „Daarin voel ik me verschrikkelijk genomen." Verreweg de meeste veroordelingen (70 procent) vonden al voor de oprichting van de Bondsrepubliek Duitsland (1949) plaats, 20 procent tot 1955 en de rest in de jaren daarna. In 1958 werd een instantie in het leven geroepen, die tot op de dag van van daag systematisch nazimisdaden onder zoekt en voor de rechter brengt. Dankzij deze Zentrale Stelle in Ludwigsburg is ook het dossier tegen Demjanjuk samenge steld. Afgelopen mei werd hij door de Ver enigde Staten uitgeleverd. Tussen 1945 en 2005 zijn in Duitsland, afge zien van het communistische Oosten, tien duizenden justitiële onderzoeken gedaan en processen gevoerd tegen 172.000 nazi- verdachten. Van hen kwam 80 procent niet voor de rechter wegens gebrek aan be wijs, of omdat betrokkenen niet opge spoord konden worden door overlijden, amnestie, verjaring of om andere redenen, zo blijkt uit onderzoek van historica Edith Raim van het Institut fiir Zeitgeschichte in München. Zo'n 60 procent van de veroordeelde na zi's kreeg een celstraf van een halfjaar tot een jaar. Nog niet 1 op de 10 gevangenis straffen was hoger dan 5 jaar, 166 daarvan levenslang. In 1979,besloot het West-Duit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 94