81 buitenland België met tweede zware post goed vertegenwoordigd Tarieven Alles blijft Duitse minister stapt op NIEUWE WESTERSCHELDETUNNEL EUROPESE COMMISSIE Kroes krijgt zoals verwacht de portefeuille Digitale Agenda Kwaad op Lenin 1 JANUARI 2010 frï 4,80 3,75 (2) 1 7,15 5,60 17,50 13,60 24,00 18,75 VN-atoomwaakhond berispt Iran zaterdag 28 november 2009 door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - België-Nederland 2-0, klonk het gisteren in de wandel gangen van de Europese Commis sie. Nadat premier Herman Van Rompuy het voorzitterschap van de Europese Raad al voor de neus van Jan Peter Balkenende had weg gekaapt, kreeg de Belgische com missaris Karei de Gucht gisteren de zware portefeuille Handel toe bedeeld, waar Neelie Koes ook een tijdje op gehoopt had. Kroes krijgt Digitale Agenda, waar onder de telecom- en internetsec- tor valt. Een stap terug voor de WD-coryfee, die niet langer de be langrijkste commissaris is. Die rol gaat naar de Spaanse veteraan Joaquin Almunia, die Mededin ging van Kroes overneemt. De an dere zware posten - Interne Markt en Financiën - gaan naar Frankrijk (Michel Barnier) en Finland (Ollie Rehn). Eerder was door de EU-top de Britse Catherine Ashton al aan gewezen als EU-buitenlandchef Commissievoorzitter José Manuel Barroso, die beslist over de toewij zing van de portefeuilles, zei die te hebben gegeven 'aan personen en niet aan landen'. Maar dat kan niet verhullen dat Nederland na vijftig jaar lang topfuncties in de commis sie te hebben gehad, nu een toon tje lager zingt. Balkenende is 'zeer tevreden' en ontkent dat Neder land is afgescheept met een lichte portefeuille. Kroes wordt ook een van de vice-voorzitters. Nu de Europese banenmarkt geslo ten is, kan de winst- en verliesreke ning worden opgemaakt. Almu nia, nu nog belast met Financiën, lijkt de grote winnaar. Dat geldt ook voor Barnier, die als'commis saris voor de Interne Markt het toezicht op banken en verzeke raars in zijn portefeuille houdt. Op vallend is de op het eerste oog ma gere portefeuille voor de Duitser Günter Oettinger: hij krijgt ener giebeleid. Dat de Roemeense landbouwmi nister Dacian Ciolos de post Land bouw krijgt, leidde tot kritische vragen. In de Roemeense land bouw tiert fraude welig. Die vra gen vond Barroso 'beledigend'. De PvdA en GroenLinks hebben hun twijfels over de kandidaat- com- Tarieven per enkele passage incl usief 19% BTW, geldig voor 2010 CATEGORIE 1 STANDAARD t-tag* lengte kleiner dan of gelijk aan 6 meter en een hoogte kleiner dan of gelijk aan 2,50 meter (personenauto's, motoren, terreinwagens, alle zonder aanhanger) S lengte groter dan 6 meter en een hoogte van het trekkende voertuig kleiner dan of gelijk aan 2,50 meter (de meeste voertuigen uit categorie 1 met aanhanger) lengte kleiner dan of gelijk aan 12 meter en een hoogte groter dan 2,50 meter lengte groter dan 12 meter en een hoogte groter dan 2,50 meter Administratiekosten voor landbouwverkeer 10,- per passage. Diensten worden verleend conform de Algemene Voorwaarden Westerscheldetunnel. *Vaste klanten van de Westerscheldetunnel maken gebruik van een t-tag. Dit is een elektronisch apparaatje waarmee het verschuldigde bedrag automatisch wordt afgeboekt. Bovendien geeft het een korting op elke passage. De korting voor abonnees is een vast bedrag in euro's. In 2010 zijn de kortingen per categorie: Cat 1: 1,05 Cat 3: 3,90 Cat 2: €1,55 Cat 4: 5,25 TUNNEL VUE STERSCHECDE Man a* b f weer tMcvnvlijk.' D N.V. Westerscheldetunnel missaris uit Bulgarije, Rumiana Je- leva (Humanitaire Hulp). PvdA-lei- der Berman vernam dat haar man mogelijk betrokken is bij corrup tie. De signatuur van nieuwe com missie is opnieuw centrumrechts: conservatieven en liberalen leve ren 22 van de 27 leden. Neelie Kroes is bijzonder tevreden dat zij nog vijfjaar in Brussel mag blijven. Ze noemt haar portefeuille Digitale Agenda 'uitdagend' en 'een zware economische post'. „Het is een post die mogelijkhe den biedt om ook op andere terrei nen invloed uit te oefenen, zoals onderwijs, volksgezondheid of in dustrie." Ze wil een 'beter ICT-kli- maat', bijvoorbeeld door meer risi cokapitaal beschikbaar te stellen voor starters. BERLIJN - De Duitse minister van Arbeid, Franz Josef Jung, heeft gis teren zijn ontslag aangeboden in verband met een luchtaanval op 4 september op twee gekaapte tank auto's in Afghanistan. Bij het inci dent in de provincie Kunduz kwa men zeker zeventien en mogelijk ruim 240 personen om het leven. De luchtaanval was gericht tegen de Taliban, maar ook tientallen burgers werden gedood. Donderdag diende Wolfgang Schneiderhan, inspecteur-generaal van de Bundeswehr, zijn ontslag in en stapte een staatssecretaris op. Het Duitse leger zou vanaf het be gin over aanwijzingen hebben be schikt dat er burgerslachtoffers wa ren gevallen. Jung, toen minister van Defensie, sprak aanvankelijk tegen dat er burgers onder de do den waren, naar eigen zeggen om dat hij niet goed was geïnfor meerd. „Na ampel beraad heb ik vanmor gen de bondskanselier ervan op de hoogte gesteld dat ik mijn functie als federaal minister voor Arbeid en Sociale Zaken ter beschikking stel", aldus Jung. KIEV - Communisten proberen te verhinderen dat een Oekraïense na tionalist rode verf gooit naar een door Robert-Jan Friele Latijns-Amerika en de interna tionale gemeenschap keken op 28 juni verschrikt op. Ma nuel Zelaya, vier jaar geleden tot president gekozen van Honduras, was door het congres uit zijn func tie ontheven en - 's nachts - door soldaten het land uitgezet. In het zeven miljoen inwoners tel lende land, het op één na armste van Latijns-Amerika, had een ouderwetse staatsgreep plaatsge vonden. Van de Verenigde Staten tot Venezuela kreeg Honduras de zelfde boodschap: interim-presi dent Roberto Micheletti diende on middellijk af te treden en Zelaya moest terug op zijn plek. Het was de inleiding tot een poli tiek steekspel dat tot dusverre geen oplossing kende, vooral omdat bei de politici kunnen rekenen op de steun van ongeveer de helft van de WENEN - De atoomwaakhond van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen die Iran veroordeelt voor het heimelijk ont wikkelen van een faciliteit voor uraniumverrijking. Het IAEA wil dat Iran het project onmiddellijk stillegt. Het is voor het eerst in bijna vier jaar dat het IAEA een resolutie aan neemt. De resolutie werd gesteund door 25 landen. Slechts drie landen (Cuba, Maleisië en Venezuela) stemden tegen, zes onthielden zich van stemming. Ook China en Rus land steunden de resolutie, een zeldzame gebeurtenis. Het is ondui delijk of zij ook zouden instem men met sancties tegen Teheran. Iran reageerde geagiteerd op de re solutie. Volgens een hoge ambte naar zet het IAEA de gesprekken tussen Iran en zes andere landen op het spel. Volgens Ali Asghar Sol- tanieh is het besluit van de atoom waakhond 'gehaast en ongepast'. Mede op initiatief van Nederland werkt de Europese Unie aan een pakket van maatregelen, zodat die ingezet kunnen worden als de on langs ingezette dialoog met Iran niet voldoende oplevert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8