kan niet tippen spectrum 2 Alles voor de export Zaterdag 28 november 2009 - 1 Op het hoogtepunt van de mosselzaadcrisis vorig jaar heerste er angst in Yerseke. 'Ierland neemt onze positie nog over'. On zin, leert een rondreisje door Ierland. Ook de Ierse mosselsec tor loopt tegen grenzen aan. tekst en foto's Harmen van der Werf vader zijn mosselbedrijf had verkocht. In Nederland mocht bijna geen mosselzaad meer worden gevist. Krijn Verwijs wilde graag een Nederlandse schipper. Ik heb het besproken met mijn vrouw. Ze vond het goed." Tien dagen Ierland, vier dagen Yerseke, is het ritme van Zoeteweij. De tien dagen in Ierland zitten er bijna op. Hij moet nog een lading mosselen vissen in Carlingford Lough, een zeearm bij Warrenpoint, en kan dan weg. Zoeteweij steekt van wal. Letterlijk en fi guurlijk. „Het grootste verschil met Neder land is dat je hier een halfjaar op mossel zaad mag vissen. Van mei tot begin decem ber." Het mosselzaad ligt ook niet, zoals in Waddenzee, in ondiep water wat ideaal is voor vogels. Ierse kwekers halen zaad uit de Ierse Zee, op tien tot dertig meter diep te. e weersvoorspellingen zijn vreselijk. Regen, regen en nog eens regen. Nicolas Ranninger, visserijspecialist bij het Ierse voedselbureau Bord Bia, haalt zijn schouders op. „Weet je waarom Ierse wateren zo rijk aan vis en schelpdieren zijn? Omdat er veel voedsel rijk regenwater instroomt." Het zaad wordt net zoals in Neder land op kweekpercelen verzaaid, waar het in zo'n twee jaar uit groeit tot eetbare grootte. Emerald Muss els heeft in Carlingford Lough, Lough Foy- le en Belfast Lough duizend hectare kweekgrond. „In Nederland hebben de grootste bedrijven tachtig hectare", schat Zoeteweij. Niet dat alle percelen in Ierland zo produc tief zijn. „De productiviteit moet om hoog", stelt Nicolas Ranninger van Bord Bia. „De uitdaging is meer kilo's mosselen uit één kilo zaad te halen." De Emerald Gratia is bij de visplek aange komen. Het begint te regenen. Het zal de Het is nog droog, als Nicolas van Dublin naar de Noord-Ierse havenstad Warren point rijdt. Op de kade staat een Neder landse vrachtauto met een trailer waarop het Yersekse mosselbedrijf Krijn Verwijs zich promoot. Voor de kant ligt de Eme rald Gratia. De Emerald Gratia is de laatste van zeven Ierse mosselkotters die van 2000 tot 2006 met Europese subsidie zijn gebouwd, on der meer bij machinefabriek Padmos in Stellendam. Het schip is eigendom van het Ierse bedrijf Emerald Mussels, een joint venture van Krijn Verwijs en de Ier George Golden. Hans Zoeteweij werkt op de Emerald Gra tia. „Sinds 2006", vertelt hij, „nadat mijn De door een Ier ontwikkelde box-mosselkor aan boord van de kotter Emerald Gratia. De productie van mosselen m Ier land heeft sinds 2000 een enor me groei doorgemaakt en zit de laat ste jaren zelfs bijna op het niveau van Nederland, tussen de dertig en veer tig mtljoeïi kilo Ieren eten echter nau welijks mosselen. Vrijwel alles voor de export. Om de mosselen goed te houden, heeft het rnösselverwerken- de bedrijf Conftemara Seafoods in Westport een 'geheim' procédé ont wikkeld. Mosselen worden gekookt, zonder dat schelpen opengaan, waar na ze razendsnel worden ingevroren. Yerseke, de handelsdraaischijf voor schelpdieren in W est-Europa, is voor verse Ierse mosselen een. belangrijke bestemming. Als 'Ieren' komen de mosselen binnen, als 'Zeeuwen' gaan ze er vaak uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88