Guus Vogels wil gewoon de BenZeker 36 Schenkeveld debuteert bij Feyenoord berekenen, vergelijken of afsluiten? Benefietduels Haarlem en Ajax zaterdag 28 november 2009 door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De telefoonrekening van Leo Beenhakker zal de komen de weken flink blijven oplopen. De technisch directeur is al zijn contacten aan het aanboren om de selectie van Feyenoord tijdens de winterstop te kunnen versterken. Er is alleen nog steeds één groot probleem: er is geen geld om te in vesteren. De kans dat spelers als Roy Makaay en Kevin Hofland in januari het dringende verzoek krij gen te vertrekken, is daardoor weer iets groter geworden. Technisch directeur Beenhakker had afgelopen week contact met zijn collega bij Real Madrid, Jorge Valdano. Spelers die bij de Spaan se topclub niet aan spelen toeko men, kunnen voor Feyenoord inte ressante huurlingen zijn. Mario Been omarmt het doorzettingsver mogen van Beenhakker. „Wij moe ten ons focussen op wat we in de toekomst nodig hebben", verwees Been naar zijn selectie. „Als Leo naar mensen bij Real Madrid, naar Rafael Benitez in Liverpool of Ar- sène Wenger bij Arsenal belt, wordt de telefoon opgenomen. Leo opent deuren voor ons." Als Feyenoord er in januari in slaagt een speler binnen te halen moet dat een directe versterking zijn, be nadrukte Been. Een scorende cen trumspits staat bovenaan het ver langlijstje. Tegelijkertijd wordt daarmee verduidelijkt dat de rol van Makaay is uitgespeeld. Hetzelf de geldt voor Hofland. Ondanks het ontbreken van de geschorste Giovanni van Bronckhorst en de geblesseerde Tim de Cler, hoeft hij morgen in Den Haag niet op een basisplaats te rekenen. Been houdt tegen ADO vast aan het centrale duo Ron Vlaar/André Bahia, posteert Keivin Leerdam aan de linkerkant en laat Bart Schenkeveld debuteren als rechts back. In de achttienjarige verdedi ger heeft Been dus wél vertrou wen. „Hij moet gewoon z'n stin kende best doen", zei de trainer. „Als je in Feyenoord 1 mag spelen, moet dat wat extra's geven. De druk ligt op mij, niet op hem." Luigi Bruins krijgt een nieuwe kans, als 'nummer 10'. „De andere spelers die in aanmerking komen voor die positie zijn nog niet fit ge noeg." Been doelde op Stefan Ba- bovic (terug na twee duels schor sing) en Jonathan de Guzman, die wel dicht bij een rentree is. Jon Da- hl Tomasson is hersteld van een spierblessure. CHAMPIONS TROPHY HOCKEY In Melbourne is vannacht de Champions Trophy begonnen. Zonder Guus Vogels. De doelman van Oranje is gepasseerd. Guus Vogels is al 9 jaar lang de vaste doelman van het Nederlandse hockeyteam. Nu is hij echter gepasseerd. door Noor Tonkens WASSENAAR - Het Nederlands hockeyteam is vannacht tegen Spanje begonnen aan de Cham pions Trophy in Melbourne. Bondscoach Michel van den Heu vel liet in elke linie een ervaren speler thuis ten gunste van een jong talent. En dus bleef doelman Guus Vogels achter in Nederland. „Ik ga niet zeggen: ik heb het hoge re doel voor ogen, laat mij maar thuis." Het is maandagmiddag, drie uur. Buiten raast een storm over de vel den van HGC, binnen zit Guus Vo gels aan de bar van het verlaten clubhuis achter een kopje koffie. Zijn ploeggenoten van het Neder lands hockeyteam zitten in het vliegtuig naar Melbourne waar ze de Champions Trophy gaan spe len. Hij is niet mee. Bondscoach Michel van den Heuvel heeft zijn eerste doelman, met het oog op de toekomst, gepasseerd. „Ik had graag gespeeld en dat was in eerste instantie ook de bedoe ling, dus het overviel me wel", zegt Vogels (34). Hij heeft een mooi, grijs pak aan met een sub tiel streepje, hip sjaaltje erboven en een strakke, zwarte bril. „De bondscoach gaf aan dat hij dit toer nooi voor een andere insteek koos dan alleen presteren. Dat hij meer jonge jongens wilde meenemen en had besloten een aantal erva ren jongens thuis te laten. Dat is zijn goed recht natuurlijk en met het oog op de toekomst denk ik ook wel verstandig. Wel jammer, want het is een mooi toernooi." Om zijn plek op het WK van maart in India maakt hij zich geen zorgen. „Uiteindelijk ben ik er van overtuigd dat op toptoernooien de besten moeten gaan. WK's, Olym pische Spelen en EK's zijn de top toernooien, maar daaromheen moet je wel een podium creëren voor je talenten om zich te ont plooien en daar is dit een goed toernooi voor. En andere landen doen het al langer." Al meer dan negen jaar is Vogels de eerste doelman van Oranje. Hij nam het roer over van Ronald Jan sen na het goud op de Olympische Spelen van Sydney in 2000. Hij zat toen al vier jaar als reservekeeper achter Jansen te wachten op zijn kans. Inmiddels houdt hij zelf al bijna tien jaar de deur dicht voor de jongens achter hem. En dat hiel den ze niet allemaal vol. Klaas Vee ring bijvoorbeeld, keeper van Am sterdam, bedankte op een gegeven moment voor de eer. Vogels: „Ik heb wel meer jongens achter me gehad die daardoor misschien de interlands niet gehaald hebben. Die jongens hebben me allemaal beter gemaakt en ik heb met veel plezier met ze gewerkt, maar top sport is hard, er kan er maar één de beste zijn." Het is zijn verant woordelijkheid niet, het waarbor gen van de continuïteit van het na tionale team. Topsport is egoïstisch en als hij nog één keer goud kan halen op het WK van volgend jaar, dan moeten de andere jongens nog maar even geduld hebben. Toch weet een keeper als geen ander hoe het voelt om altijd maar te moeten wachten. „Na Sydney heb ik het stokje overgenomen van Ro nald en voor mijn gevoel was ik er toen al twee jaar klaar voor. Dan moet je ook wachten en dat is het nadeel voor een keeper, er is maar één plek. Ik weet hoe het is om tweede keeper te zijn, maar dat neemt niet weg dat ik wil spelen en de beste wil zijn. Ik ben eigen lijk altijd wel fit geweest, heb goed voor mezelf gezorgd, dus ik heb nooit veel gemist. En dat iemand dan op de bank moet zitten, dat hoort erbij. Zij moeten op hun mo ment wachten, net als ik heb ge daan. Dat is part of the job." In het verleden sloeg Vogels de winterperiode met het Neder lands team wel eens over. „Ik ben vaak in de januariperiode niet meegegaan omdat je als keeper al tijd scherp moet zijn. Een speler kan nog eens zeggen, ik draai mijn wedstrijdje mee en laat mij maar een half uur op de bank zitten. Zo werkt het als keeper niet, want bij elke bal op goal moet je scherp zijn, anders is het een doelpunt. Maar als je maar doorgaat en door gaat, jaar in, jaar uit, dan wordt het een sleur. Voor mij waren dat periodes dat ik gas terug kon ne men. Ik zei niet: 'oh, ik ga niet mee, omdat dan andere jongens mee kunnen.' Zo is het natuurlijk niet, kijk ik ben wel sociaal, maar..." Hij lacht. „Het was een bij komend voordeel en als mens zie Guus Vogels: „Ik vind dat je naar een WK de beste ploeg moet meenemen. ik daar het belang wel van in, maar als speler had ik daar natuur lijk eigenlijk geen boodschap aan. Ik ga niet zeggen: ik heb het hoge re doel voor ogen, laat mij maar thuis. Nee, ik wil gewoon de beste zijn." De vraag is of de verjonging die nu door Van den Heuvel is inge zet, niet te laat komt. Na het goud van Sydney, volgde zilver in Athe ne en daarna ging het bergaf waarts, op het Europees kampioen schap van 2007 na. Een diepte punt vormden de Olympische Spe len van vorig jaar in Peking. Daar in verspeelde Nederland twee mi nuten voor tijd een plek in de fina le en werd de ploeg vervolgens in de verliezersfinale afgedroogd door Australië. Tien spelers van dat Oranje waren er in Athene ook al bij. Waren sommige internationals misschien te zeker geworden van hun plek, waardoor de scherpte er af was? Was hun selectie een van zelfsprekendheid geworden? Vo gels vindt van niet. „Het is niet zo vanzelfsprekend dat iemand op zijn status kan doorgaan. Natuur lijk heb je wel het voordeel van de twijfel, maar ik vind niet dat je kan spreken van vanzelfsprekend heid. Dat bestaat niet in topsport. Je bent zo goed als je laatste presta tie. Ik heb vorig jaar een slecht sei zoen gehad en ik moest me ook be wijzen in de voorbereiding. 'Ja Guus sorry, maar kan je het nog wel?' Dat werd niet letterlijk zo ge zegd, maar daar kwam het natuur lijk wel op neer. Toen moest ik wel aan de bak, dus die vanzelf sprekendheid zie ik niet." Andersom moet het aansluiten bij de top volgens Vogels ook niet worden onderschat. „Er wordt al s mum» HAARLEM - De noodlijdende eerste- divisionist HFC Haarlem speelt op dinsdag 8 december twee benefiet wedstrijden tegen Ajax. Om 17.00 uur speelt het eerste elf tal van Haarlem tegen )ong Ajax. Om 19.30 uur begint vervolgens een confrontatie tussen oud-spe lers van beide clubs. De inkomsten uit de kaartverkoop komen ten goede van stichting Hart voor Haarlem die de noodlij dende club van de ondergang pro beert te redden. Op internet kunt u zelf erg veel uitzoeken en berekenen. Een verstandige voorbereiding op het afsluiten van uw hypotheek. Maar uitkomsten van online berekeningen zijn slechts indicatief. Laat een deskundige het gratis uitzoeken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76