We leerden fietsen in de tuin w,1940 PIANO'S Middelburg www. watergang-middelburg, nl Stromenwijk ACUSTICA Mineke Bierens voert lijst WD Veere aan L0KKER\ Gemeente laat mozaïek Britannia conserveren MIDDELBURG - Gezien de grote be langstelling zal er op een nog na der te bepalen datum een extra in formatieavond worden gehouden over het nieuw te bouwen winkel centrum in de Middelburgse Stro menwijk. Maandag is de eerste in formatieavond. Hiervoor hebben de gemeente èn Woongoed de di rect omwonenden uitgenodigd. Het Getij is te klein om alle belang stellenden uit de wijk te ontvan gen. Daarom is besloten tot een tweede bijeenkomst. Voor 'n advies op maat Korte Huifaklvcrstraal 2, Breda - 076 560 24 23 www.acustica.nl DOMBURG - De WD gaat in Veere de verkiezingen in met raadslid Mi neke Bierens-Maljaars als lijsttrek ker. De WD-leden hebben de kan didatenlijst inmiddels vastgesteld. Van de zittende raadsleden staat Kees Roelse op plaats twee. De lijst gaat verder met Marin van den Berge, Gillis Vader en Robbert Vreeke op de plaatsen 3, 4 en 5. Daarna volgen Bert van Halderen, Arjan Maljaars, Frans Provoost, Gerhard de Visser, Björn van de Vrande, Huibert Wattel, Wim den Hollander, Maja Audenaerde-Hui- bregstse en Tom van den Broeke. Huidig fractievoorzitter Peter Over- meen zegt de gemeentepolitiek in maart vaarwel. Hij vindt het na 24 jaar 'mooi geweest'. De plaatsver vangend voorzitter van de Veerse gemeenteraad begon in 1986 als raadslid bij de toenmalige gemeen te Domburg. Van 1990 tot 1993 was Overmeen wethouder. In ver band met zijn werk, maakte hij destijds de volledige raadsperiode 'net niet' vol. De jaren daarna bleef hij raadslid. Meer dan 25 jaar een begrip rStukadoorsbedrijf\ Kwaliteit, zekerheid en vaktechnische uitvoering van uw opdracht. Specialist in sierpleisterwerk, gipsornamenten en alle soorten stucwerk Breeweg 5a 4335 AN Middelburg Tel. 0118 -615688 b.g.g. 06 - 5396 2728 Info: lokkerstukadoor@zeelandnet.nl Vraag gratis offerte zaterdag 28 november 2009 Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg verwoest. De serie Middel burg 1940 en www.pzc.nl/ middelburg 1940 laten de stad van toen herleven. 'iZl -411. door Theo Giele De Kreek. Zo werd de Lange Delft ook wel genoemd. „Jongens en meisjes liepen heen en weer door de straat. Flanerend, zo langs el kaar heen. Kreken, zo noemden ze dat." Annemarie Adriaanse (1932) ziet de jongens en meisjes nog lo pen. Ze is geboren op de Lange Delft. „We woonden in een heer lijk huis. Ik zie het zo weer voor me. De wenteltrappen, de ka- mers-en-suite en de serre. Ons huis was aan de kant van de Pro vinciale Bibliotheek. Die stond een eindje verderop. Naast ons was de modewinkel van juffrouw Corbijn, een statig mens met een knotje op haar hoofd. Onze tuin grensde aan die van die van Bos dijk, een handelaar in Fongers rij wielen. Die had een prachtige tuin met een perkje waar kinderen leer den fietsen. Je had toen nog geen speciale kinderfietsen. Ze zetten blokken op de trappers zodat je er met je voeten bij kon komen. „Bij ons thuis waren ook altijd die ren." Ze laat een foto zien waarop ze met haar oudere zus Catelijntje en het buurmeisje Ella Bosdijk staat met konijnen en een kat. Het dienstmeisje Maatje Maas, in dracht gekleed, houdt een een gei tje - 'Mekkie' - vast. Haar eigen vader, Piet Adriaanse was advocaat, net als zijn vader. „Mijn overgrootvader was arbeider bij houthandel Alberts. Hij had een paar briljante kinderen die konden gaan studeren." 'Meester Piet' was een advocaat van het volk, vertelt zijn dochter. „Hij ging ook gewoon naar het volkscafé 't Zinken Toogje in de Geere. Hij vond dat prachtig." Vader Adriaanse stuurde zijn twee dochters naar school J op het Veer se Bolwerk, bij de Nederstraat. Een openbare school, waar kinde ren uit alle rangen en standen on derwijs kregen. Hij was in de jaren dertig ook voorzitter van voetbal vereniging Middelburg. „Ze voet- VLISSINGEN - Het mozaïek van ho tel Britannia in Vlissingen wordt geconserveerd. Dat heeft het colle ge van B en W van Vlissingen (als aandeelhouder van de bv Britan- nia-Watertoren) besloten. Het mozaïek verkeert al lange tijd in slechte staat. Eerder is overwo gen het mozaïek te verwijderen en het op te slaan zodat het later er gens kan worden teruggeplaatst. Maar het was te vroeg om zo'n in grijpend besluit te nemen. Volgens de gemeente kan het nog wel een aantal jaren duren voordat er op de plaats van hotel Britannia iets nieuws gebouwd wordt. Het mozaïek kan zo lang niet wachten. Daarom heeft het college het be drijf ArtConservation uit Vlaardin- gen ingeschakeld. Dat bedrijf gaat het mozaïek reinigen met stoom, gaat losse delen van het mozaïek vastzetten en losse voegen wegha len. Om het mozaïek daarna goed veilig te kunnen stellen wordt het afgeschermd met een beschermen de constructie van doorzichtig lexaan. De kosten komen voorlo pig voor rekening van de bv. balden aan de Nadorstweg en vol gens mij hebben ze ook gespeeld aan de overkant van het kanaal. Op een veld bij de meelfabriek." Een cartoon waarop haar vader als voetballer staat afgebeeld hangt nog altijd bij Annemarie ingelijst aan de muur. Net als een herinne ring aan het kamp Sint Michielsgestel, waar de Duitsers tij dens de bezetting Nederlandse gij zelaars hadden opgesloten. „Mijn vader was een bekend figuur in de stad. Daarom werd hij in 1942 op gepakt." Het was een onbezorgde jeugd, voor de oorlog. In haar familieal bum bewaart Annemarie ook fo to's van strandvakanties in Zoute- lande. „Dokter Feikema uit de Sint Pieterstraat bracht ons dan met de auto naar het strand." De onge huwde dokter was een huisvriend van het gezin. Op 17 mei 1940 ver anderde alles en raakte zowel de dokter als het gezin Adriaanse hun huis kwijt. Feikema en de Andriaanses vonden onderdak in een pand op de Dam. „Toen was het alsof we twee vaders hadden." Totdat haar vader werd wegge voerd. Acht maanden lang woon de Annemarie met haar moeder en zus daarna in Utrecht om daar na terug te keren naar Middelburg. „Van de autoriteiten mocht moe der eigenlijk maar met één kind te rug naar Zeeland. Ze wilde mij na tuurlijk niet achterlaten. Dus liet ze me bij controles in de trein lek ker rondrennen. Ze hadden niets in de gaten." Een jaar later werd Piet Adriaanse vrijgelaten en werd hij met zijn gezin herenigd. Reacties op deze rubriek kunt u sturen naar: Redactie PZC, t.a.v. Middelburg 1940, postbus 91, 4330 AB Middel burg; email: middelburg1940@pzc.nl De Lange Delft voor de oorlog. Rechts het statige pand van de Provinciale Bibliotheek, op de achtergrond het torentje van de Gasthuiskerk waar toen nog huizen voor stondem. 20 eengezinswoningen Stromenwijk Uw eigen (t)huis nabij het centrum j van Middelburg - Prijzen vanaf 174.000,- v.o.n. -inkoopgarantie van uw eigen huis - Starters kopen met JeStek, m koopcomfort mJ Watergang Vlnr: Ella Bosdijk, Maatje Maas - het dienstmeisje van de familie Adriaanse -Annemieke en Catelijntje Adriaanse. foto collectie Annemieke Adriaanse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65