|ji|j|ii|jiii'ii.7a Zoek de zon op! X os is de hele gemeente C02-neutraal zeeland 23 Egypte stijgt door smeltende ijslagen Sharm el Sheik Hotel Park Inn**** 8 dagen o.b.v. All Inclusive per persoon www.oad.nl/aanbiedingen 0900-8482 (0,15pm) of ga naar uw ANVR reisbureau REIZEN Wat is C02? zaterdag 28 november 2009 B WM Reisnummer VLEG52-12 Prijs is vanafprijs p,p. (2 pers. bezetting) incl. retourvlucht, transfer, 7 nachten o.b.v. logies, luchthavenbelasting, brandstof- en veiligheidsheffingen. Excl. calamiteitenfonds én eventuele vluchttoeslagen. Vertrek op diverse data in december. - wj m BESTE PRUS *)AAQ KWALITEIT ZUU7 worden verwarmd en gekoeld door een systeem van aardlussen in combinatie met een warmtepomp. Doel is in nieuwe wijken gebruik te maken van dergelijke klimaatvriendelijke energiebronnen. foto Willem Mieras dwingen. De bouw moet erop reke nen dat het Energie Prestatie Coëfficiënt (EPC) voor nieuw bouw wordt aangescherpt. Andere maatregelen: zongericht verkave len en ontwerpen, hoog isolatieni- veau en een verwarmingssysteem dat is ingericht op maximaal der tig graden. Nieuwe technieken zui dieren en ecosystemen. Gletsjerijs zorgt voor zoetwatervoorraden en zeeijs vormt de leefomgeving voor flora en fauna. Als over de hele wereld ijslagen smelten, stijgt de zeespiegel. Voor gebieden die onder NAP liggen, zo als Zeeland, een onheilspellend scenario. Daarom zijn er wereldwij de afspraken gemaakt. Overigens len worden getest in proefprojec ten. Daarnaast zal de gemeente voort- marcheren als het gaat om het ge bruik van bijvoorbeeld aardwarm te in nieuwe wijken. Zulke duurza me systemen worden (al) toege past in de wijken Ouverture en Mannee. Overigens heeft in die doet niet elk land mee. China heeft deze week wel verklaard dat het de uitstoot van broeikasgassen drastisch wil terugdringen. China levert van alle landen de grootste COj-uitstoot. Nederland wil voorop lopen: uitstoot van broeikasgassen in 2020 met 30 procent verminderen ten opzichte van 1990 laatste wijk de eerste bewoner zijn huis betrokken. De gemeente wil voor nieuw bouwprojecten als Goese Schans, vernieuwing Goes-West, Aria, Mannee en Erasmusflat prestatieaf spraken maken met bouwpartijen, zowel ontwikkelaars als individue le bewoners. de energiebesparing verdubbe len naar 2% per jaar 20 procent duurzame energie in 2020. Goes heeft het Klimaatakkoord van de Vereniging van Nederland se Gemeenten ondertekend en zal de doelen lokaal vertalen. Voor Goese projecten is ruim 132.000 eu ro subsidie aanvraagd bij het Rijk. Een grote inspanning is nodig om bestaande huizen aan te pakken. Corporaties zijn bij woningverbete ringen bijvoorbeeld huiverig voor een al te hoog isolatiepakket, om dat dat de huurkosten te veel kan opdrijven. Er zijn echter wel moge lijkheden, zoals de passiefhuisreno- vatie, waarbij in de buitenschil Koolstofdioxide, ook wel kooldioxi de of koolzuurgas, (chemische for mule C02) is een kleurloos en reuk loos gas dat van nature in de atmo sfeer voorkomt. Koolstofdioxide wordt gebruikt door planten in de fotosynthese. De atmosfeer van de aarde bevat tegenwoordig ongeveer 390 ppm (éénduizendste promille) kool van de woning alle koudebruggen worden weggehaald. Ook een stuk bewustwording hoort erbij. Goes kan burgers meer dan nu voorlichten over energiebesparing, duurzame tech nieken en subsidiemogelijkheden. Campagnes en acties moeten men sen er warm voor maken. stofdioxide (cijfers uit januari 2009). Deze concentratie neemt jaarlijks toe door het grootschalige gebruik van fossiele brandstoffen en ontbossing. Voor de industriële revolutie was de concentratie onge veer 280 ppm. De toename van koolstofdioxide in de atmosfeer leidt waarschijnlijk tot opwarming van de aarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53