Goese droom: in 2040 Bewoners Maartenshof dolgelukkig met winkel Zeespiegel 22 Oiittala Dijkverzwaring is niet nodig voor ophoging strandje bij Baarland Stijlvolle badkamers S, tegels MEEST CELEZEN 1 .Geen extra geld voor spoorbak 2.Autobedrijf moet merk weghalen 3.Bruid in beton STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN zaterdag 28 november 2009 TEEMA STARTSET 4 platte borden 0 26 cm. 4 platte borden 0 21 cm, 4 diepe borden 0 21 cm, 4 schaaltjes 015 cm van 251,20 voor 199,00. De Goese wijk Mannee, waar de eerste bewoner zijn huis heeft betrokken. Er is geen gasleiding, maar woningen door Luc Oggel BAARLAND - De opknapbeurt van het strandje bij Baarland is een stuk dichterbij. Het blijkt niet di rect nodig dat de achtergelegen dijk wordt versterkt en dat scheelt de gemeente Borsele en camping Scheldeoord een hoop geld. Borsele heeft al langer plannen om het in 2006 aangelegde strand je opnieuw te laten opspuiten. Wa terschap Zeeuwse Eilanden eiste echter dat de gemeente dan ook zou betalen voor de versterking van de dijk, omdat die door opstui vend zand wordt aangetast. Dat zou de gemeente alleen al 105.000 SINT-MAARTENSDIJK - Dolgelukkig zijn de bewoners van zorgcentrum Maartenshof in Sint-Maartensdijk met hun winkeltje. Hoe kan het ook anders met zon naam: Klaver tje Vier. De winkel werd gisteren in gebruik genomen. Een winkeltje is al jaren een wens van de bewoners. Ook de SVRZ, waar het zorgcentrum onder valt, wilde het graag. „Een paar jaar ge leden was Maartenshof genomi neerd voor mooiste zorgcentrum van Nederland", zegt locatiemana ger Joost Zielstra. „Weet je waar om we het niet werden? Omdat er geen winkeltje was." Dankzij samenwerking met Cast- ria en de lokale Spar-supermarkt, die Klavertje Vier gaat bevoorra den, is er nu wel zo'n voorziening. Eentje met een behoorlijk assorti ment, want er is veel meer te koop dan een pak koffie en wat koekjes. „Het is prachtig geworden", klonk het gisteren uit heel wat monden van stralende senioren. Verse producten als melk en groen te ontbreken, maar daar is een op- lossing voor. De bewoners kunnen dat soort dingen bestellen in hun winkeltje en vervolgens wordt het vanuit de 'gewone' Spar gebracht door vrijwilligers. Klavertje Vier wordt gerund door cliënten van zorginstelling Sjaloom. door Frank Balkenende Goes zet een tandje bij om te helpen de kli maatverandering een halt toe te roepen. De gemeente wil in 2040 volledig CO.-neutraal zijn. Dat betekent dat de gemeente de komende de cennia grote stappen moet zetten als het gaat om duurzame bouw, energievoorziening en lokaal ver keer. Dat staat in haar klimaatbe leidsplan. De gemeente streeft per jaar naar een energiebesparing van twee procent, de eigen organisatie moet in 2015 geen broeikasgassen meer uitstoten en alle nieuwbouw dient in 2025 klimaatneutraal te zijn, dus de eigen leefomgeving niet be lasten. Dat geldt ook voor bedrij ven. Nog wat streefdata: in 2020 moet de lokale uitstoot van broei kasgassen zijn teruggebracht met 30 procent ten opzichte van het jaar 1990 én zal 20 procent van de benutte énergie uit duurzame bronnen komen. Om dat allemaal te bereiken, moet Goes klimaatbe leid opnemen in al haar beleidster reinen. Een klimaatcoördinator jaagt processen aan. In elk geval moet ze zeer snel en zwaar inzetten op energiezuinige bouw en duurzame energiesyste men. Op het verkeer heeft de ge meente minder invloed. Besparin gen daarin zijn afhankelijk van de introductie van volledig elektrisch aangedreven auto's. Op de korte termijn wil ze wel het fietsverkeer extra stimuleren. Overigens wordt er in Goes al het meeste gefietst van alle gemeenten in Nederland: 51 procent van alle verkeersbewe gingen in de stad gebeurt per fiets. De forse ambitie van Goes heeft de komende jaren verstrekkende gevolgen voor inwoners, bedrij ven, projectontwikkelaars, aanne mers, corporaties en (overheids)in stellingen). Zo zal de gemeente in haar rol als leider op het gebied van innovaties - overigens is ze nu al koploper in de provincie - via vergunningen klimaateisen gaan af- Sommigen, ook wetenschap pers, bestrijden dat de op warming van de aarde wordt veroorzaakt door de uit stoot van CO. ofwel koolstofdioxi de. De meeste overheden vinden het echter allerminst een sprookje. Door de klimaatverandering smel ten ijslagen, ook in poolgebieden. Dat beïnvloedt Miljarden mensen, euro kosten. Dat ging een raads- meerderheid te ver en B en W trokken het voorstel in mei in. Het waterschap bleek echter bereid om te onderzoeken of de versterking echt nodig is en dat blijkt niet het geval, aldus wethouder Marga Ver- mue. „Althans, niet direct. Het wa terschap wil de komende drie jaar een proef doen met stuifschermen en daarna een definitief besluit ne men." Vermue is blij met de uit komst. „Het gaat ons nu 23.000 eu ro kosten." Het plan is om het strandje in het voorjaar op te ho gen. Een Belgische baggeraar le vert gratis zand. De raad behan delt het voorstel in februari. De winkel in Maartenshof, Klavertje Vier, trok gisteren veel bekijks. Hij is straks elke werkdag open tussen 9.00 en 13.00 uur. foto Willem Mieras Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat karcher Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg www.raabkarcher.nl Tel: 0118-625055

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52