eland 125 Nieuw moet perfect aansluiten bij oud J PIANO'S Jachthaven van de Toekomst kan nu concretere vorm krijgen Tiener betrapt in moeders auto ACUSTICA RESTAURATIE Victor Krans reconstrueerde oud kerkbeeld uit de 19e eeuw Pontes-leerlingen zeer succesvol in debatwedstrijd www.watergang-middeLburg.nl zaterdag 28 november 2009 OUWERKERK - Drie jongens van 15 en 16 jaar uit de gemeente Schou- wen-Duiveland zijn in de nacht van donderdag op vrijdag door de politie aangehouden voor joyri- den. De auto was van de moeder van een van de jongens. Rond drie uur kreeg de politie een melding dat een aantal jongens op de Haneweg in Ouwerkerk bij een auto stond waarvan het autoalarm afging. Ter plaatse trof de politie één jongen achter het stuur aan. Die wilde niet zeggen wie hij was en hij had geen identiteitsbewijs bij zich. Een agent belde een num mer dat op de auto stond en kreeg de eigenaresse aan de lijn. Zij ver moedde dat haar zoon achter het stuur zat. Inderdaad kwam haar beschrijving overeen met de jon gen. Met een politiehond werden ook de andere twee jongens opge spoord, die zich achter een bestel auto hadden verstopt. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Het raamplan Entree Brouwersdam Zuid is donderdag avond door de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland vastgesteld. Dat betekent dat ondernemer Co Schot nu echt aan de slag kan met zijn plannen voor een duurzame Jachthaven van de Toekomst aan de Brouwersdam. In het raamplan Entree Brouwers dam Zuid is de gewenste ontwik keling vastgelegd voor het Schouw- se deel van de dam en het gebied direct ten zuiden ervan (de 'En tree'). De Jachthaven van de Toe komst heeft een prominente plaats in het plan. Initiatiefnemer Co Schot toont zich tevreden dat het raamplan is aangenomen. „Het geeft vertrou wen, en dat heb je als ondernemer toch nodig. Ik ben naast onderne mer ook inwoner van Schou wen-Duiveland. Ik ben zeer be trokken bij het eiland. Een inves teerder die in deze tijden bereid is zo'n groot bedrag te investeren in de ontwikkeling van Zeeland, daar moet je denk ik wel even naar zoe ken. Nu kunnen we de plannen gaan concretiseren." Bij de raadsvergadering bleek overi gens wel dat er nog twijfel was over het raamplan, en die twijfel betrof juist de Jachthaven van de Toekomst. De fracties van Alert!, Groen Links en PvdA wilden de jachthaven helemaal uit het plan halen, maar dat voorstel werd door de raad verworpen. Volgens de drie fracties doet een jachthaven met 800 ligplaatsen en 600 recreatiewoningen afbreuk aan de belangrijkste kwaliteit van de Brouwersdam: de ruimte. Ook de LSD-fractie twijfelde over de jachthaven. Toch kreeg het raam plan - inclusief jachthaven - groen licht. Alleen Alert! en Groen Links stemden tegen. Schot geeft aan dat genoemde ge tallen nog allerminst vastliggen: „De 800 ligplaatsen en 600 recrea tiewoningen zijn niet heilig. Als we met alle betrokkenen vinden dat het wat meer of wat minder moet, dan wordt het wat meer of wat minder. Nu het raamplan is goedgekeurd, kan ik daarover gaan praten met gemeente, provincie en Grevelingenschap. Ik luister al tijd naar wat anderen vinden, het zou dom zijn om dat als onderne mer niet te doen." Meer dan 25 jaar een begrip Vraag gratis offerte Voor 'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2. Breda - 076 560 24 23 'v. md m IK door Ali Pankow 't ZIERIKZEE -^Pontes Pieter Zeeman eiuit Zierikzee is gisteren in Tilburg weede geworden in de voorronde ^c)or het Nederlands Kampioen- |kap Debatteren. Het Pontesteam ï^nwoordigt de provincie nu .t-2 Zeeuwse school in de fi- iterdag 12 december in rste plaats in de voor ronde was voor het Stedelijk Gym nasium Nijmegen. Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia uit Middelburg werd 12e, het Schelde- mond College uit Vlissingen werd 19e en het Calvijn College uit Goes eindigde op de 23e plaats. „We hadden ons heel goed voorbe reid", zegt VWO-6 leerling Dax Boot. Samen met zijn klasgenoten Jules van der Sneppen en Bianca Jongerius verdedigde hij diverse stellingen rond het thema Voeding 8c Maatschappij. Zo pleitten zij vóór de stelling: 'Alle producenten moeten biologisch afbreekbare ver pakkingen gebruiken'. Maar kant ten zij zich tegen de stelling: 'Scho len moeten elke dag beginnen met ochtendgymnastiek'. Het Pontes team staat onder leiding van do cent Nederlands Jos Radstake. 20 éengêzinswoningtn i Stromenwljk: Uw eigen (t)huls nabij bet centrum j van Middelburg - Prijzen vanaf 174.000.- v.o.n. 1 - Inkoopgarantle van uw eigen buis j - Starters kopen met JeStek, koopcomfort Watergang Het kerkbeeld voor de restauratie. De handen zijn verdwenen. Victor Krans bij het gerestaureerde beeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting Op het eerste gezicht lijkt het een beeld van gips maar schijn be driegt. Het grote reli gieuze beeld dat op tafel staat in het atelier van Victor Krans uit Nieuwerkerk is van hout. „Linden- hout", zegt Krans. „Een vrij zachte houtsoort maar heel homogeen en zeer geschikt voor beelden." Hij tUt het beeld op om de onder kant te laten zien. Dan blijkt dat het beeld is opgebouwd uit vier blokken hout. Bij nadere bestude ring zijn op verschillende plaatsen ook krimpscheuren zichtbaar. Het beeld, een beeltenis van Maria die een gestorven Jezus in haar ar men houdt, is door Krans gerestau reerd. Hij laat foto's zien van het beeld toen het - flink toegetakeld - bij hem binnenkwam. Zowel de Ma ria- als de Jezusfiguur misten een hand. Die zijn er door Krans weer aangemaakt. „Je weet nooit precies hoe het gezeten heeft", vertelt hij. „Maar Uvel zeker is dat de de hand niet omhoog stond." Krans gaat bij de reconstructie af op zijn ge voel. Daarbij volgt hij de lijnen in het beeld. „De vormen moeten meelopen, niet tegenstrijdig zijn aan elkaar." Het resultaat bij dit beeld is een slap afhangende hand die vastge houden wordt door Maria. Als Krans eenmaal een idee heeft hoe het beeld het beste hersteld kan worden, maakt hij een ontwerp en legt dit voor aan de opdrachtge ver. Als het nieuwe stuk aan het beeld is gezet, komt het moeilijk ste werk: het schilderen van de nieuwe delen. Dit kerkbeeld komt waarschijnlijk uit de tweede helft van de 19e eeuw. „Neogotiek, vanuit de archi tectuur gekomen beeldhouw kunst." Het beeld is beschilderd met olieverfj wat hier en daar al be hoorlijk is verweerd. Het nieuwe stuk moet daar perfect bij aanslui ten. Dat vergt kennis van oude schilder technieken. „En goed kijken hoe het beeld geschilderd is." In het eindresultaat is absoluut niet meer te zien wat oud en nieuw is. De rest van het beeld is zo veel mogelijk in de 'antieke staat' gelaten. Dat betekent dat alleen de plekken die heel erg beschadigd waren wat bijgewerkt zijn, maar dat het niet teruggebracht is in de nieuwstaat. „Het beeld is ook eerder gerestau reerd, dat kun je zien, maar dat blijft zo." Net zoals de krimpscheu ren in het hout. Het dichtmaken van die scheuren zou waarschijn lijk toch geen blijvend resultaat hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43