Geboeid door wat op straat ligt v v- n 25 PIANO'S Pedofiel jaren de ce! in Wijkraad Hulst-Zuid verbijsterd over advies 3 KUNST Leo de Jong maakt tijdens veilingen van z'n werk liever een ommetje MM öliillHv www.hetslotenhuis.nl Commotie over feesttent in centrum Axel ACUSTICA Weer vertraging voor initiatieven in Cadzand-Bad zaterdag 28 november 2009 De 78-jarige kunstenaar blijft bij de veilingen van zijn werk liever op de achter grond. Hij kan er zo moei lijk afstand van doen. door Wout Bareman Terwijl de veilingmees ter zijn werk doet, scharrelt Leo de Jong maar wat rond in het atelier, achter in het im mense pand in de Walstraat in Axel. Vroeger zat er een doe-het- zelfzaak, nu hanteert De Jong er al weer jaren de kwast, het houts kool en andere attributen. Zijn werk varieert van abstract tot figu ratief Het wordt door internatio nale kunstkenners bijzonder ge waardeerd, zo zal ook morgen weer blijken. Dan wordt in het pand in de Walstraat een veiling van - ditmaal - een kleine vijftig werken gehouden. Zoals gebruike lijk strak georganiseerd door zijn Chileense echtgenote, kunstenares Sandra Gallo (fotografie). Voor het eerst mikt zij nu ook op de Bel gische markt. Speciaal daarvoor is tv-presentator Jo De Poorter uitge nodigd, een liefhebber van het werk van De Jong. Overigens heb ben de veilingen steevast een chari tatief tintje; een deel van de op brengst gaat naar een goed doel. Leo de Jong is, naar eigen zeggen, een einzelganger. Dat bleek al op de Kunstacademie in Rotterdam, waar hij na enige maatschappelij ke omzwervingen, vijftig jaar gele den al snel vaststelde dat de obliga te technieken die ze je daar pro beerden bij te brengen, niets voor hem waren. Het abstracte boeide hem en daarvoor hoefde hij niet naar de academie. Leo ging op ei-, gen benen verder, verdiende 's nachts de kost met het dichtbin den van postzakken op het post- sorteercentrum in Rotterdam, leef de later deels van de Beeldende Kunstregeling (BKR) en bedruipt zich nu alweer decennia zelf. Leo de Jong, zoon van een kleer maker uit Hilligersberg: „We woonden vlakbij een tramhalte. Als zesjarig jongetje tekende ik de wachtende mensen al. Ik zei tegen m'n ouders dat ik later kunstenaar zou worden, maar dat negeerden t« - s&p.. Het werk van Axelaar Leo de Jong is moeilijk te typeren, zeggen kunstkenners. Het varieert van abstract tot figuratief. foto Peter Nicolai door Frank de Klerk den haag - Een oppas-pedofiel (50) uit de gemeente Hulst heeft zich neergelegd bij zijn eerdere ver oordeling tot een gevangenisstraf van drieënhalf jaar, waarvan één jaar voorwaardelijk. De man heeft onlangs zijn hoger beroep ingetrok ken tegen deze veroordeling door de rechtbank in Dordrecht, in maart van dit jaar. Dat bleek vrij dag bij het Haagse gerechtshof, waar de zaak op het laatste mo ment van de agenda werd afge voerd. De man pleegde in de herfst van 007 in Hendrik Ido Ambacht di- 'ese keren ontucht met een des- 1 tienjarige jongen. Ook had hij mte hoeveelheid kinderpor no op zijn computer. De man was bevriend met de ouders van de jongen en kwam er over de vloer. Hij haalde de jongen van school en paste op. Dan masturbeerde hij in het bijzijn van de jongen. Ook pleegde hij enkele keren ontucht met hem. De rechtbank in Dordrecht ging destijds boven de eis van drie jaar waarvan één voorwaardelijk uit. Ook legde de rechtbank de man een extra lange proeftijd van vijf jaar op en verplichtte hem thera pie te volgen. Het is niet de eerste keer dat de man wordt veroor deeld voor ontucht met minderja rigen. In 2003 kreeg hij daar al vier jaar gevangenisstraf voor. De man heeft de beschuldigingen van de jongen steeds ontkend. HULST - De wijkraad Hulst-Zuid is verbijsterd dat de ondernemersver eniging Hulst Vestingstad pleit voor de bouw van een nieuw on derkomen voor de Sint Willibror- dusschool in de binnenstad van Hulst. De argumenten zijn volgens wijk raadvoorzitter Toine Schreurs 'nog meer onthutsend'. „De kinderen geven na school geld uit aan een ijsje of een drankje, zegt de onder nemersvereniging. Maar kinderen op de basisschool vinden het onge zond om te snoepen en ouders gaan naar de supermarkten in Hulst-Zuid omdat het daar goedko per en kwalitatief zeker zo goed is als in de binnenstad." Schreurs heeft zijn ongenoegen over de uit spraken van de ondernemersvere niging kenbaar gemaakt in een be richt aan het college van burge meester en wethouders van Hulst. Daarin wijst hij er verder op, dat negentig procent van de leerlingen op de Willibrordusschool uit Hulst-Zuid komt. De ouders heb ben volgens hem recht op een bre de school die nergens in de bin nenstad te realiseren is. Schreurs maant de gemeente tot spoed om die school in de wijk Hulst-Zuid te bouwen, gezien de verouderde toe stand van het schoolgebouw in het centrum. ze. Later, toen bleek dat ik toch re delijk begenadigd was, bespeurde ik bij m'n vader toch wel iets van trots." De Jong is uiterst beschei den over z'n werk. Sandra Gallo is dat allerminst; zij is er trots op. „Als je ziet hoe zijn werk tot stand komt... Op straat loopt hij altijd naar beneden te kijken. Kapotte blikjes, allerlei klein grut... hij raapt het op, neemt het mee en verwerkt het. Na de grote brand bij Pot heeft hij daar ook rondge scharreld. Van de spullen die hij daar aantrof, heeft hij ook een kunstwerk gemaakt. Het is door de familie gekocht." Gebiologeerd door het detail, de vorm van een spijker, passerende fietsers, voetbal lers (Spartafan). Veel van die wer ken zijn morgen te koop. De vei ling begint om 14.00 uur. Nieuwstraat 3', Groede 0117 - 37 25 84 door Frank van Cooten AXEL - De politie gaf weliswaar een negatief advies, maar de uitba ters van de nieuwe broodjeszaak Bernieslunch in de Noordstraat in Axel mochten van het Terneuzen- se gemeentebestuur gisteren toch een feesttent neerzetten om de opening van de zaak extra cachet te geven. De kruising van de Weststraat met de Noordstraat was hierdoor de he le dag afgesloten, zodat autover keer vanaf die kant niet de Noord straat in kon rijden. Tot noemenswaardige overlast heeft de tent echter niet geleid, bleek gistermorgen uit navraag bij enkele ondernemers. De politie adviseerde de gemeente de feesttent aan de achterkant van de broodjeszaak (de Kaaiwal) neer te zetten om de Noordstraat toch bereikbaar te houden. Het college besloot echter toch de wens van de uitbaters te honoreren. Wethouder Co van Schaik: „Er ge beurt eindelijk weer eens iets posi tiefs voor Axel. Je hoort niemand over de afsluiting van de Champs Elysées in Parijs tijdens de Tour de France. Laten we daarom over de Noordstraat niet zo moeilijk doen." Van Schaik vond het overi gens niet zo kies dat Paul de Groe ne van de politie over het negatie ve advies vertelde in de openbare vergadering van de Stadsraad Axel. Dat is volgens de wethouder niet gebruikelijk. Voor 'n advies op maat CADZAND-BAD - Ondernemers en projectontwikkelaars met nieuwe initiatieven in Cadzand-Bad moe ten opnieuw maanden wachten voordat ze kunnen beginnen. Tot verbijstering van leden van de Slui- se gemeenteraad kreeg de raad donderdag een bijlage bij het toe komstplan voor Cadzand-Bad voorgeschoteld waarin nogal wat tegenstellingen en onduidelijkhe den stonden. Zo werd de maxima le hoogte van gebouwen aan de Boulevard op één pagina twee keer genoemd, met zes meter ver schil. Zonder goedkeuring van de bijlage door de gemeenteraad kan het hele plan niet in werking tre den, waarschuwde wethouder Ma ria le Roy de raadsleden nog wel. De raad vond echter unaniem dat ze het stuk niet kon aannemen en besloot het gewijzigde plan in ja nuari opnieuw te behandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31