De ongeschreven geschiedenis Parkeren in kern Sluis verzekerd 22 2ÜI Maers BIJNAMEN Frank Deij en Joke Naughton schrijven humoristisch én serieus Dikke Bijnamenboek Het Dikke Bijnamenboek Zeeuws-Vlaanderen almanak Bertram duwt lijst Progressief Hulst zaterdag 28 november 2009 AANNEMINGSBEDRIJF pmuphime KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING heroal g)mado'g VEKA door Martijn de Koning SLUIS - In de uitwerking van de economische plannen voor de stad Sluis moet ruimte worden ge laten voor parkeren binnen de kern. Maatregelen op het gebied van beeld en uitstalling moeten ge dragen worden door ondernemers en er moet meer aandacht komen voor het element watersport in en om Sluis. Dat bepaalde de Sluise gemeenteraad donderdag bij de be handeling van de 'economische structuurversterking' die het colle ge aan de raad voorlegde. Veel raadsleden toonden zich eer der al kritisch over dat plan. Ze noemden het vaag en inhouds loos. In het stuk staan ideeën over hoe Sluis er op economisch (en dus toeristisch) vlak aantrekkelij ker uit kan gaan zien. Zo moet de uitstraling van het belfort beter tot zijn recht komen, onder meer door auto's van de Groote Markt te weren. Op initiatief van Helder Zeeuws werd voor dat voornemen voorlo pig een stokje gestoken. De hele raad, op Dorpsbelangen en Toeris me na, steunde het amendement van die fractie met genoemde voorstellen. Daardoor en omdat het stuk nog veel mogelijkheden biedt zaken in te vullen, stemde de raad toch maar in met de visie. door Frank van Cooten Iedereen kent wel Jacques van Voorenberghe uit IJzen- dijke alias de Brillenkoster, Wim Pladdet uit Zaamslag- veer als Kapitein Rooibos of Piet Hamelink uit Vogelwaarde alias Piet Basiliek. Er zijn echter nog veel meer Zeeuws-Vlamingen met bijnamen. Een groot aantal daarvan, zeven duizend om precies te zijn, staan in 'Het dikke Bijnamenboek Zeeuws-Vlaanderen, van auteurs Frank Deij en Joke Naughton. Deij beschrijft op soms spottende, vaak humoristische, ook serieuze maar altijd Zeeuws-Vlaamse toon hon derd jaar ongeschreven geschiede nis van de gewone Zeeuws-Vla ming. Het boek is niet alleen een naslag werk, alle zevenduizend echte na men met daarachter de bijnaam per woonplaats staan erin, het be vat ook talloze verhalen met daar bij ook vaak uniek en authentiek fotomateriaal. Zoals van de zee- hondenjacht in de Braakman. Maar het gaat natuurlijk om de bij namen. Zoals bijvoorbeeld Willy V, gentleman, oplichter, charmeur, autozwendelaar, die zich voordeed als pastoor, notaris en chirurg. Die zonder een bul op zak echte opera ties verrichtte in een ziekenhuis in Antwerpen en meer dan 120 inbra ken pleegde. Of De Bokser uit Terneuzen die aan een zekere dood ontsnapte omdat het vliegtuig dat hem naar een bokswedstrijd naar Londen zou brengen niet kon landen en kort daarna neerstortte. Wat te denken van de Schicht van IJzen- dijke. Deze wielrenner had zelfs zijn eigen sticker 'ik ben supporter van Toine van den Bunder'. De lezer zal vaak een lach niet kun nen onderdrukken. Je zou maar be kend staan als Wies Poepekak (Wies Remijnsen uit Sluiskil), Teu teschijter (Adriaan Dobbelaar uit Spui), Mie Teut (Maria Vermeire uit Koewacht) of't Vliegend Soep been (Walter van Duysse uit Sint lansteen). En Peet Taelman uit Hulst heeft zijn bijnaam de Rits waarschijnlijk te danken aan de flinke hoeveelheid kinderen die hij op de wereld heeft gezet. Naast de vrolijke zijn er ook trieste verhalen. Menigeen zal bijvoor beeld een traantje wegpinken bij het verhaal van Stanny Vereecken uit Hulst, alias Bakfiets, die op 26 maart 2007 om het leven kwam bij een auto-ongeluk. Stanny kreeg als klein jongetje een viskarretje dat hij achter zijn fiets hing. Stan ny was zozeer als Bakfiets bekend dat zijn familie zijn bijnaam opnam in de overlijdensadverten tie. Frank Deij kwam op het idee van het bijnamenboek bij hem thuis aan de keukentafel. Adri Hege man, de moeder van zijn partner Mireille, werkte in het streekmu seum Het Land van Axel en vond Het Dikke Bijnamenboek Zeeuws-Vlaanderen van auteurs Frank Deij en Joke Naughton be schrijft in tekst en beeld honderd jaar geschiedenis van zevendui zend bijnamen van bekende en on bekende Zeeuws-Vlamingen. Het boek van 329 pagina's is ver deeld in drie hoofdstukken. Land van Cadzand, Land van Axel en Land van Hulst. De soms vrolijke, soms trieste ver halen van gewone mensen zijn hiermee voor altijd vastgelegd. Bijnamen zijn met uitsterving be dreigd en verdienen het volgens de auteurs om bewaard te blijven. De auteurs zijn zeer nauwkeurig te werk gegaan. Zo is het verzoek van een aantal mensen in kleine ge meenschappen gerespecteerd om namen waarvan zij vonden dat die te gevoelig lagen, niet op te ne men. Het bijnamenboek verschijnt in een oplage van drieduizend exem plaren en is vanaf vandaag te koop voor 27,95 euro. het jammer dat de rijke geschiede nis van de bijnamen in Zeeuws-Vlaanderen nooit was vastgelegd. Deij ging aan de slag. Belde mensen op en liep door dor pen op zoek naar de mooie verha len. Die kwamen vanzelf, al ging dat niet altijd even makkelijk. „Ik moest uiteraard alles checken. De verhalen kunnen immers een ge weldige impact hebben op men- sen. Ik wi niemand kwetsen." Deij werkte een jaar aan het boek van 329 pagina's met duizenden bijnamen en bijna driehonderd fo to's, afkomstig uit talloze privécol- lecties. De auteur maakte op het laatst werkweken van een dikke hon derd uur om het het boekwerk op tijd af te hebben. Joke Naughton, die Deij onder meer van tekstad viezen voorzag, merkte dat aan zijn schrijfstijl. „Frank schrijft vaak met humor maar toen hij dagen van twintig uur draaide verander- dë zijn stijl. Ik paste dat vervolgens weer aan om de lijn van het boek in stand te houden." Deij en Naughton zijn tevreden over het eindresultaat. „Als ik het zelf niet had gemaakt, wilde ik het hebben", aldus Naugton. 'Het dikke Bijnamenboek Zeeuws-Vlaan deren' is te koop voor 27,95 euro op een aantal adressen die te vinden zijn op www.bijnamenboek.nl. De oplage bedraagt drieduizend exemplaren. Fieleke Potlood. Theofiel de Cock uit Hulst. Politieagent die zijn baan heel serieus nam. Chris den Eierboer. Chris Korstanje uit Terneuzen. De naam spreekt voor zich. Den Peer. Piet Durinck uit Walsoor den. Piet was heel sterk en voor de duivel niet bang. Boekie. Mark Boeckhout uit Bres- kens. Verbastering van zijn naam. Mark is zeer actief, doet veel voor voetbalvereniging Breskens en heeft zijn eigen website (www.boekie.nl) waarmee hij jaren geleden al heel veel bijnamen uit Breskens verza melde. Johan Boekhout uit Oost burg heet ook Boekie. Had zijn bij naam eerder dan Mark en noemt zichzelf dan ook de enige echte Boe kie. Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzenaar van een jaar of zes tig houdt van een goed glas bier en heft er meerdere per dag. Aangezien hij een groot redenaar is, mag hij zich in een grote populari teit verheugen. Op feestjes en par tijen is hij dan ook een graag geziene gast, die meestentijds uitgebreid wordt gefêteerd en vervolgens figuur lijk afgeladen huiswaarts keert. De goede man wilde graag iets terug doen voor al die vriendschap. Hij pakte het groots aan en verwachtte toch al snel zo'n vijftig mensen. Dat vereiste uiteraard de nodige voorbe reidingen. Hij begon er al vroeg mee, zodat hij niet voor verrassingen zou komen te staan. Eén van de proble men was echter hoe hij al dat bier koud moest houden. Hij herinnerde zich dat een drinkmaat van hem dat ooit had opgelost met koeltassen. Natuurlijk mocht hij die lenen. Die feestavond echter was er enkel lauw bier. Hij dacht namelijk dat ze in die tassen vanzelf koelden. Bomenkap in Zeeuws-Vlaanderen is te massaal Ziewww.pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen UW reacties: 619 In Zeeuws-Vlaanderen zijn geen nieuwe starterswoningen nodig. door Harold de Puysseleijr HULST - Fractievoorzitter Annelies Hegger van Progressief Hulst is bij de gemeenteraadsverkiezingen in Hulst weer lijsttrekker voor deze groepering. Hegger is het langstzit tende gemeenteraadslid in Hulst. Ze maakt sinds 1986 deel uit van de raad. Opvallend aan de kandida tenlijst van Progressief Hulst is de lijstduwerspositie van gemeente raadslid Richard Bertram. Hij gaat niet verloren voor de gemeentepo litiek, maar wil het naar eigen zeg gen de komende vier jaar rustiger aan doen in de politiek om meer tijd te kunnen besteden aan zijn gezin. Wethouder Frans de Vries staat op plaats twee. Gemeente raadsleden Alex de Rechter, de van de PvdA afkomstige René van Domburg, en Mark de Maat ma ken de eerste vijf plaatsen op de lijst van Progressief Hulst vol. Lijst trekker Hegger wil geen uitspraak doen over het aantal zetels dat haar groepering bij de verkiezin gen in de wacht hoopt te slepen. „Ik hoop dat de kiezer het werk dat wij de afgelopen vier jaar heb ben verzet waardeert en beloorj bel 0800 - 022 27 10 weGSNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28