IJzeren havenknecht na Onbekwame leiders van toen moeten de PvdA nu redden 22 II& - RESTAURATIE Vlissings bedrijf restaureert Middelburgs industrieel erfgoed Stijlvolle badkamers tegels zaterdag 28 november 2009 msmm8&smmsiaisezmm!88mffli88ma8&^ De leden van de PvdA Vlis- singen nemen vandaag een besluit over de kandidaten lijst voor de verkiezingen. De vergadering krijgt het ka rakter van een crisisberaad. Machtsgreep, schoon maak, afrekening, af gedankt. Het ligt er maar aan met welke Vlissingse sociaal-democraat je praat, hoe de vernieuwingsslag in de partij wordt getypeerd. En als je wat langer informeel doorpraat, blijkt al gauw elke omschrijving wel een beetje te kloppen. De partij heeft de laatste vijfjaar meerdere moeilijke momenten ge kend. De eerste schok was het overlijden van wethouder Kees de Keijzer. Daar kwam een wethou derscrisis overheen in verband met het project Scheldekwartier. Vervolgens overleed fractielid Bep- pie Koopman. De huidige fractie noemt de crisis en het overlijden van een fractiege noot ook als verklaring waarom 'van regulier fractiewerk niet veel terechtkwam'. Maar de laatste an derhalfjaar verloopt de samenwer king veel beter, schrijven de fractie leden in een brief aan de partij, die vandaag tegelijk met de nieu we kandidatenlijst voor de verkie zingen in maart wordt besproken. Het bestuur en de commissie die de lijst maakte, denken daar heel anders over. Zij zien een fractie die in twee kampen is verdeeld en de problemen ontkent. Ook zou er weinig aandacht zijn voor het over bruggen van verschillen. Als klap op de vuurpijl vinden ze de raads leden te weinig zichtbaar als volks vertegenwoordigers. Niet voor niets zoekt het bestuur zo nadrukkelijk naar nieuw bloed. De commissie vertaalt dat naar een lijst waarop de oude fractiele den op lage plaatsen zijn gezet. De commissie verwacht zes van de acht raadszetels over te houden én een goede steunfractie nodig te door Maurits Sep hebben; voor drie oudgedienden blijft dan een belangrijke rol weg gelegd. Maar zij voelen zich 'afge dankt' en bedanken voor die eer. De enige oudgediende die door gaat, is de hoogstgeplaatste, op nummer 4: Sjef van Wijnen. Dat juist hij zo hoog is geplaatst, steekt zijn huidige fractiegenoten. Van Wijnen was het immers die in 2006 met een persoonlijke actie voorkeursstemmen voor zichzelf verzamelde en zo van een onver kiesbare plaats alsnog in de raad kwam. Zijn toenmalige strijdmak ker, Rens Reijnierse, is nu de nieu we lijsttrekker. Dat voedt de sug gesties van machtsgreep en afreke ning. Dat in de kandidaatstellings commissie ook een oud-raadslid (Frances Oreel) zit dat het jaren ge leden al niet kon vinden met men sen die nu nog in de fractie zitten maar juist wel met Van Wijnen, maakt de verdenking sterker. Over diezelfde Van Wijnen velde een interne onderzoekscommissie in 2005 een vernietigend oordeel. Hij was enige tijd fractievoorzitter in de periode 2002-2006. Het rap port zegt over hem: geen leider, hakt geen knopen door en daar door functioneert de fractie niet als collectief En over de partij: per soonlijke wrijvingen, roddels, kwa de vermoedens door ervaringen uit het verleden en persoonlijke ambities. En over het bestuur: ont slaan, het onderling vertrouwen is volledig weg, de dominante voor zitter geeft geen sturing en zit te dicht op fractievoorzitter Van Wij nen. Zijn naam: Rens Reijnierse. Uitgerekend de mensen die toen zo slecht functioneerden, mogen de PvdA nu gaan redden. Daar kunnen zij geen oudgedienden bij gebruiken. Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg i Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Vx raab >l> karcher door Theo Giele foto's Lex de Meester Negenduizendvijfhon derd kilo industrieel erfgoed verplaats je niet zomaar. Na uren van voorberei ding tussen het drukke verkeer op de Rotterdamsekaai in Middel burg, tilde een nog grotere knalge le kraan van Melis zijn hoogbe jaarde, in antiek groen geschilder de collega omhoog. De restaura tie, waarvoor de gemeente 85.000 euro heeft uitgetrokken, wordt uitgevoerd door Las- en Construc tiebedrijf Van Belzen uit Vlissin- gen. Rond acht uur gisterochtend Het door roest aangetaste bin nenwerk. Herinnering aan de legging van de eerste steen voor het fundament door havenmeester Snyders. begon het bedrijf aan de klus. Het zoeken was naar het zwaartepunt van het gevaarte, vertelt projecdei- der Jan-Kees Kaljouw. Dat luister de nauw vanwege de gebogen vorm. Gelukkig zat de kraan on der de grond niet vastgeroest en kon hij in één stuk uit de put wor den getild. Daarna werd hij voor zichtig op de dieplader gelegd. De kraan wordt eerst gestraald bij Ka- becon in Middelburg om daarna in de werkplaats van Van Belzen te worden opgeknapt. Eind janua ri staat de ijzeren havenknecht weer op zijn oude plek. De gemeente liet de kraan in 1861 bouwen bij de Prins van Oranje in Den Haag. Op 9 mei 1862 was de eerste 'officiële lossing': twaalf eiken boomstammen voor firma De Broekert. De kraan was geen commercieel succes. „Het belangrijkste artikel dat de kraan loste, was jenever", schreef C. Sanders in 1995 in het tijdschrift Walacria. Sinds de plaatsing, bijna anderhalve eeuw geleden, is de loskraan niet van zijn plaats geweest. In 1966 wilde de gemeente de kraan slopen, maar daar stak de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk een stokje voor. Hij geeft geen toestemming voor de sloop: „...aangezien deze kraan één van de twee in ons land nog overgebleven exemplaren is van een thans ongeveer een eeuw oud zijnd type uit de periode van de ijzeren utiliteitsbouw. De kraan, die een aardig accent oplevert in het stadsbeeld ter plaatse, is de laatste in de rij Mid delburgse stadskranen en houdt de herinnering levend aan een be langrijk aspect van de economi sche geschiedenis van de stad." MEEST GELEZEN 1. Overlast boulevard aangepakt 2. Vliegveld deels dicht door regen 3. Krooneveldweg duikt onder N57 STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BFNFDFN Oiittala TEEMA STARTSET 4 platte borden 0 26 cm, 4 platte borden 0 21 cm, 4 diepe borden 0 21 cm, 4 schaaltjes 015 cm w van 251,20 voor 199.00 ÜL ZóianyeVorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24