'Nederlandse redacteur is veelzijdig' meningen 115 'De leukste meester blijft Martien' 'Hijzelf toostte nog een keer op that great day' Even Edith Postvak In zaterdag 28 november 2009 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl De basisscholieren zijn te leurgesteld dat hun meester of juf niet mee mag doen aan de de PZC-verkiezing leraar of lerares van het jaar. De strijd is louter be stemd voor het voorgezet onder wijs en uit die hoek heeft de PZC al ruim 160 gemotiveerde voor drachten ontvangen. De een is nog leuker of serieuzer dan de an dere. Maar omdat het jammer is als de ontboezemingen van deze jonge ren van de basisscholen alleen maar op de redactie bekend zou den zijn, heb ik een bloemlezing samengesteld. Tristan Wijsman woont in Burgh-Haamstede en zit op de Kir- reweie in groep 8. Zijn meester maakt minimaal zeven grappen per dag en om iets duidelijk te ma ken, is niets hem te gek. „Hij kan van een vacuüm verpakt pak kof fie afdwalen tot een orkaan", schrijft Tristan. Volgens hem is dit de meester 'waar de hele school naar uitkijkt'! Ricardo Geelhoed van het Kompas in Oost-Souburg wil dat Martijn van der Aarssen, meester van groep 7R, in het zonnetje wordt ge zet. „Hij is streng als het nodig is, maar hij maakt ook veel grapjes. Hij laat ons weieens heel erg schrikken als we hard aan het werk zijn. Hij zet dan een pylon aan zijn mond en roept er hard iets door." Als een soort post scrip- turn staat er nog 'hij heeft ook een tongpiercing'. Om de selectiecom missie van de PZC nog meer te beïnvloeden heeft groep 7R een fo to van Martijn toegevoegd. Groep 7R heeft smaak! Van 't Klinket in Koudekerke is meester Martien le Clercq van groep 8 'superleuk'. Niek Joziasse schrijft: „Als we een breuk niet be grijpen, dan pakt hij een lineaal en zegt dit is 2/2 deel. „Dan breekt hij zijn lineaal en zegt hij: Dit is 1/2 deel." Niek hoopt dat hij gekozen wordt. „Is dat niet het geval, dan blijft hij het toch, maar is het jammer dat verder niemand buiten de school dat weet." WSSSSSt Of er verschillen zijn tussen de Indonesische kranten en de Nederlandse? „Jaze ker", knikten Ruslan Ramli (37) van de Harian Fajar en A'an Surya- na (35) van The Jakarta Post. „Het formaat van onze kranten is groter en wij verschijnen zeven dagen per week. Wij moeten dus harder wer ken", is de conclusie van Ruslan. Acht Indonesische journalisten hebben bijna drie weken in de keu ken gekeken van enkele Nederland se kranten (waaronder de PZC). Bij het opleidingsinsituut van de Wereldomroep heeft het achttal een training journalistiek gevolgd. Ruslan en A'an bezochten deze week de PZC met het belangrijkste doel inzicht in de multimediale aanpak van de krant te krijgen. „Jul lie zijn heel erg flexibel en 'mul- ti-inzetbaar'. Nederlandse journa listen bellen, interviewen, maken een stukje, bemoeien zich met de opmaak en intussen maakt diezelf de journalist nog snel een apart kort stukje voor de website en ma ken ze een filmpje. Dat is heel effi ciënt en compleet", spreken ze be wonderend. De journalisten zijn op uitnodi ging van Free Voices naar Neder land gekomen. Free Voices steunt onafhankelijke mediaorganisaties in Afrika, Azië, Latijns-Amerika en Oost-Europa. Deze Nederlandse or ganisatie wil een bijdrage leveren aan het bestrijden van armoede en het ondersteunen van democratise ringsprocessen. Redacteuren van Nederlandse kran ten brengen volgend jaar een tegen bezoek aan Indonesische redacties. Voor de PZC gaat redacteur Wen dy van den Hurk naar Indonesië (zie nu al haar weblog www.pzc.nl/blog/indonesie. De Indonesische journalisten heb ben dit keer de online activiteiten van de PZC bekeken. De websites van de Jakarta Post en de Harian Fajar zijn in tegenstelling tot www.pzc.nl nog vrij statisch. De verversing van nieuws lijkt geen prioriteit te hebben, er staan geen video's op, verwijzingen naar ande re relevante artikelen zijn niet te vinden en er is geen mogelijkheid om op artikelen te reageren. A'an heeft daar wel een verklaring voor. „We hebben nog een vrij con stante verkoop van dagelijks 30.000 kranten. We bereiken daar mee ongeveer 100.000 mensen." Van een terugloop van het abon neebestand, zoals de Nederlandse kranten, heeft The Jakarta Post nog geen last. Ze vragen zich wel af of t de 'multi-disciplinaire werkwijze van een Nederlandse journalist' wel past in Indonesië. „Iedereen heeft een afgebakende taak. Een op maakredacteur is opmaakredac teur, een journalist maakt geen vi deo's." „Deze veelzijdigheid is vast typisch Nederlands. We verbleven in een mooi hotel in Middelburg, 's Ochtends verzorgde een aardige man ons ontbijt, 's middags was hij aan het opruimen en 's avonds zat hij achter de balie. Het bleek de eigenaar te zijn, die zelf alles deed. Dat zou bij ons nooit gebeuren." De laatste maanden heeft de PZC veel geschreven over de Tweede We reldoorlog en de bevrijding. De ru briek De Slag om de Schelde, waar mee 65 jaar geleden de bevrijding van Zeeland werd ingezet, verschijnt vandaag voor de laat ste keer. Veel lezers hebben hun herinneringen aan de oorlog naar de krant gestuurd. Ook ont vingen we enkele persoonlijke bespiegelingen. Zoals deze van Coos uit de Coosje Busken- straat in Vlissingen. „Stap ik op een vrijdag een hotel-restaurant binnen aan de boulevard in Vlissingen, struikel ik direct over een oudere man met revers vol edele metalen. „Sorry", zeg ik. „No problem son." 48 jaar ben ik, en de echtscheidingsbe schikking was vanochtend door de postbode overhandigd. Son! Pientere kraaloogjes kijken me aan. Hij is gedrongen en fit. „No problem at all." Z'n maat ging net 'upstairs for a nap'. Hijzelf toostte nog een keer op 'that great day' met zijn zoon, diens vrouw en de kids. Ik bestelde iets en bekeek mijn omgeving een beetje vanachter mijn vork. Een ouder echt paar kwam tussen mij en het Engelse gezel schap inzitten. De heren raakten uitgebreid in gesprek. Stonden op, omhelsden elkaar en keer den terug naar hun gezelschap. De man zat schuin tegenover me. Tranen in zijn ogen en trouwens ook op zijn wangen. Zijn vrouw had veronschuldigend verteld dat hij al 82 jaar was en daar toen ook bij was geweest? Ik knikte wel, maar ze zag dat ik dat inderdaad niet kon begrijpen. „Het zijn sterke mensen", mompelde ik maar. En ik hoopte dat ze huil den om wat ze nu voelden. Niet alleen om wat ze toen hebben moeten doen. Ik keek maar weg. Wat had ik kunnen zeggen trouwens?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15