u Op reis 19 reizen [GS El El Een paar dagen Londen is altijd leuk. Yolanda Bobeldijk ontdekte het splinternieuwe Darwin Centre in het Natural History Museum in Londen. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 28 november 2009 1' redactie.reizen@wegener.nl 024-3650360 Hardlopen in Las Vegas in teken Santa en rock-'n-roll Las Vegas maakt zich op voor twee bijzondere hardloopwedstrijden: op 5 december de vijfde editie van de 'Las Vegas Great Santa Run' (5 kilo meter) en een dag later de Las Vegas Marathon, dit jaar een van de Rock-'n-roll Marathon Series. Op 5 december lopen duizenden kerst mannen om geld in te zamelen voor een goed doel, op 6 december wor den lopers en publiek vergast op rockbands langs het parcours. www.lasvegassantarun.org www.las-vegas.competitor.com Ijsbaan Groningen dit jaar op de Ossenmarkt Onder de nieuwe naam 'Winterstad Groningen' wordt de Ossenmarkt in de stad van 3 december tot 3 janua ri omgetoverd tot een ijsbaan. De ijs baan stond vijfjaar lang voor het stadhuis, op de Grote Markt, maar daar is dit jaar geen ruimte in ver band met de komst van het Glazen Huis van 3FM. Rond de ijsbaan zijn allerlei leuke attracties te bezoeken, ook voor kinderen. Er staat ook een kerststal. www.toerisme.groningen.nl www.groningen.nl Drukste Duitse Autobahn dicht voor picknick Om te vieren dat de voormalige mijnstreek Ruhrgebied culturele hoofdstad van Europa is - het is voor het eerst dat het om een re gio gaat - wordt op 18 juli 2010 de A40 tussen Duisburg en Dort mund afgesloten. Zo'n 20.000 ta fels vormen er een 60 km lange picknicktafel voor fietsers, wan delaars en skaters. Tafels (voor 8 tot 10 personen) zijn voor 25 euro te reserveren. www.ruhr2010-tickets.de Drie nieuwe pousadas in Portugal geopend Pousadas de Portugal, een keten van bijzondere staatshotels die veelal ge vestigd zijn in kastelen, kloosters en paleizen, heeft drie nieuwe hotels geopend. Begin deze maand is de nieuwe Pousada do Freixa in Porto geopend. Het is gevestigd in een pa leis uit 1742. Eerder werd een oud ziekenhuis uit 1842 in Viseu omge vormd en begin dit jaar werd aan de Algarve een nieuwe Pousada in een oud paleis in Estói geopend. Over nachtingen zijn online te boeken. www.ambiancetravel.nl Een jongetje van een jaar of 10 wijst opgewonden naar een grote bak waarin verschillende opgezet te torren te zien zijn. „Deze twee zijn vast familie, want ze hebben dezelfde soort poten." Een medewerkster kijkt het jongetje lachend aan. „Je klinkt als een echte wetenschapper", zegt ze. En dat is precies wat het Darwin Centre wil bereiken: jong en oud inspireren voor de natuurwetenschap. Het interactieve mu seum is de nieuwste aanwinst van het Na tural History Museum in Londen. Vorige maand opende het centrum zijn deuren. Alle bezoekers willen de enorme witte co con (The Cocoon) aanschouwen, waar het Darwin Centre zich in bevindt. Het kostte ruim 87 miljoen euro om het bouwwerk te realiseren, maar toch mag het publiek er gratis in. Met een glazen lift komen we bo ven en kunnen we het witte gevaarte, dat 65 meter hoog is, goed bekijken. Het lijkt nog het meest op een groot wit gekanteld toverei, waar binnenin van alles te leren valt over evolutie en natuurlijke selectie. Er bevinden zich namelijk 17 miljoen ver schillende opgezette insecten en 3 miljoen plantensoorten. Alles is interactief Bewegende planten worden op de muur geprojecteerd, mede werkers vertellen via filmpjes over hun werk en met een druk op de knop horen we alles over Charles Darwin. Hoe hij di verse insecten in zijn mond stopte zodat hij de verschillen beter kon bepalen. In de kortdurende filmpjes komen ontdekkings reizen tot leven: spannende verhalen over wetenschappers die maandenlang op zee voeren, op zoek naar nieuwe planten en dieren om mee naar huis te nemen en te bestuderen. Kathy en Mike Parker, een gepensioneerd echtpaar, bekijken een filmpje over hoe wetenschappers tegenwoordig te werk gaan tijdens hun ontdekkingstochten in Zuid-Amerika. Beiden zijn diep onder de indruk. „Wij hadden vroeger op school nooit de kans om dit op zo'n interactieve manier te leren", zegt Kathy. „Er is hier zo veel te zien en te doen, het is echt fascine rend." Net als veel andere bezoekers heeft ze een speciale kaart bij zich, de 'nature plus card' genaamd, met een streepjescode erop. Daarop kunnen bezoekers in het mu seum informatie opslaan die ze thuis via een speciale website nog eens kunnen be kijken. Vanuit de cocon is er uitzicht op afdelin gen waar wetenschappers aan het werk zijn. Bezoekers kunnen zelfs met een aan tal van hen communiceren via een micro foon. „We hopen vooral kinderen hiermee te inspireren", zegt Shayna Barby (31), die als vrijwilligster in het museum werkt. „Het is belangrijk dat ze weten hoe de na tuur werkt en dat ze misschien later ook wetenschapper willen worden. Zij zijn im mers de toekomst." De ploeterende wetenschappers wijzen de bezoekers erop dat de natuurwetenschap niet af is. Om die boodschap te versterken zijn elke middag gastlessen in de nieuwe David Attenborough Studio, die zich ach ter de cocon bevindt. Daar vertellen weten schappers over hun recente onderzoeken. Deze middag houdt een Australische des kundige een praatje over meteorieten, We mogen de meteorieten zelfs even vasthou den. Zo komt natuurwetenschap wel heel dichtbij. Dat is het mooie aan het Darwin Centre: voor je het weet ben je ineens heel erg be trokken bij de natuur. Vooral het niveau is goed, vindt Mike Parker. „Het is niet ex treem vereenvoudigd, maar ook niet super intellectueel. Het museum is eigenlijk voor iedereen toegankelijk." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl v; li! Het Darwin Centre is onderdeel van het Natural History Museum. Het ligt direct naast metrostation South Kensington. Het Darwin Centre is open van 10.00 tot 17.50 uur. De toegang is gratis, maar vooraf reserveren is aan te bevelen. Informatie op www.nhm.ac.uk/darwin-centre of via telefoon 0044-2079425511. Het Darwin Centre exterieur (boven) en interi eur (rechts). foto Natural History Museum GROOT-BRITTANNIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127