Altijd warme voeten m 29 wonen Mijn rododendrons 'Percy Wiseman' en 'Porzellan' blijven klein en armetierig. Mijn oude cv-ketel loopt op zijn tandvlees. Ik twijfel nu aan een nieuwe HRE-ketel. wonen@wegener.nl 024-3650509 Van links naar rechts: een vakman legt vloerverwarming aan; de flexibele buizen worden verwerkt op draadstaalnetten (foto 2), noppenplaten (foto 3) of isolatieplaten (foto 4). foto's PR Zaterdag 28 november 2009 Het passieve vloerverwarmingsysteem van Tonzon, waarbij thermoskussens voorkomen dat warmte kan uitstralen naar de koude kruipruimte. Passieve vloerverwarming Ton Willemsen, directeur van Topzon, heeft een systeem van passieve vloer verwarming ontwikkeld waarbij geen kunstmatige warmte wordt toegevoerd. De werking berust op een thermische condensator (lichtgewicht thermoskus sens), die onder tegen de vloer wordt aangebracht. De kussens voorkomen dat warmte kan uitstralen naar de koude kruipruimte en funderingsmuren. Er is alleen warmte nodig om het luchtlaagje onder tegen de vloer op te war men tot het niveau van de vloer. Dit kost volgens Willemsen weinig energie. „Deze passieve vloerverwarming is in feite een vorm van isolatie en blijkt vaak al voldoende, zelfs bij betonvloeren. Gewone vloerverwarming is dan niet meer nodig, al wordt de combinatie vaak toegepast om nog meer ener gie te besparen." Het systeem kan zonder hakken of breken worden toegepast bij houten en stenen vloeren en bij ieder type vloerbedekking. Het wordt vanuit de kruip ruimte onder tegen de vloer aangebracht. De investering voor een woonka mer van 60 vierkante meter bedraagt circa 1.800 euro. Op de verwarmings- kosten kan volgens Willemsen tot 25 procent bespaard worden. Het systeem van Tonzon is vorige maand gepresenteerd tijdens de Vakbeurs Energie 2009 en het Duurzaamheid Evenement. www.tonzon.nl Vloerverwarming wordt in toenemende mate gekozen als standaardverwarming. De voordelen zijn duidelijk: sneller een aangenaam warme vloer, een gelijkmatige temperatuur, geen radiatoren meer nodig, geruisloos en overal toepasbaar, door Folly van Dijk De Romeinen zagen het comfort van vloerver warming al in en be dachten het hypo- caustumeen verhoog de vloer op bakstenen pijlers met daaronder een oven die de warm te onder de hele vloer verspreidde. Tegenwoordig zijn er twee soorten vloerverwarming: het elektrische systeem en het conventionele sys teem dat wordt gestuurd door de cv. Bij het laatste kan onderscheid worden gemaakt in vloerverwar ming als hoofd- of bij verwarming, dus naast radiatoren. Elektrische vloerverwarming is duurder dan conventionele. Het is met name geschikt voor kleinere ruimtes met vaak een afwijkende indeling, zoals bijvoorbeeld de bad kamer. Het wordt in dunne (4 mil limeter) matten op de vloer ge lijmd. Ook lijmen over bestaande tegelvloeren is mogelijk. Conventionele vloerverwarming (flexibele, met warm water gevul de leidingen in de vloer) kan in el ke woning worden aangelegd. Ook op stadsverwarming kan vloerver warming worden aangesloten. Bij nieuwbouw is de aanleg van vloer verwarming natuurlijk minder ar beidsintensief- en dus voordeliger - dan bij bestaande bouw of reno vatie. „Bij nieuwbouwwoningen is dankzij de hoge isolatiewaarden al leen vloerverwarming meestal vol doende", zegt Milenko Michiels, di recteur van Installatieservice Mon tage Garant in Helmond. „Of vloer verwarming in bestaande bouw als hoofdverwarming kan dienen, hangt af van de isolatie en is een kwestie van uitrekenen." Het grootste voordeel van vloerver warming is het comfort. Opstijgen de stralingswarmte van de vloer zorgt voor een behaaglijke, gelijk matige temperatuur in de hele ruimte. Michiels „Als de vloer een temperatuur van 29 graden Celsius heeft, wordt het in de ka mer 22 graden. Je kunt de thermo staat gerust wat lager zetten. Een constante en egale oppervlakte- temperatuur is het beste. Het kost minder energie om een constante temperatuur aan te houden dan deze steeds hoger en lager te zet ten. Zet de verwarming 's avonds nooit meer dan 2 of 3 graden lager: de opwarmtijd de volgende och tend wordt anders alleen maar lan ger, wat meer energie kost." Vloerverwarming is in aanschaf duurder dan radiatoren, maar ver bruikt minder energie. Een water temperatuur van 25 tot 35 graden Celsius is al voldoende voor een aangenaam binnenklimaat. De be sparing op energiekosten vergele ken met een traditionele cv vari eert van 10 tot 25 procent. Vloer verwarming geeft het hoogste ren dement bij een stenen vloer, maar kan ook onder hout of kunststof Dat er bij vloerverwarming als hoofdverwarming geen radiatoren nodig zijn, is een ander groot voor deel. In de eerste plaats omdat de ruimte niet wordt ontsierd door ra diatoren, maar ook omdat radiato ren vaak 'stofnesten' zijn en dus ongezond. Zeker voor mensen met allergieën en astma. Vloerverwarming wordt bij nieuw bouw aangelegd in de cementdek- vloer, die in de afbouwfase van een woning wordt gelegd. De flexi bele buizen (vroeger van staal, te genwoordig kunststof) worden ver werkt in noppenplaten, draadstaal netten of isolatieplaten. Welk sys teem wordt toegepast, hangt af van de grootte, vorm en het ge bruik van de ruimte. Bij bestaande bouw worden sleuven in de dek- vloer gefreesd. „Een werktekening is een must", zegt Jacco van Poel, bedrijfsleider bij Montage Garant. „Als de dekvloer eenmaal ligt, zie je niets meer van het patroon." Volgens Van Poel gaat vloerverwar ming een mensenleven mee. „Op het buizensysteem zit vijftig jaar garantie. Voor verdeler, pomp en kamerthermostaat geldt de stan daardgarantie van twee jaar." Als zich al problemen voordoen bij vloerverwarming, is dat in een enkel geval lekkage. Dan is het een kwestie van de leidingen traceren met infrarood, de lekkage opspo ren en verhelpen. Alleen bij echt grote lekkages moet de vloer open. Verstopping van de buizen door dat het poreuze materiaal nog wel eens ging verbrokkelen, komt te genwoordig niet meer voor. Vloerverwarming kan in de zomer ook werken als koelsysteem. In plaats van warm stroomt er dan koud water door de leidingen. Fijn bij een hittegolf ,Je kunt de tem peratuur 5 graden Celsius omlaag krijgen", weer Van Poel. „Dat noe men we 'kathedraaleffect', zoals wanneer je op een hete dag een kerk binnenloopt Al is de tempe ratuur maar enkele graden lager, het voelt als enorm verkoelend omdat je je warmte kwijt kunt." H www.montage-garant.nl www.energiesubsidiewijzer.nl www.therminon.nl www.vermo.nl r.Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Muilem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Soms maak je je als hobbytuinier druk om niets. Zoals in het geval van lezer E. van Buiten. Hij heeft een paar rododendrons in zijn tuin staan, die luisteren naar de namen 'Percy Wiseman' en 'Porzellan'. 'Ze blijven klein en zien er armetierig uit, terwijl ze toch genoeg water krij gen. Wat is er aan de hand?' Een paar meegestuurde foto's hel pen deskundige Romke van de Kaa bij het geven van advies. „De rodo dendrons zijn hybriden van Rododen- dron yakushimanum. Deze zoge noemde yaks zijn trage groeiers die er tien jaar over doen om hun uitein delijke grootte van 1,5 meter te be reiken. En dat dan onder optimale omstandigheden. Die zijn hier niet; de grond ziet er arm en humusloos uit. Dat de yaks zo groot zijn, is dus al een prestatie. Water krijgen ze ge noeg, maar een laag bladaarde of ge- composteerde boomschors is aan te bevelen. Maar onthoud wel goed: een yak is een dwerg van nature." Lezer A. Cornelisse is toe aan een nieuwe cv-ketel. Hij vraagt zich af of hij al moet kijken naar een nieuwe HRE-ketel. 'Wat raadt u aan?' 'Een energiecentrale voor thuis', zo wordt de HRE-ketel genoemd. In het Eigen Huis-magazine wordt er een stukje aan gewijd. De HRE-ketel maakt net als de HR-ketel warmte en warm water. Verschil is dat de HRE ook elektriciteit levert, als de ketel aanslaat om het huis te verwar men. Een deel is nodig voor het huis zelf, de rest wordt teruggeleverd aan het net. De totale energiekos ten vallen zo'n 20 procent lager uit. Probleem is wel dat de HRE pas van af volgend jaar op de markt komt. Bovendien zijn de aanschafkosten ten opzichte van HR hoger (vanaf 6.000 euro) en is de HRE vooral ge schikt voor huishoudens die jaarlijks meer dan 2.000 kubieke meter gas verbruiken. Wie minder verstookt, wekt te weinig elektriciteit op om het verschil in prijs goed te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 123