l je schoenen staan als je buurman ineens een Porsche rijdt' II 'Hoe verder van Europa af, hoe groter de bedragen waar het om gaat, hoe minder animo er is contracten te verzekeren' Het Atlantis-hotel is geves tigd op Palm Jumeirah Is land en heeft 1373 luxe kamers en 166 suites met uitzicht op de oceaan. De ski-hal in Dubai, voor wie het strandleven even beu is. Binnen is het min 1, terwijl het buiten soms 50 graden boven nul is. foto's EPA Woordvoerster ministerie van Financiën pbel uiteen menteel gewoon aan zijn andere verplichtingen." Maar daar valt dan wel de beta lingsregeling onder die Nederland afgelopen zomer met Dubai World trof, toen de crisis in Dubai al in volle gang was. Dubai World krijgt meer tijd om zijn rekenin gen te betalen. De Nederlandse Staat staat garant voor 'enkele honderden miljoe nen' aan exportkredietverzekerin gen. Voor driekwart daarvan is een betalingsregeling getroffen. „In theorie zouden we dat geld kunnen verliezen", zegt de woord voerster. De garantstelling bij exportkrediet verzekeringen is volgens haar 'het aanvullend randje op wat de markt biedt'. Verzekeraars staan immers niet altijd te springen om zakendoen met ontwikkelingslan den of'opkrabbelende' economie ën te verzekeren; de Staat geeft dan graag een laatste zetje. „In het algemeen kun je zeggen dat hoe verder het van Europa af is en hoe groter de bedragen waar het om gaat, hoe minder animo er bij ver zekeraars is contracten te verzeke ren." Financiën sluit niet uit dat veel on dernemers dit jaar al geen zaken meer wilden doen met Dubai en dat er daardoor minder verzekerin gen zijn afgesloten. Het ministerie van Economische Zaken zal bedrijven nooit vertel len dat ze beter geen zaken kun nen doen in een bepaald land, zegt een woordvoerder. „In Neder land nemen bedrijven hun eigen beslissing." Wel stelt hij dat bepaalde zaken- deals alleen mogelijk zijn als de overheid 'op de achtergrond' ga rant staat bij een exportverzeke ring. „Want alleen dan is het soms voor banken interessant." Die garantstelling is volgens hem 'heel gebruikelijk'. „Het gaat per slot van rekening niet om contrac ten van drie tientjes. Het gaat in Dubai vaak om transacties met heel grote bedragen en een loop tijd van vele jaren. Veel bedrijven kunnen dat zelf niet financieren. Daar hebben ze hulp bij nodig van banken en van de overheid." Dubai zwijgen in alle talen over de financiële crisis. „Alleen positief nieuws is welkom. De aandacht gaat hier vandaag vooral uit naar het Offerfeest." De malaise op de vastgoedmarkt is ruim een jaar geleden begonnen, vertelt ze. „De huizenprijzen zijn met 50 tot 8o procent gedaald. Een soortgelijk appartement van too vierkante meter als het mijne, ik huur gelukkig, was een jaar gele den nog 260.000 euro waard en nu 110.000. Er is heel veel leeg stand en projecten die begonnen zijn, worden niet afgebouwd. Er is hier de afgelopen jaren gewoon veel te veel gebouwd." De crisis leek volgens haar begin dit jaar veel heviger dan nu. „Toen zijn er veel mensen ontslagen en zijn veel buitenlanders die hier werkten weer naar huis gegaan. Tot september was het veel rusti ger op straat, maar daarna leek het wel weer wat aan te trekken." Veel inwoners van Dubai, ook ex- pats die tussen al het klatergoud hun slaatje dachten te slaan, zijn de afgelopen jaren door de explo derende huizenprijzen gaan specu leren. „Ik ken mensen die met vier, vijfhuizen in hun maag zit ten. Die konden ze kopen door 10 procent aan te betalen. Ze gin gen er vanuit dat ze die binnen drie, vier maanden met vette winst door konden verkopen, vóórdat ze de volle hypotheeklas- ten kregen. En dat lukt nu dus niet meer. Veel mensen zijn in enorme financiële problemen gekomen, er zaterdag 28 november 2009 lopen ook heel veel rechtszaken. En de overheid hier weet niet goed wat ze moet doen." De pracht en praal in Dubai werkt aanstekelijk, weet ze. Maar zelf doet ze er niet aan mee: ze is van plan om over een jaar of twee naar Nederland terug te keren en spaart haar centen liever. „Maar je moet sterk in je schoenen staan als je buurman ineens in een Porsche rijdt. Nederlanders zijn redelijk nuchter, maar Engelsen bijvoor beeld zijn veel erger." Wolkenkrabber Burj Du bai is met 818 meter het hoogste gebouw ter we reld en krijgt de snelste lif ten: 64,8 km per uur. Kunstmatige eilandjes voor de kust van Dubai, met villa's voor de echte rust- en ruimtezoekers, de onderste in de vorm van een palmboom. De Burj al Arab (Arabi sche Toren) is een luxueus hotel dat wordt gepro moot als enige 7-sterren hotel ter wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11