tot sekssymbool Morgen (zondag) is de finale van het vierde seizoen Boer Zoekt Vrouw. Het programma is nog immer een ongekend kijkcijferkanon. Monique Brandt en Bernice Breure vroegen zich af of het megasucces vooral kassa voor de KRO is. Of hebben 'gewone' boeren er ook nog iets aan? v Dgj media@wegener.nl media 024-3650574) Zaterdag 28 november 2009 Stylist Mailt de Boer weet inmiddels ook hoe populair de agro- ondetnemers van tv zijn: nadat hij hen on langs op de radio aan raadde neus- en oorharen te maaien en verstaanbaar te commu niceren, werd hij bedreigd, Marti- ne Kruider, een door de liefde tot Flevolandse boerin omgeturnde stadse, krijgt tegenwoordig opval lend vaak mailtjes van vriendin nen van buiten het platteland: „Of ik niet nog een leuke boer ken. De boer is sexy geworden, ook bij vrouwen uit de stad." Belangrijkste graadmeter voor de populariteit van het platteland en zijn bewoners zijn echter de mil joenen kijkers naar Boer Zoekt Vrouw. 4,2 miljoen kijkers schakel den in voor de liefdesbeslomme ringen van melkveehouders Wiet- se en Wim, akkerbouwer los, paar denfokker Peter en gerberakweker Hans. Morgen (zondag), bij de 'grande finale', zal dat aantal onge twijfeld nog weer hoger zijn. Het geheim van het succes? „Soms heel extreme personages, van over gevoelig tot onaangepast, die zich begeven op het liefdespad. Dat af gewisseld met mooie beelden van het boerenleven", meent Martine Kruider. Tien jaar geleden trouw de ze haar melkveehouder, ver voor de boerenhype. Ze is, naast haar noeste arbeid op het erf, jour nalist. In haar boeken en op haar website (www.ikbenboerin.nl) mag ze het platteland graag promo ten. Maar dan wel de 'eerlijke' ver sie, met mooie en harde kanten. Jloer Zoekt Vrouw geeft een erg ro mantisch beeld van het boerenle ven", constateert ze. „Vrouwen denken: 'leuk, een mooi huis, een eigen paard, dat wil ik ook'. Maar het boerenleven is meer dan dat." Dat vindt ook een groep Friese boerinnen, die de website Vrouw van Boer wil lanceren. De site moet een platform worden waar boerinnen elkaar kunnen steunen. Het is hun antwoord op het mooie beeld dat de tv geeft van hun leven. „De problemen op een boerderij zijn juist onvoorstelbaar DALLAS In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. w foto Kippa r ie heeft J.R. neer geschoten? Die vraag houdt de wereld in de zo mer van 4980 be zig. Meer dan 83 miljoen Amerika nen en nog eens ettelijke miljoe nen kijkers in de tientallen andere landen waar de serie te zien is, kij ken naar de laatste aflevering van het tweede seizoen van de soapse rie Dalias, waarin de aanslag op J.R. wordt gepleegd. De aflevering is al in maart 4980 op de buis, maar het duurt nog tot november van dat jaar voordat de ontknoping te zien is. Door de on gekende hype rond de aanslag op J.R. groeit wat een succesvolle soapserie is uit tot een wereldwijd fenomeen. De schoten op J.R. wor den ook gezien als geboorte van de cliffhanger, de laatste scène van een aflevering of seizoen die de kij ker dwingt om de volgende keer weer te kijken. Dallas begint in 1978. Wekelijks volgen we het wel en wee van de Texaanse olieclan de Ewings. Het hele gezin woont op de grandioze Southfork Ranch. Pa en ma Ewing, Jock en Miss Ellie, zwaaien de scepter over het gezin, dat be staat uit de broers Gary, Bobby en John Ross (J.R.) en hun vrouwen. Gary wordt al snel weggepest door J.R., waardoor de aandacht volle dig komt te liggen op de strijd tus sen de zachtaardige Bobby (Pa trick Duffy) en de meedogenloze J.R., ijzerstérk neergezet door Lar ry Hagman. Bobby is de ideale schoonzoon, getrouwd met een lie ve vrouw. J.R. liegt, bedriegt, hoert en snoert en is getrouwd met de aan drank verslaafde feeks Sue El len. Hij heeft maar één doel: de macht overnemen bij Ewing Oil. Alle ingrediënten van de typisch Amerikaanse soapserie zijn in Dal las aanwezig, maar dan vermenig vuldigd met de factor tien. Er wordt vreemdgegaan alsof het niks is, regelmatig duiken kinde ren op die zoons of dochters blij ken van de hoofdpersonen, die op hun beurt pardoes overlijden om in een volgend seizoen weer vro lijk op te draven. Maar de magie van de cocktail van seks, intriges, afgunst en de fascina tie van het grote geld blijkt eindig te zijn. In de loop van de jaren be ginnen de kijkcijfers te kelderen en in mei 1994 komt na 357 afleve ringen een einde aan de eerste ech te soapserie ter wereld. Rest nog het antwoord op de vraag van het begin. Wie heeft J.R. neergeschoten? Het was Kristin Shepard, J.R.'s schoonzus en mat- ttesse. Stefan Dokken groot", zei één van de initiatief neemsters Lida Flapper zelfs. En de clichés rond boeren bestaan nog in ruime mate. In het pro gramma worden er behoorlijk wat bevestigd. De vriendinloze 35-plus- mannen die dag in dag uit tussen de middag bij hun ouders aan schuiven, de boer die voor de eer ste keer in zijn leven spaghetti krijgt voorgeschoteld. In de uitzen ding van vorige week haalde één van de boeren zijn neus nog op voor een, voor hem ondefinieer baar tussengerechtje. Zijn date kop te hem vervolgens gedienstig in: „Tja, wat de boer niet kent, dat vreet ie niet hè'." Onderzoekers van de Radboud Universiteit in Nijmegen keken al eens naar het effect van het pro gramma op die vooroordelen. De verrassende conclusie: stedelingen zien boeren, ondanks het megasuc ces, nog steeds vooral als trekkerrij- dende koeienmelkers. Kijkers uit stedelijke gebieden zien boeren zelfs vaker dan niet-kijkers als be houdend, gesloten, gelovig en ouderwets. Dat beeld verklaart te gelijkertijd ook een groot deel van het succes, vindt tv-wetenschap- per Maarten Reesink. Hij spreekt van een 'postmoderne combina tie': een genre van nu, dat zich af speelt in een tijd en leven van de cennia terug. Hij concludeerde al eerder: „In Boer Zoekt Vrouw zien we het Nederland uit de jaren vijf foto Ronald J. Reinders tig: geen buitenlanders, vrouwen achter het aanrecht en stipt om zes uur de aardappelen op tafel." Volgens melkveehouder Martijn van Raaij uit Overloon, nog im mer beroemd als Boer Martijn uit de tweede reeks van BZV, is het programma desondanks goed ge weest voor de hele sector. Boer Martijn vond zijn vriendin Marlies door het programma. Nu wonen ze samen en is er behalve de koeien ook Koe en Boe, een be drijf dat onder andere via internet 'leerzame kinderkleding' verkoopt en het landleven promoot, met na me bij kinderen. „Het boerenleven is hard werken en vroeg opstaan. Boer zoekt Vrouw geeft misschien wel een iets te mooi beeld van het boerenleven. Maar die mooie beel den die je ziet, die hebben ze niet verzonnen. Die bestaan, die zie je als boer voor je neus, elke dag." Boer zoekt Vrouw, zondag, Nederland 1,20.20 uur w Reageren? *- J: redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 113