Weer zoeken naar een musicalster Finale Beste idee van Nederland kijken luisteren kijktip In Op zoek naar Mary Poppins rekruteert de Avro voor de derde keer een grote musicalhoofdrol via een televisiewedstrijd. Rivka Groenier wilde weten of het ook nog anders kan. „Televisiecasting moet een uitzondering blijven." «Égaal w 41 zaterdag, 20.00 uur zaterdag 28 november 2009 publiek zo langzamerhand wel weet wat een goede musicalartiest is." Toch moet je zuinig blijven met de methode, erkent de presentator. „Een keer per jaar is genoeg. Als we elke musical zo zouden doen, dan werd het een ander verhaal." Erwin van Lambaart, panellid van Op zoek naar Mary Poppins en theaterproducent, vindt ook dat zuinigheid is geboden. „Ik vind dat een televisiecasting de uitzonde ring op de regel moet blijven. Het is een heel ingewikkeld, creatief proces en niet ie dere hoofdrol is er voor geschikt. Mary Pop pins wel." Omdat iedereen de kinderjuf met haar magische vliegparapluutje kent en zich daar een mening over kan vormen. Van Lambaart: „Ik denk dat Mary Poppins zich er daarom nog beter voor leent dan de eerste twee Avro-zoektochten. Evita was bij de theaterliefhebbers wel bekend, Joseph he lemaal niet, maar iedereen kent Mary Pop pins. Iedereen heeft een mening over het personage en over wat ze moet kunnen." Het wedstrijdelement, dat voor aanspreken de televisie zeer van belang is, mag niet overheersen, vindt de producent. Daarom worden de aspirant-Mary Poppinsen dit keer intensiever getraind. „Dat is onze voor waarde, het mag niet alleen maar een wed strijd zijn. Al lig je er in de eerste aflevering uit, je moet iets in je rugzak meenemen wat je anders niet had gekregen. Voor ons is de balans tussen competitie en leren en ont wikkelen heel belangrijk. En reken maar dat collega-producenten en castingbureaus naar de televisie te kijken. Ze krijgen de beste ta lenten op een zilveren plateautje aangebo den." Toch zal Van Lambaart wel wakker liggen over de vraag of het publiek de juiste keuze maakt, erkent hij. „Het gaat me weer wat zweetdruppels kosten. Ik vind dat het bij Evita en Joseph goed is gegaan, maar een ga rantie heb je natuurlijk niet. Ik denk wel dat de diamanten in deze editie al een stuk verder zijn geslepen dan bij de vorige twee zoektochten. Mary Poppins is echt musical hogeschool op Broadwayniveau." De kandidates zelf blijven er nuchter onder. Suzanne: „De mensen thuis zijn ook dege nen die naar het theater komen." Bente: „Natuurlijk sta je normaal voor drie, vier mensen achter een tafel en kan nu heel Ne derland meekijken. Het zou wel heel zuur zijn als ik er de eerste keer al uit ga. Maar bij Evita en Joseph waren het ook echt dege nen die moesten winnen. Ik heb er vertrou wen in." Angenita: „Het is een mooie kans en een prachtige rol. Dan zet je alles op al les om het goed te doen." De voordelen moeten wat haar betreft niet worden over schat. „Je bereikt wel een groter publiek maar je moet het wél kunnen." Op zoek naar Mary Poppins, audities en het voorstellen van de kandidaten: maandag 30 november, Nederland 1, 22.10 uur. Eerste liveshow: zondag 6 december, Ne derland 1, 20.25 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl De ideale Mary Poppins heeft het warme en aristocratische van Julie Andrews, die in 1964 een Oscar bemachtigde met haar filminterpretatie van de supernanny, en het ei gentijdse multitalent van Chantal Janzen. Ze moet een hoge c kunnen halen, een goe de timing hebben, acteertalent en, niet on belangrijk, een potje kunnen tapdansen. De rol is daarmee volgens panellid Erwin van Lambaart veel complexer dan die van Evita, waarmee de Avro in 2007 de Op zoek naar- reeks begon. De 11 finalisten hebben de au ditierondes met 1.200 kandidates overleefd en zijn voorgedrild door coaches Thom iSjwU De elf Mary's: voorste rij van links naar rechts Suzanne, Irene, Sophie, Bente, Rosalie, Angenita, Noortje en Willemijn. Achteraan van voor naar achter: Eefje, Simone en Carmen. foto GPD EMS Presentator Frits Sissing en de juryleden Er win van Lambaart, Pia Douwes en Thom Hoffman. foto GPD Hoffman, Pia Douwes en Willem Nijholt. Bijna allemaal hebben ze al musicalerva ring. De 23-jarige Willemijn de Vries speel de bijvoorbeeld in Sunset Boulevard. Irene Borst (25) en Bente van den Brand (26) wa ren reserve voor Chantal Janzen in Tarzan. Eefje Thomassen (26) staat in The.Sound of Music. Sophie Veldhuizen (26) deed mee aan Op zoek naar Evita en was te zien in Anatevka. Ervaring of niet, wie de hoofdrol in Mary Poppins wil bemachtigen, moet met de billen bloot op televisie en legt haar lot in de handen van kijkers. De uiteindelij ke winnaar moet acht zenuwslopende live shows doorstaan. Presentator Frits Sissing vindt dat de vrou wen daar tegen moeten kunnen. Ze krijgen er in zijn optiek namelijk heel veel voor te rug. „Het programma is erop gericht alle elf kandidates verder te brengen in hun car rière. ]e bent gek als je aan het begin van je carrière staat en zo'n kans niet grijpt. Het gaat om de eindoverwinning, maar ook om de reis die je maakt. Bij Op zoek naar Evita hebben we dat gezien, bij Op zoek naar Jo seph ook. Alle kandidaten komen een stap verder. Een cadeautje zou ik zeggen. Wat we zoeken, is iemand die de sprong kan ma ken naar het grote publiek. Die sprong, waar ze normaal vier jaar over zouden doen, gaan ze nu in acht weken maken." Dat het publiek steeds vaker bepaalt wie er met een hoofdrol vandoor gaat, vindt Sis sing geen bezwaar. „1\vee keer hebben ze al een goede keuze gemaakt. Ik denk dat het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111