wonenió Herfstbloeiers Fatboy kruik Een kruik is altijd fijn als de 'r' weer in de maand is. Designer Anne van Strien ontwierp voor Fatboy, bekend van de trendy zit- zakken, de Desswerrum, oftewel een groot uitgevallen kruik. Vul hem met warm water en het klappertanden en blauwbekken maakt vanzelf plaats voor een warme glimlach, aldus Fatboy. Is de kruik afgekoeld? Dan raadt Fatboy aan het water niet weg te spoelen, maar aan de planten te geven: 'Want wie warm wordt van deze natuurlijke variant op het hoger zetten van de thermo staat, zou ook iets terug kunnen doen voor Moeder Natuur: geen water verspillen bijvoorbeeld!' De Fatboy Desswerrum is vanaf begin 2010 leverbaar - precies op tijd dus voor als de winter echt invalt. Het dessin is nostalgisch Brabants bont. Prijs: 39 euro. www.fatboy.com Maarten Baas Zaterdag 28 november 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Mandragora officinalis, foto CPD Bij de bolgewassen vind je veel herfst bloeiers. Vaak he ten die autumnale of au- tumnalis. Bekend voor beeld is onze inheemse herfsttijloos, Colchicum au tumnale, hoewel die plant meer bij de nazomer hoort dan bij de herfst. De meeste herfstbloeien- de bollen komen uit lan den met een mediterraan klimaat. Rond de Middellandse Zee houden de planten geen winter- maar een zomerslaap. Na de eerste herfstregens beginnen ze te groeien en als het aan het einde van het voorjaar warm en droog wordt, ster ven ze af Tijdens de hete zomer slapen ze onder de grond. Toen ik een maand geleden met vakantie was op Sicilië, vie len de herfstregens al overvloedig. Omdat de temperatuur nog hoog was, zag je de dorre velden groen worden. Alles wat autumnalis heet, schoot uit de grond. Er was een aardi ge boterbloem die niet Ranunculus autumnalis heet, maar Ranunculus bullatus. Het is een plant die je gemakkelijk over het hoofd zou zien als hij niet in het najaar bloeide. Langs berghellingen stond Leucojum autumnale in volle bloei. Leucojum autumnale is familie van onze lente- en zomerklokjes en kan dus in het Neder lands 'herfstklokje' worden genoemd. Bij specialis ten zijn de bolletjes wel te krijgen. Het is geen lastig plantje, zolang het in goed doorlatende grond staat. Een zandig talud is ideaal. Het herfstklokje bloeit met kleine, witte lampenkapjes aan fijne stengels. In de omgeving van het herfstklok je zag ik vaak een Scilla, een sterhyacint. Want ook de Scilla heeft een herfstbloeiend familielid dat natuurlijk Scilla autumnalis heet. De bloemen zijn paarsblauw en kijken je aan in plaats van te bungelen. Ook deze plant zou het in onze poldertuin goed doen. Op het internet worden de bolletjes wel aangeboden. Een plant die ik op Sicilië voor het eerst van mijn leven in het echt zag, was Mandragora autumnalis, de herfstbloeiende alruin. Alruin is een plant die vroeger werd gebruikt in heksendranken. Het is een tamelijk saaie plant met klokvormige, modderkleurige bloemen. Maar de herfstbloeiende soort is anders. De bloe men zijn-helder blauwpaars van kleur en zitten in grote groepen middenin de bladrozet. Het spijt me dat ik geen plant heb uitgegraven, want hij was beslist niet zeldzaam. Maar het zaad is op de zwarte markt wel te krijgen, bij han delaren in paddo's en cannabiszaden. Naast bolgewassen zijn er bomen en struiken die autum nalis heten. De bekendste is een sierkers: Prunus subhirt- ella Autumnalis. De bloesem van deze boom is prachtig: de lichtroze bloemen zijn bijna doorzichtig en verschij nen massaal. In de zomer zijn er weinig bomen die saaier zijn dan de herfstbloeiende prunus. Aan de voet van een sierkers groeit weinig, maar voor bolgewassen die van goede afwatering houden, zoals Leucojum autum nale en Scilla autumnalis, is zo'n standplaats ideaal. foto CPD cabinet (2008). bruikbare meubels zijn. Het was: een doorbraak, zowel voor hem persoonlijk als voor zijn loopbaan. Sinds SmokëTur- niture (2002) sloeg bijna alles wat hij deed imals eeif bom: Hij maakte faam met de gekleide stoeltjes Clay Furniture (2006), de in hout uitgevoerde 'plastic' meubels van The Shanghai Riddle (2008), de Sculpt-meübelserie (2008),f' - ontstaan uit uitvergrote schetsen, en dit jaar de drie conceptuele klokken. Maar ook in alle tussenliggende jaren bracht Baas werk uit dat in binnen- en buiten land de aandacht trok. Inmiddels denkt Baas te weten waar hij zijn succes aan te danken heeft: hij trekt zijn eigen plan. „Ik was altijd al aan het onderzoeken hoe ik binnen de regels toch mijn eigen gang kon gaan. Als lera ren stelden dat het zus of zo moest, vroeg ik me af waarom. Dan maakte ik iets wat je niet had verwacht, maar wat wel binnen de regels van het toelaatbare paste." Toen Baas een jaar of 14,15 was, be greep hij dat ontwerper een beroep was. En dat hij dat wilde worden. Hij toog naar de Design Academy in Eind hoven, maar liep er vast met zijn ma nier van denken en werken. Hij moest zijn ideeën uitpluizen, ontrafelen en er veel over discussiëren met zijn docen ten. Dat lag hem helemaal niet, van die uitgekauwde concepten die uiteindelijk wegdrijven van je eerste opzet. „Heel vaak had ik het idee: laat mij nou mijn ding doen. In zo'n proces ga je toch op zoek naar goedkeuring, met het risico dat je naar het pijpen van je docent gaat dansen. Al die feedback kan je maar van je pad afleiden." De manier van werken op de Design Academy, voor veel andere ontwerpers toch heel succesvol getuige de lange lijst topontwerpers die er afstudeerden, rem de Baas juist af. Ontwerper en docent Jurgen Bey stuur de hem voor een poosje naar Milaan, Maarten Baas doet alles op zijn eigen manier. Hij is geen ontwerper die alle feestjes en openingen af loopt en zijn ontwerpen liggen niet in warenhuizen of bouw markten. Toch is er een publiek voor zijn werk: misschien niet de grote mas sa, maar een vaste schare fans over de hele wereld. Eind oktober ontving Baas tijdens de Dutch Design Week in Eindhoven de prijs voor 'beste product autonome vormgeving' met zijn klokken Real Time. Zijn drie klokken, die tijdens de meubelbeurs van Milaan het gesprek van de dag waren, zijn eigenlijk films. In alle drie de varianten zorgen mensen ervoor dat de wijzers van de klok elke minuut verschuiven of de digitale klok 'verspringt'. Die films, die uiteraard twaalf uren duren, kun je als klok opvat ten en gebruiken. Onder de rook van Den Bosch heeft Maarten Baas zijn eigen wereld ge maakt. Sinds begin dit jaar werkt hij hier samen met zijn zakenpartner Bas den Herder en verschillende (in ternationale) studenten en ontwerpers/technici in een oude, tot werkplaats verbouwde boerderij aan een slingerende dijk. Op het erf staan schuren om in te lassen en te spuiten. Hier werkt Baas aan de prototy pes in een even productieve als relaxte sfeer. „Ik omring me graag met mensen die ook pre cies doen wat ze echt belangrijk vinden", vertelt Baas. De om gang met zijn medewerkers is hem uiteindelijk meer waard dan het product, stelt hij. Het succesverhaal van Baas be gint in 2002 wanneer hij een serie antieke en oude meubel stukken verbrandt en ze zo prepareert, dat het opnieuw Maarten Baas (1972) is geboren in Duitsland, maar groeit op in Nederland. Na de middelbare school kiest hij voor de Design Academy in Eindhoven. Hij verblijft ook een tijd je in Milaan, waar hij student is aan het fameuze Politecno. In 2002 studeert Baas af aan de Design Academy met het project Smoke, waarmee hij internationaal de aandacht trekt. Sinds 2005 werkt Baas samen met Bas den Herder en beginnen ze studio Baas Sr den Herder. De meeste aandacht trekt Baas van (internationaal) design- en kunstminnend publiek en musea, al is zijn werk ook veel te vinden op YouTube, als onderdeel van het decor van het televisieprogramma Zomergasten. Dit jaar maakte Baas voor het eerst een koffie- en theeservies voor het Italiaanse Skitsch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 108