Slapen op een sonnet Ontwerper Baas trekt eigen plan O 26 en 27 binnen buiten SI www.plint.nl Afscheid Zul je voorzichtig zijn? ik weet wel dat ie maar een boodschap doet hier om de hoek en dat je niet gekleed bent voor een lange reis je kus is licht je blik gerust en vredig zijn je hand en voet Maar achter deze hoek een werelddeel achter dit ogenblik een zee van tijd Zul je voorzichtig zijn? - Stichting Plint combineert al dertig jaar poëzie en beeldende kunst. Op posters, kussenslopen, muurgedichten, tafelkleden, kerstballen. „We veroveren steeds meer Nederlandse huiskamers." door Corine van Zuthem f.. 4... kerstgedachte de een heeft zijn schaapjes op het droge de anderen hebben ze geteld waar is de sneeuw "an december gebleven? W'UK In het hart van eertyds 1 Een gedicht op je raam, een sonnet op je tafel kleed of een vers aan de muur? Stichting Plint probeert al dertig jaar poëzie zichtbaar der te maken in het dagelijks leven. „Want alles wordt daar mooier van", zegt Mia Goes, directeur van de jarige stichting. Bijvoorbeeld met een kussensloop waarop een vers van Jules Deelder prijkt: 'Als ik m'n ogen toedoe, ben ik in Honoloeloe'. Of met een kookschort met daarop het Oudhollands tafelgebed van Lévi Weemoedt: 'lek doe mijn handjes samen, ick doe mijn ooghjes dicht, en bid dat na het amen, mijn gehackbal er nog ligt'. Mia Goes: „We zijn in de slaapkamer, liggen op de eettafel, zijn in de keuken. Zo gaandeweg veroveren we alle kamers in de Nederlandse huishoudens." Plint werd dertig jaar geleden opgericht door een groep leraren uit Eindhoven die naar een manier zocht poëzie aantrekkelijker te maken voor leerlin gen. In plaats van een boekje uit te brengen, kwamen de docenten met het idee posters in de klas op te han gen, zodat alle leerlingen een jaar lang naar de gedich ten konden kijken. De eerste serie posters verscheen nog zonder beeld, maar een jaar later werd de beel dende kunst er al nadrukkelijk bij betrokken. Het idee daarachter was dat als je poëzie moeilijk vindt, je het met behulp van het beeld beter kunt begrijpen. En andersom natuurlijk. De collectie posters sloeg meteen aan. Niet alleen op veel openbare plekken, zoals scholen, bibliotheken en overheidsgebouwen, maar ook in veel huiskamers. Er zijn in de afgelopen dertig jaar honderden posters verschenen. Inmiddels heeft Plint ook andere producten ontwik keld die bedrukt zijn met poëzie en beeldende kunst. Zoals tafelkleden, servetten, briefpapier, raamgedich- ten, kussenslopen, visitekaartjes, muurgedichten, zak doeken, agenda's en verjaardagskalenders. Vooral de papieren damasten tafelkleden uit de serie 'Poëten aan tafel' lopen goed, zegt Goes. „We horen vaak dat ze aanleiding geven tot discussies aan tafel over het gedicht dat afgedrukt is." Plint heeft op de eigen website een eigen internetwin kel, maar is ook vertegenwoordigd in een groot aantal boekhandels. Sinds een paar jaar staat Plint op de Woonbeurs. Niet alleen in Nederland, maar ook in België. „We willen op een laagdrempelige manier zo veel mogelijk mensen in aanraking laten komen met poëzie en beeldende kunst", vertelt Goes. „Om die re den proberen we onze producten betaalbaar te hou- een heef een woord n/euw woord Iklou" de "etste 6e„, Stichting Plint brengt poëzie tot leven, onder meer op kussens, kerstballen en raamfolie. foto's PR den. Ook kiezen we in de collectie bewust voor een mix van toegankelijke en ingewikkelder gedichten. Om te laten zien dat poëzie niet per definitie moei lijk of hoogdravend is, maar ook grappig kan zijn of verrijkend." Mia Goes selecteert zelf de gedichten. „Ik neem me zelf als referentiekader. Ik zoek vooral naar gedichten waar ik op z'n minst een jaar lang tegenaan wil kij ken. Ik houd er ook rekening mee dat mensen het ge dicht even snel in het voorbijgaan moeten kunnen le zen." Als Goes een bepaald gedicht heeft uitgekozen, benadert ze een beeldend kunstenaar of ze kiest een bestaand kunstwerk uit. „Vaak zeggen woord en beeld hetzelfde, alleen allebei op een eigen manier." Nieuw dit jaar: poëtische kerstballen. Met gedichten van onder anderen Remco Campert, Hans en Moni que Hagen, Ingmar Heytze, Bert Schierbeek en K. Schippers. Goes: „We krijgen vaak de vraag wan neer we toiletrollen met poëzie op de markt brengen, maar zo ver gaan we niet. Dan hangen ze maar een poster op in de wc. Om je billen af te vegen met poë zie, gaat me iets te ver." Reageren? redactie.wonen@wegener.nl je bent mo°* anders dan '4. natuur^ niet mee' minder maar zo mo°' anders, «k zou ie nooit anders dan anders wilen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107